Savitarna
Pora
Pora

Sužinokite pagrindines priežastis, kodėl reikia pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją

2020 metais Lietuvoje pradėta liberalizuoti elektros tiekimo rinka. Kitaip tariant, gyventojams leista pasirinkti, iš ko ir už kiek pirkti elektrą. O tiekėjams leista varžytis siūlant įvairius planus ir kuo geresnius tarifus. Iš esmės dėl to labiausiai laimite jūs – vartotojai. Kadangi tai daug klausimų keliantis procesas, į svarbiausius iš jų aiškiai ir paprastai atsakėme žemiau.

1. Kokia elektros rinkos liberalizavimo esmė – kam to reikia?

Lietuva yra įsipareigojusi ES liberalizuoti elektros tiekimo rinką. Šis projektas būtent tai ir daro – skatina elektros energijos tiekėjų konkurenciją. Norėdami tiekti elektrą kuo didesniam namų ūkių skaičiui, tiekėjai turi ieškoti geriausių sprendimų, kad labiau prisitaikytų prie vartotojų poreikių, jiems pasiūlytų patraukliausius tiekimo planus ir papildomas naudas.

Panašiai buvo padaryta su mobiliojo ryšio paslaugomis – vietoje vieno operatoriaus atsirado keli. Dabar mūsų mobiliojo ryšio sektorius yra vienas efektyviausių Europoje.

2. Kada reikia pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją?

Jeigu suvartojate nuo 1000 iki 5000 kWh* elektros per metus (patenkate į antrąjį etapą), nepriklausomą tiekėją turite pasirinkti iki 2022 m. birželio 18 d., tačiau naują sutartį galite pasirašyti ir šiandien. Taip išvengsite rūpesčių ir eilių etapo pabaigoje. Elektros tiekimo pradžią galėsite pasirinkti nuo artimiausio mėnesio (jeigu prašymas bus pateiktas iki einamojo mėnesio 18 d.) arba nuo 2022 m. liepos 1 d.

Jei sunaudojate mažiau nei 1000 kWh* elektros per metus (patenkate į trečiąjį etapą), šiuo metu jums nieko daryti nereikia – tiekėją jums reikės pasirinkti iki 2022 m. gruodžio 18 d. (tačiau sutartį galite pasirašyti ir dabar).

*Suvartojimas skaičiuojamas nuo 2020 m. birželio 1 d. iki 2021 m. gegužės 31 d.

3. Kas bus, jei tiekėjo nepasirinksiu iki 2022 m. birželio 18 d.?

Jei patenkate į antrąjį etapą ir laiku nepasirinksite, iš ko pirkti elektrą, nuo 2022 m. liepos 1 d. ją jums laikinai (6 mėnesius pagal garantinio tiekimo sąlygas) tieks „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO). Norime atkreipti dėmesį, kad:

  • garantinio tiekimo kaina yra 25% didesnė nei elektros energijos biržos kaina. Prie garantinio tiekimo kainos taip pat pridedamos valstybės reguliuojamos elektros energijos kainos dalys;
  • garantinio tiekimo kaina yra kintanti ir perskaičiuojama kiekvieną mėnesį iš naujo.

4. Noriu nepriklausomu tiekėju pasirinkti „Ignitis“. Ar man reikia nutraukti visuomeninio tiekimo sutartį ir rinktis tiekėją net jei ir dabar elektrą tiekia „Ignitis“?

Taip. Jei norite ir toliau elektrą pirkti iš „Ignitis“, pasirinkti naują jūsų poreikius geriausiai atitinkantį „Ignitis“ planą ir pasirašyti sutartį vos per 5 minutes galite čia.

Jeigu suvartojate nuo 1000 iki 5000 kWh elektros per metus (patenkate į antrąjį etapą), nepriklausomą tiekėją turite pasirinkti iki 2022 m. birželio 18 d.

Jeigu suvartojate iki 1000 kWh elektros per metus (patenkate į trečiąjį etapą), nepriklausomą tiekėją turite pasirinkti iki 2022 m. gruodžio 18 d.

5. Ar keisis apmokėjimo tvarka pasirinkus „Ignitis“?

Pasirašius nepriklausomo elektros tiekimo sutartį, deklaruosite skaitiklio rodmenis už einamąjį mėnesį, o gautas sąskaitas apmokėsite už praėjusį mėnesį. Apmokėti ir deklaruoti galėsite tose pačiose vietose, kaip esate įpratę dabar. Įmokos ir toliau nemokamai bus priimamos „Ignitis“ savitarnoje.

6. Ar pasirašęs sutartį šiandien, iškart mokėsiu naują kainą?

Sutartį galima sudaryti jau dabar. Naujos kainos įsigalios tada, kada nuspręsite jūs:

  • jeigu sutartį sudarysite iki einamojo mėnesio 18 d. – elektros energija naujomis kainomis jums bus pradėta tiekti nuo ateinančio mėnesio 1 d.;
  • jeigu sutartį sudarysite po einamojo mėnesio 18 d. – elektros energija naujomis kainomis jums bus pradėta tiekti ne nuo ateinančio mėnesio, o nuo dar kito mėnesio 1 d.;
  • jeigu sudarysite atidėto įsigaliojimo sutartį – elektros energija naujomis kainomis jums bus pradėta tiekti nuo 2022 m. liepos 1 d. (pvz., sutartį sudarote 2022 m. vasario 15 d., tačiau norite, kad tiekimas būtų pradėtas 2022 m. liepos 1 d.).

7. Į ką atkreipti dėmesį renkantis tiekėją?

  1. Rinkitės tiekėją, kuris siūlo ne vieną kainą, o mokėjimo planus, pritaikytus pagal jūsų suvartojimo įpročius ir poreikius.
  2. Atidžiai įvertinkite ne tik siūlomą elektros tarifą, bet ir mėnesio mokestį. Atkreipkite dėmesį, ar tiekėjas leidžia fiksuoti kainą nustatytam laikotarpiui. Tai naudinga tuo atveju, jei dabar elektros kaina yra mažesnė arba tiesiog norite planuoti savo išlaidas.
  3. Įsitikinkite, kad tai patikimas tiekėjas. Kadangi visi tiekėjai elektros energiją perka iš panašių įsigijimo šaltinių, o didžioji dalis kainos ir toliau bus reguliuojama valstybės, jų pasiūlymai skirsis nežymiai.
  4. Įvertinkite ne tik kainą, bet ir papildomas tiekėjų siūlomas naudas.

8. Kas sudaro elektros energijos kainą?

Elektros kainos sandara

Nereguliuojama dalis

Elektros įsigyjimo kaina biržoje - priklauso nuo biržos, todėl nuolat kinta.
Nepriklausomo tiekėjo kainos dalis - priklausys nuo jūsų sutarties su tiekėju.

Valstybės reguliuojama dalis

Valstybės reguliuojama kaina ir valstybiniai mokesčiai:

  • Skirstymo vidutinės ir žemos įtampos tinklais paslaugos kaina.
  • Perdavimo paslaugos kaina.
  • Viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) kaina.
  • Sisteminių paslaugų kaina.
  • Pridėtinės vertės mokestis (PVM).

9. Kodėl kai kurie elektros tiekėjų pasiūlymai atrodo brangesni nei moku už elektrą dabar?

Kaina išaugo del elektros energijos biržos kainų pokyčio ir pakilusių naftos kainų. Kadangi valstybės reguliuojama visuomeninio tiekimo kaina yra perskaičiuojama tik du kartus per metus, ji dar nespėjo sureaguoti į šį poveikį. Nepriklausomi tiekėjai savo kainodarą peržiūri kur kas dažniau. Jei norite išvengti kainos kilimų, galite užfiksuoti elektros energijos tiekimo kainą pasirinktam laikotarpiui