Šiluminė energija efektyvaus energijos vartojimo ir elektrifikavimo temose yra itin reikšminga ir pastaraisiais metais itin plačiai aptariama dėl savo patiriamų iššūkių ir sukuriamų galimybių klimato kaitos kontekste. Eurostat duomenimis, beveik 50 proc. Europos Sąjungoje sunaudojamos energijos yra skirta šildymui ir vėsai, iš kurios didžioji dalis – apie 70 proc. – gaunama naudojant iškastinį kurą (daugiausia gamtines dujas). Gyvenamuosiuose namuose (arba namų ūkiuose) apie 80 proc. galutinės energijos suvartojimo yra nukreipta į erdvių ir vandens šildymą .
Valstybės duomenų agentūros duomenimis, Lietuvoje situacija yra panaši kaip ir Europos Sąjungos tendencijos. 2021 m. šiluminės energijos sunaudota 56,1 proc. namų ūkiuose, t.y. daugiau nei visus kitus sektorius kartu sudėjus – pramonę, statybą, žemės ūkį ir paslaugų sektorių. Svarbu pažymėti, kad malkos, kurui skirta mediena ir žemės ūkio atliekos sudaro reikšmingą dalį, pralenkdama elektros energijos sudaromą dalį – daugiau už šį kurą yra naudojama tik šiluminės energijos. Platesnė statistika, kaip 2017-2021 m. periodu kaip ir kokias energijos rūšis naudojome namuose, pateikiama Valstybės duomenų agentūros informacijoje Paveikslėlis Nr. 1 Energijos suvartojimo namų ūkiuose kryptys 2017-2021 m.
Sunaudojamos šiluminės energijos efektyvumui ir poveikiui aplinkai didinti jau yra sukurtos ir rinkoje siūlomos priemonės. Šilumos siurbliai yra brandi technologija, kuri yra daug efektyvesnė nei katilai, leidžiantys naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius bei aplinkos energiją. Pastatuose šilumos siurbliai naudojami šildymui, karštam vandeniui, o kai kuriais atvejais ir vėsinimui.
Tarptautinės energetikos agentūros lapkričio mėn. paskelbtoje 2023 m. Energetinio efektyvumo ataskaitoje dalijamasi, kad šilumos siurbliai gali sunaudoti nuo trijų iki penkių kartų mažiau energijos nei įprastas dujinis katilas. Ataskaita mini, kad nuo 2020 m. metinės investicijos į energijos vartojimo efektyvumą išaugo 45 %, ypač spartus augimas pastebimas elektromobilių ir šilumos siurblių srityse. Beveik kas penktas šiandien parduodamas automobilis yra elektrinis automobilis, o šilumos siurblių pardavimų augimas pasaulyje dabar daugelyje rinkų lenkia dujinius katilus. Tarptautinė energetikos agentūra pastebi, kad pirmąjį 2023 m. pusmetį šilumos siurblių pardavimas Vokietijoje, Nyderlanduose ir Švedijoje kartu išaugo 75%, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Pastebima, kad vartotojai dabar turi geresnį pasirinkimą, kai atnaujina savo namus ar perka naują transporto priemonę. Šie pasirinkimai atveria naujų energijos vartojimo efektyvumo lygių galimybes ir mažina poveikį aplinkai dėl galimybių integruoti atsinaujinančios energijos išteklius.
Norime atkreipti dėmesį į šiuo metu VšĮ Lietuvos energetikos agentūra (LEA) administruojamą priemonę - „Neefektyvių biomasę ar iškastinį kurą naudojančių katilų keitimo į efektyvesnes, atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias šilumos gamybos technologijas individualiuose namuose, neprijungtuose prie centralizuotos šilumos tiekimo sistemos“, kuriam paraiškas galima teikti iki 2024 m. balandžio 5 d. 16 val. Šio kvietimo metu kompensacijoms (dotacijoms) numatyta paskirstyti per 14 mln. EUR lėšų. Plačiau apie patį kvietimą ir sąlygas galima sužinoti čia: www.ena.lt/inpa-katilokeita/