Savitarna
Žmogus popieriaus lape skaito Ignitis kainų naujienas
Žmogus popieriaus lape skaito Ignitis kainų naujienas

Kviečiame susipažinti, kas birželio mėnesį įvyko elektros biržoje

Elektros biržos kainų tendencijas suprasti naudinga kiekvienam, todėl parengėme Jums birželio mėnesio elektros biržos apžvalgą. Kaip keitėsi kaina, kas lėmė kainų pokyčius? Tikimės, tai padės Jums geriau suprasti rinkoje vykstančius pokyčius ir juos išnaudoti savo naudai.

Elektros biržos kainos dinamiką veikiantys pagrindiniai veiksniai

oro sąlygų ikona

Oro sąlygos

energijos vartojimo įpročių ikona

Energijos vartojimo įpročiai

dujų ikona

Gamtinių dujų kainos svyravimai

elektros tinklų ikona

Elektros tinklų remontas

kitos aplinkybės ikona

Kitos aplinkybės

Svarbu! Nepriklausomi tiekėjai nedaro įtakos elektros biržos kainos pokyčiams.

Birželio mėnesio kainų tendencijos

ELEKTROS KAINOS POKYTIS

26,5 % raudona rodyklė į viršų

žaibo ikona

BIRŽELIS

11,9 ct/kWh

 

GEGUŽĖ

9,4 ct/kWh

Vidutinė mėnesio „Nord Pool“ biržos kaina su PVM Lietuvos kainų zonoje

Tai ne galutinė elektros energijos kaina vartotojams, turintiems planą „Išmanus – Mėnesinis“, nes be biržos dedamosios vartotojai moka skirstymo, perdavimo ir kitas galutinio tarifo dedamąsias.

138 birželio mėnesio valandų kaina buvo mažesnė už vidutinę mėnesio biržos kainą.

Kaip keitėsi kaina biržoje?

Valandinės birželio „Nord Pool“ biržos kainos su PVM Lietuvos kainų zonoje

Į šias kainas neįtrauktos kitos elektros energijos kainos dedamosios (skirstymo, perdavimo, sisteminių paslaugų kainos).

biržos grafikasmažiausia kainadidžiausia kaina

Birželio mėnesį mažiausia valandinė „Nord Pool“ kaina su PVM Lietuvos kainų zonoje buvo -0,6 ct/kWh (birželio 11 d. 15:00-16:00 val.), o didžiausia – 36,3 ct/kWh (birželio 8 d. 20:00-21:00 val.).

Tiksliai prognozuoti valandinių elektros energijos kainų ilgam laikotarpiui nėra įmanoma, tačiau kainos visuomet yra žinomos vieną dieną prieš.

Pasirinkę planą „Išmanus – Valandinis“, sutaupysite, jeigu aktyviai domėsitės elektros kainos pokyčiais ir elektrą naudosite tomis valandomis, kai jos kaina „Nord Pool“ biržoje yra žemesnė.

Stebėkite biržos kainas realiu laiku bei sužinokite, kokia elektros kaina bus rytoj

Interaktyviame grafike pateikiamos „Nord Pool“ biržos kainos su PVM Lietuvos laiku

Žiūrėti kainas realiu laiku

Kokios buvo „Ignitis“ su birža susietų nepriklausomo elektros energijos tiekimo planų kainos birželį:

  „Išmanus – Mėnesinis“* „Išmanus – Valandinis“**
1 laiko zona 22,34 ct/kWh 21,49 ct/kWh
2 laiko zonos Dieninis:
23,54 ct/kWh

Naktinis:
19,54 ct/kWh
Dieninis:
22,56 ct/kWh

Naktinis:
18,57 ct/kWh

* Elektros energijos įsigijimo kaina kinta kas mėnesį ir yra apskaičiuojama pagal vidutinę „Nord Pool“ biržoje susiformuojančią ataskaitinio mėnesio kainą.

**Elektros kaina keičiasi kas valandą pagal „Nord Pool“ biržą. Šiame pavyzdyje parodytos vidutinės „Ignitis“ nepriklausomo elektros energijos tiekimo klientų, turinčių planą „Išmanus – Valandinis“, kainos birželio mėn., su „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) planu – Standartinis. Konkreti „Išmanus – Valandinis“ planą turinčio kliento mokėta kaina priklausė nuo to, kokiomis konkrečiomis valandomis buvo vartota elektros energija ir gali būti tiek mažesnė, tiek didesnė, nei nurodyta lentelėje. Taip pat konkreti kaina gali skirtis ir dėl ESO plano.

(!) Lentelėje nurodoma galutinė kaina (ct/kWh), sudėjus visas elektros kainos dedamąsias su PVM.

Svarbiausi birželio mėnesio įvykiai

Sezoniškumo nulemti elektros kainos pokyčiai

Birželį didmeninė elektros energijos kaina buvo 46 proc. aukštesnė negu gegužę. Tokį pokytį lėmė oro sąlygos. Prasidėjus vasaros karščiams, imta vėsinti patalpas, todėl atsirado didesnis energijos poreikis. Savo ruožtu, pasibaigus pavasario potvyniams sumažėjo elektros energijos gamyba hidroelektrinėse, o nusistovėjus šiltiems oras – mažėjo gamyba ir vėjo elektrinėse.

Jungčių su Skandinavija ribojimai

Birželio mėnesį į Baltijos šalis buvo importuota mažiau elektros energijos iš Skandinavijos. Tokia situacija susidarė dėl apriboto jungčių pralaidumo. „NordBalt“ jungties pralaidumas buvo sumažintas dėl aukštos oro temperatūros ir poreikio apsaugoti ją nuo perkaitimo. Energijos srautas iš Suomijos sumažėjo 61 proc., nes vykdyti „Estlink 2“ jungties remonto darbai. Baltijos šalys importo trūkumą kompensavo elektros energiją gamindamos šiluminėse elektrinėse.

Kainų skirtumai

Nyderlandų Karalystėje net 3 valandas elektros energijos didmeninės kainos siekė -500 Eur/MWh (mažiausia įmanoma riba). Tokia situacija susidarė dėl itin didelės elektros gamybos iš vėjo elektrinių ir menko sistemos lankstumo. Tuo tarpu Lietuvoje kaina siekė -0,1 Eur/MWh, dėl vis dar menkos instaliuotos vėjo elektrinių galios.

Kokios liepos mėnesio tendencijos?

Mergina su ausinėmis ir planšete reguliuoja kondicionierių

Dėl prognozuojamo karščio liepą, turėtų didėti suvartojimas vėsinant patalpas ir mažėti perdavimo tinklų pralaidumas. Dėl šių priežasčių galime tikėtis kainų šuolių tam tikromis savaitėmis, tačiau liepos mėnesio kainos vidurkis turėtų išlikti artimas birželio mėnesiui.

Gamtinių dujų rinkoje ateities sandoriai indikuoja žymesnį kainų didėjimą nuo rudens, tai savo ruoštu gali didinti ir elektros kainas. 

Stebėkite biržos kainas realiu laiku bei sužinokite, kokia elektros kaina bus rytoj

Interaktyviame grafike pateikiamos „Nord Pool“ biržos kainos su PVM Lietuvos laiku

Žiūrėti kainas realiu laiku