Gyventojų rankose – kovos su klimato kaita įrankiai

2019 m. spalio 24 d.
Gyventojų rankose – kovos su klimato kaita įrankiai

Netylant diskusijoms apie klimato kaitą ir CO2 išmetimų mažinimą, vis daugiau reikšmės kovai su klimato kaita turi kiekvieno žmogaus indėlis.

Daugelyje šalių spalio 24 d. minima Tarptautinė klimato kaitos diena ir vykdomos akcijos, siekiant mažinti šiltnamio dujų koncentraciją, anglies dioksido kiekį. Vienu iš sprendimų yra siūloma netaršios energijos gamybos plėtra – energijos gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių.

„Šiandien turime progą dar kartą sau ir kitiems priminti, kad kiekvienas iš mūsų savo rankose turime priemones, kuriomis galime prisidėti prie kovos su klimato kaita. Įpratę atsakingai vartoti energiją ir didindami iš atsinaujinančių energijos išteklių pagamintos energijos kiekį, mes svariai prisidėsime prie aplinkos tausojimo“, – teigia „Ignitis grupės“ darnaus vystymosi komunikacijos vadovas Valentas Neviera.

Sumanių energetikos paslaugų bendrovės „Ignitis“ užsakymu atlikto reprezentatyvaus gyventojų nuomonės tyrimo* duomenimis didžioji dauguma Lietuvos gyventojų – net trys ketvirtadaliai (74 proc.) – sąmoningai stengiasi taupyti energiją. Tarp veiksmų, kokius atlieka norėdami sumažinti elektros energijos ir dujų suvartojimą, apklaustieji pateikė ir gana paprastai pritaikomų (tokių, kaip nereikalingo apšvietimo ir nenaudojamų prietaisų išjungimas), ir reikalaujančių didesnių investicijų, bet atnešančių didesnę grąžą (pavyzdžiui, elektrinių konvektorių pakeitimas šilumos siurbliu ar saulės elektrinės įrengimas).

Nuo šių metų spalio 1 dienos įsigaliojus tvarkai, kad gyventojai gali gamintis elektros energiją vienoje vietoje, o naudoti kitoje, energija iš atsinaujinančių išteklių vis labiau tampa prieinama kiekvienam. Vartotojai, pavyzdžiui, gali pasistatyti saulės elektrinę ir gamintis elektrą savo sodyboje Anykščių rajone, o suvartoti ją savo bute Vilniuje. Taip pat „Ignitis grupė“ sukūrė internetinę platformą „Saulės parkai“, kuri elektros energijos vartotojams suteikia galimybę įsigyti ar išsinuomoti dalį nutolusios saulės jėgainės bet kurioje Lietuvos vietoje. Šiuo metu gyventojai turi nemažai galimybių gamintis ir vartoti žaliąją energiją, kuri yra draugiška aplinkai. Svarbu išsirinkti savo poreikius geriausiai atitinkantį būdą.

Taupydamas energiją ir gaminantis ją iš atsinaujinančių energijos išteklių kiekvienas gali prisidėti prie aplinkos tausojimo ir efektyvesnio namų biudžeto valdymo. Elektros energijos ir gamtinių dujų tiekėja bendrovė „Ignitis“ spalio mėnesį pradėjo žaismingą informavimo kampaniją „Ignitis detektyvai“, kurios metu skatina visuomenę spręsti energijos taupymo mįsles – didina energijos taupymo priemonių aktualumą ir žinomumą. Plačiau: www.ignitis.lt/detektyvai.

* Reprezentatyvų Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimą UAB „Ignitis“ užsakymu 2019 m. rugpjūtį atliko bendrovė „AC Nielsen Baltics“. Tyrimo metu buvo apklausta 16–64 metų amžiaus gyventojų visoje Lietuvoje. Apklausoje dalyvavo 1607 asmenys.