Elektros energijos rinkos liberalizavimas: kaip sekėsi kitoms šalims

Daugelyje Europos valstybių būtent liberalizavimas ne tik paskatino konkurenciją tarp skirtingų tiekėjų, bet ir teigiamai paveikė paslaugų kokybę ir net turėjo įtakos aktyvesniam inovatyvių paslaugų pristatymui klientams. Elektros energijos rinkos liberalizavimui Lietuvoje įgaunant pagreitį, pristatome keletą pavyzdžių, kaip šį rinkos pokytį įgyvendino kitos šalys.

 

72%

tiek vartotojų Estijoje pasirinko nepriklausomą elektros tiekėją pirmaisiais rinkos liberalizavimo metais.

Estija

Estija mažmeninį elektros energijos tiekimą namų ūkiams visiškai liberalizavo 2013 metais ir jau tų pačių metų viduryje nepriklausomus tiekėjus buvo pasirinkę net 72 % vartotojų.

Po liberalizavimo elektros energijos įsigijimo kaina buvo nustatinėjama nepriklausomų tiekėjų ir priklausė nuo elektros energijos pasiūlos bei paklausos.

Jei vartotojai nenorėjo naudotis nepriklausomo tiekėjo paslaugomis, jiems elektros tiekimą užtikrindavo skirstymo tinklo operatorius, tačiau už tai jie turėjo mokėti daugiau. Tokiu būdu buvo stengiamasi paskatinti vartotojus suskubti pasirinkti nepriklausomą tiekėją. Kadangi ši praktika pasiteisino, ją planuojama taikyti ir Lietuvoje.

97%

šalies namų ūkių turėjo išmaniuosius elektros skaitiklius liberalizuojant elektros energijos rinką.

Suomija

Liberalizavimo procesas pradėtas 1995 metais.

Skirtingai nei daugelyje kitų šalių, elektros energijos rinka Suomijoje niekada nepriklausė vien valstybei: egzistavo nemažai nepriklausomų elektros energijos tiekėjų bei pramoninių gaminančių vartotojų.

Visiškas elektros energijos rinkos liberalizavimas buvo būtinas, ne tik norint padidinti rinkos konkurencingumą, bet ir siekiant integruotis į „Nord Pool“ elektros biržą.

Vienas iš didžiausių Suomijos elektros energijos rinkos pranašumų – išmaniųjų elektros skaitiklių įrengimas, intensyviai vykęs iki 2013 metų pabaigos. Būtent jo dėka vartotojų duomenys buvo efektyviai apdorojami ir tiekėjai turėjo galimybę pateikti geriausius pasiūlymus.

Pasitikrinkite į kurį elektros energijos rinkos liberalizavimo etapą patenkate

Įveskite per mėnesį suvartojamos elektros energijos kiekį ar išleidžiamą pinigų sumą

Patenkate į trečiąjį el. energijos rinkos liberalizavimo etapą. Rinktis tiekėją būsite kviečiami iki 2022 m. gruodžio 10 d.

Patenkate į antrąjį el. energijos rinkos liberalizavimo etapą. Rinktis tiekėją būsite kviečiami iki 2021 m. gruodžio 10 d.

Patenkate į pirmąjį el. energijos rinkos liberalizavimo etapą. Rinktis tiekėją būsite kviečiami iki 2020 m. gruodžio 10 d.

Registruokitės ir gaukite naujausias žinias apie elektros rinkos liberalizavimą bei su tuo susijusius pasiūlymus. Pateikti skaičiavimai yra preliminarūs ir gali kisti pasikeitus elektros energijos sunaudojimui.

Registruokitės ir gaukite naujausias žinias apie elektros rinkos liberalizavimą bei su tuo susijusius pasiūlymus. Pateikti skaičiavimai yra preliminarūs ir gali kisti pasikeitus elektros energijos sunaudojimui.

Registruokitės ir gaukite naujausias žinias apie elektros rinkos liberalizavimą bei su tuo susijusius pasiūlymus. Pateikti skaičiavimai yra preliminarūs ir gali kisti pasikeitus elektros energijos sunaudojimui.

Pasirinkimas
Noriu gauti pasiūlymus ir naujienas el. paštu arba telefonu. Plačiau

1992 m.

Švedijoje elektros energijos rinka pradėta liberalizuoti viena pirmųjų Europoje.

Švedija

Elektros energijos rinkos liberalizavimas Švedijoje buvo pradėtas labai anksti – dar 1992 metais.

1996 metais Švedijos elektros energijos tiekimo rinka buvo pilnai liberalizuota, kartu prisijungiant prie Skandinavijos bendros elektros energijos biržos „Nord Pool“.

Pagrindinis elektros energijos tiekimo kokybės parametras – patikimas tiekimas be trikdžių, didelių dažnio ir įtampos lygio svyravimų.

Po liberalizavimo nebuvo jokių kokybės mažėjimo požymių.

5.5 mln.

tiek namų ūkių Čekijoje 2006 m. pilnai liberalizavus elektros energijos rinką galėjo pasirinkti nepriklausomą tiekėją.

Čekijos Respublika

2006 metais Čekija visiškai liberalizavo savo mažmeninės elektros energijos tiekimo rinką – 5,5 mln. namų ūkių.

Šios šalies mažmeninės elektros rinka yra viena liberaliausių, pasižymi dideliu nepriklausomų tiekėjų skaičiumi ir nedidele elektros kaina, lyginant su kitomis ES šalimis.

Liberalizavus elektros energijos tiekimo rinką, nacionalinis reguliatorius pradėjo didelę komunikacijos kampaniją – skirtingais kanalais vartotojus informavo apie jų teises liberalizuotoje elektros energijos tiekimo rinkoje. Įvairaus pobūdžio reklama buvo matoma viešose vietose, tiekėjų klientų centruose, vartotojų asociacijose ir biurų pastatuose.

 

Ar žinote, kad kiekvienas turi laisvę rinktis jam patinkantį nepriklausomą tiekėją?

Įsivaizduokite situaciją – du kaimynai gyvena tame pačiame name, bet skirtinguose butuose. Abu jie naudoja elektros energiją, kuri tiekiama tais pačiais laidais.

Artėjant 2021-iesiems, jiems reikia pasirinkti nepriklausomą elektros energijos tiekėją. Vienas jų nori pasirašyti sutartį su „Ignitis“, nes nori naudoti žaliąją energiją, yra patenkintas aptarnavimo kokybe, patogiu elektros energijos duomenų deklaravimu ir mokėjimu savitarnos svetainėje e.ignitis.lt, o kitas negali priimti sprendimo, tad nusprendė likti ESO garantiniame tiekime. Jame visiems neapsisprendusiems vartotojams, kaip ir minėtam kaimynui, elektros energija bus tiekiama ne ilgiau nei 6 mėnesius ir už didesnę kainą.

Norite sutaupyti? Tuomet elkitės kaip pirmasis kaimynas ir jūs – priimkite sprendimą, su kuriuo iš rinkoje esančių tiekėjų norite pasirašyti sutartį ir sėkmingai naudokitės jo paslaugomis.

Registruokitės ir gaukite naujausias žinias apie elektros rinkos liberalizavimą bei su tuo susijusius pasiūlymus 

Sutinku gauti informaciją ir pasiūlymus susijusius su elektros rinkos liberalizavimu. Plačiau

Dažniausiai užduodami klausimai

Kokią liberalizuotos elektros rinkos naudą pajus elektros vartotojai?

Elektros vartotojai galės palyginti įvairių elektros energiją parduodančių įmonių pasiūlymus ir išsirinkti jų poreikius geriausiai atspindintį elektros energijos tiekimo planą. Įmonės varžysis tarpusavyje, todėl visi gausime ne tik aukštesnės kokybės paslaugas, bet ir įvairius kainų pasirinkimus ir paslaugų įvairovę.

Kokie numatomi liberalizavimo etapai?

I etapas - nuo 2021 01 01 visuomeninio tiekimo atsisakoma buitiniams vartotojams, kurie objekte (laikotarpiu nuo 2019 06 01 iki 2020 05 31) suvartojo ne mažiau kaip 5000 kWh/metus, taip pat prie vidutinės įtampos tinklų prijungtiems vartotojams (išskyrus bendrijas ir socialiai pažeidžiamus vartotojus).  

II etapas - nuo 2022 01 01 visuomeninio tiekimo atsisakoma buitiniams vartotojams, kurie objekte (laikotarpiu nuo 2020 m. birželio 1 d. iki 2021 m. gegužės 31 d.) suvartojo ne mažiau kaip 1000 kWh/metus (išskyrus bendrijas ir socialiai pažeidžiamus vartotojus).

III etapas - nuo 2023 01 01 visuomeninio tiekimo atsisakoma visiems vartotojams, įskaitant bendrijas ir socialiai pažeidžiamus vartotojus.

Ar Jūs – UAB „Ignitis“, esate nepriklausomas elektros energijos tiekėjas ir taip pat konkuruosite su kitais tiekėjais?

Taip, UAB „Ignitis“ taip pat yra vienas iš nepriklausomų tiekėjų veikiančių rinkoje ir tieks elektrą privatiems klientams kaip nepriklausomas tiekėjas.

Iki kada turiu pasirinkti nepriklausomą elektros energijos teikėją?

Jei patenkate į I etapą , nepriklausomą tiekėją Jums reikia pasirinkti iki šių metų (2020 m.) gruodžio 10 dienos. Pavėlavus ir pasirinkus nepriklausomą tiekėją vėliau nei 2020 12 10 diena, pvz. 2020 12 11, nepriklausomas tiekėjas elektrą Jums pradės tiekti nuo 2021 02 01 (laikotarpiu nuo 2021 01 01 iki 2021 02 01 Jums būtų užtikrintas garantinis elektros energijos tiekimas, t. y. elektrą Jums tiektų ESO).