Savitarna
Žmonės
Žmonės

6 realūs būdai susimažinti sąskaitą už elektros energiją

Norime su jumis pakalbėti apie elektros taupymo būdus – tikrus, realius ir atnešančius naudą dešimtimis eurų, o ne mažytes smulkmenas, kurios švaisto jūsų laiką ir jėgas. Atrinkome, paskaičiavome ir dalinamės.

1. Rinkitės aukšto energetinio efektyvumo prietaisus.

Energetinis efektyvumas žymimas raidėmis nuo A+++ (pats geriausias) iki F (pats blogiausias). Jis rodo, kaip efektyviai ir ekonomiškai prietaisas naudoja elektros energiją. Taupesni prietaisai kainuoja daugiau, bet ir leidžia jums daugiau sutaupyti.

Pavyzdžiui, A+++ klasės skalbimo mašina vienuolikos metų laikotarpyje sunaudos maždaug 75 eurais mažiau elektros nei A+ klasės. O A+++ klasės šaldiklis per savo gyvavimo laiką jums sutaupys net 370 eurų, lyginant su A+ prietaisu. Pagalvokit, kiek prietaisų namie turite. Jei jie žemos energetinės klasės, kalba eina jau ne apie dešimtis, o šimtus eurų.

2. Pasikeiskite senas lemputes į LED.

Statistika labai iškalbinga. Pasikeitus senovines lemputes į LED technologiją, elektros išlaidas apšvietimui galite sumažinti 50–90 %. Tradicinę 60 vatų lemputę pakeitę 10 vatų LED, per metus galite susimažinti elektros sąskaitą net iki 15 eurų. Ir čia tik viena lemputė!

Beje, nors LED lemputės brangesnės, jos ir tarnauja ilgiau, tad ilguoju laikotarpiu vis tiek sutaupote.

3. Nenaudojamus prietaisus išjunkite iš tinklo.

Kad ir kokie modernūs prietaisai jūsų namuose, veikdami budėjimo (angl. stand-by) režimu jie vis tiek nuolat naudoja elektros energiją (net ir į rozetę įjungtas mobilaus telefono kroviklis). Kitaip tariant, jūs kiekvieną mėnesį mokate už nesinaudojimą prietaisais.

Didžiosios Britanijos energijos efektyvumo organizacijos „Energy Saving Trust“ duomenimis, vien prisimindami iš tinklo išjungti prietaisus, per metus galite sutaupyti iki 35 eurų. Taigi išjungę be reikalo įjungtas šviesas, nuo vienos lemputės kas valandą sutaupote po centą.

4. Skalbkite ekonomiškai.

Skalbimo mašiną junkite tik tada, kai ji pilna (nebent ji moderni ir turi ekonominę funkciją, įvertinančią skalbinių kiekį). Pusiau prikrauta ji sunaudoja tiek pat elektros ir karšto vandens kiek pilna.

Tiesą sakant, skalbimo mašina daugiausiai energijos sunaudoja vandens kaitinimui. Skalbdami savo drabužius žemesnės temperatūros vandenyje, per metus galite sutaupyti apie 80 eurų.

5. Pasirūpinkite savo šaldytuvu.

Šaldytuve pasirinkite optimalią temperatūrą. Kam viską šaldyti iki arkties ledynų, kai maistui visiškai pakanka 3 laipsnių šilumos. O šaldiklyje pilnai pakaks 18 laipsnių šalčio.

Taip pat nepamirškite reguliariai atitirpinti šaldiklio. Puikus ženklas tai daryti, jei susidarė 5 mm ledo sluoksnis. Kuo daugiau šaldiklyje ledo, tuo daugiau sunaudojama elektros energijos. Jei jūsų įrenginyje nėra automatinės atitirpimo funkcijos, reikėtų tai padaryti patiems kas pusę metų.

6. Įsirenkite alternatyvios energijos sprendimą.

Kodėl nepasinaudojus nemokama atsinaujinančia energija iš gamtos? Tai nebūtinai turi būti vėjo jėgainė jūsų kieme ar vandens malūnas upelyje. Saulės elektrinės tiek ištobulėjo, kad jas įsirengus ant namo stogo arba išsinuomavus dalį saulės parko, sumažinsite savo elektros sąskaitą tris kartus. O investicijos į juos atsipirks per 6–7 metus su valstybės parama.

Štai tokie labai konkretūs patarimai. Po vieną jie gal ir sutaupys vos kelis eurus per metus, bet jei į energijos taupymą pasižiūrėsite rimtai ir kompleksiškai, metų gale tikrai pajusite skirtumą. Tačiau svarbiausia, kad visi patarimai yra nesudėtingai įgyvendinami.

Gero taupymo!