Gamtinių dujų poreikį sausį mažino tiek šilti orai, tiek korona virusas

2020 m. vasario 06 d.
Gamtinių dujų poreikį sausį mažino tiek šilti orai, tiek korona virusas

2020 m. sausį dujų galima vadinti gamtinių dujų kainų kritimo mėnesiu. Europos dujų biržose šios žaliavos kaina buvo kone per pusę mažesnė nei lygiai prieš metus, o Azijoje pasiekė vienuolika metų nematytą lygį.

Europos rinkos vis dar prisotintos

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2020 m. vasario mėnesiui susiformavo ties 11,27 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) ir buvo 3,21 Eur/MWh mažesnis nei susiformavusi kaina sausio mėnesiui. Palyginus su tuo pačiu metu pernai, vasario mėnesio Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 48 proc.

Gamtinių dujų kainų žemėjimą pasaulinėse rinkose sausį lėmė tiek paklausą viršijanti pasiūla, tiek ir žiemos laikotarpiui nebūdingi šilti orai. Pavyzdžiui, Rytų Europos šalyse vidutinė sausio mėnesio temperatūra šįmet buvo 5-8 laipsniais pagal Celsijų aukštesnė už vidurkį. Neįprastai šiltas sausis buvo ir kituose pasaulio regionuose.

Vasario pradžioje Europos gamtinių dujų saugyklų užpildymas siekė beveik 71 proc. Šis rodiklis – 19 proc. didesnis nei analogišku laikotarpiu 2019 m.

SGD kainos Azijoje pasiekė 11 metų žemumas

Azijos rinkose sausį gamtinių dujų poreikis išliko mažas, o rinkos dalyviai kalba apie galimą tolimesnį paklausos mažėjimą dėl korona viruso plitimo ir pradėtų taikyti prevencinių priemonių jo plitimui suvaldyti.

Remiantis gamtinių išteklių kainas apžvelgiančios agentūros „S&P Global Platts“ duomenimis, Azijos dujų biržose JKM kainų indeksas pasiekė žemiausią lygį nuo 2009 m. Dėl mažesnio nei įprastai dujų poreikio Japonijoje, šios šalies įmonės siūlo JAV kontraktuotus SGD krovinių kiekius nukreipti pardavimams į Europos rinkas.

Tiesa, kai kurios šalys dėl susidariusių patrauklių SGD kainų, šios žaliavos pradėjo pirkti daugiau nei įprastai. Viena iš jų yra Indija, tačiau to nepakanka norinti pilnai stabilizuoti SGD pasiūlos ir paklausos lygį.

Pastarojo mėnesio situacija gamtinių dujų rinkoje jau atsiliepė ir SGD sektoriaus bendrovių vertei: sausį sumažėjo dalies JAV SGD skystinimo terminalų vystytojų bei šių dujų transportavimu užsiimančių bendrovių akcijų kainos.