Savitarna
Statistika
Statistika

Namuose suvartojamos energijos analizė – veiksmingas, bet ne visada išnaudojamas būdas sutaupyti

Beveik pusė Lietuvos gyventojų neanalizuoja savo suvartojamos energijos kiekio. Iš tai darančiųjų daugiau nei trečdalis tam skiria nuo 10 iki 50 minučių per metus. Tokius duomenis atskleidė „Ignitis“ užsakymu atliktas tyrimas* apie energijos suvartojimą. Ekspertai pastebi, kad akylesnis namuose sunaudojamos elektros ar gamtinių dujų kiekio stebėjimas gyventojams leistų ne tik prisidėti prie aplinkos tausojimo, bet ir sutaupyti.

Būtent finansinį aspektą, kaip didžiausią stimulą sekti suvartojamos energijos kiekį, įvardijo dauguma, net 77 proc. tyrimo respondentų. Dar trečdalį (34 proc.) motyvuotų mažesnė įtaka aplinkai, o 28 proc. tai darančių draugų ar šeimos pavyzdys.

„Mažesnės sąskaitos neabejotinai yra matomiausias privalumas, kurį pajunta suvartojamos energijos kiekius sekantys vartotojai. Reguliariai lyginant, kiek elektros ar dujų suvartojate kiekvieną mėnesį, galima pamatyti, kur ir kada energija vartojama neefektyviai ir tokiu būdu koreguoti savo vartojimo įpročius. Tai leis ne tik turėti pilnesnę piniginę, bet ir sumažinti jūsų namų ūkio išmetamą anglies dvideginio pėdsaką – taip prisidėsite prie klimato kaitos švelninimo“, – sako Andrius Kavaliauskas, sumanių energetikos sprendimų bendrovės „Ignitis“ Privačių klientų tarnybos vadovas.

Anot A.Kavaliausko, paprasčiausiai analizuoti elektros ir dujų suvartojimą galima pasitelkiant įvairias mobiliąsias programėles arba interneto platformas. Viena tokių – e.ignitis.lt savitarnos svetainė. Joje palyginti savąją suvartojimo istoriją galima itin lengvai, tereikia prisijungus prie savosios paskyros pasirinkti grafą „Istorija“ ir tuomet paspausti „Suvartojimo istorija“. Tuomet grafikuose jums bus pateikta pastarųjų 12 mėn. elektros ir dujų suvartojimo istorija, kurią galėsite palyginti su praėjusiu laikotarpiu.

Pagal susitarimą su Energetikos ministerija, „Ignitis” siekia edukuoti vartotojus energetinio efektyvumo tema ir dalintis gerąją praktika, padedančia sumažinti energijos vartojimo kaštus bei padidinti energijos vartojimo efektyvumą.

Jeigu tai, ką pamatote suvartotos energijos išklotinėse jūsų netenkina, ir norite elektrą bei dujas naudoti efektyviau, stenkitės būdami namuose nepamiršti paprastų, bet veiksmingų patarimų:

  • Maksimaliai išnaudokite dienos šviesą. Baldus išdėstykime taip, kad į namus (ypač darbo vietas) patektų kuo daugiau dienos šviesos ir šilumos. Taip pat reikėtų išjungti šviesą kambariuose net tuomet, kai iš patalpos išeinama vos kelioms minutėms. Na, o kai dienos šviesos nebepakanka, naudokite lokalų apšvietimą, pavyzdžiui, stalines lempas. Taip sunaudojama mažiau energijos.
  • Kompiuteriuose, mobiliuosiuose telefonuose, planšetėse įjunkite energijos taupymo funkcijas. Paprasčiausiai patikrinę įrenginių nustatymus, atlikę keletą pakeitimų bei išjungę nenaudojamas programas, taupysite ir elektros energiją, ir tausosite įrenginių baterijas.
  • Skalbkite ir indus plaukite tik prikrovę pilną skalbyklę ir indaplovę. Naudokite ekonominį buities prietaisų darbo režimą ir turėkite omenyje, kad daugiau sutaupysite, jei skalbinius ir indus džiovinsite natūraliai.
  • Pirkdami naujus prietaisus rinkitės turinčius aukštesnį energetinį efektyvumą. Įsigydami naujus elektrinius prietaisus, kurių energijos vartojimo efektyvumo klasė aukštesnė, galite elektros energiją naudoti žymiai efektyviau ir ekonomiškiau.
  • Šeimininkaudami virtuvėje stenkitės gaminti patiekalus vieną po kito. Pasigaminę vieną patiekalą, ant tos pačios kaitvietės statykime kitą puodą – taip sutaupysite ir laiko, ir elektros. Taip pat įpraskite išjungti elektrinę viryklę likus kelioms minutėms iki maisto gaminimo pabaigos.
  • Šaldytuve pasirinkite optimalią temperatūrą – +3,5 pačiame šaldytuve ir -18 šaldiklyje. Atšildykite šaldiklį, jei susidarė 5 mm ledo sluoksnis. Kuo daugiau šaldiklyje ledo, tuo daugiau sunaudojama elektros energijos. Be to, į šaldytuvą nedėkite karšto ar šilto maisto, nes garai apsunkina šaldytuvo darbą.
  • Tinkamai prižiūrėkite savo šildymo sistemą. Joje susikaupę nešvarumai smarkiai mažina jos efektyvumą. Jei turite dujinę šildymo sistemą, prižiūrėkite ją patys arba rinkitės tiekėjus, kurie gali užtikrinti kokybišką sistemų bei katilų priežiūrą.

* Tekste minimas reprezentatyvus „Šalies gyventojų sociologinis tyrimas dėl energijos suvartojimo analizės“ buvo atliktas šių metų gegužės 18 – 28 dienomis, o jo metu apklausti 18 – 75 m. respondentai visoje Lietuvoje. Šį nuomonės tyrimą atliko bendrovė „Spinter research“.