Savitarna
Moteris domisi energetinėmis klasėmis
Moteris domisi energetinėmis klasėmis

Praktiški patarimai norintiems efektyviai naudoti energiją bei taip sutaupyti 

Mažesnis energijos suvartojimas ne tik padeda sutaupyti, bet ir prisideda prie aplinkos saugojimo. Efektyvus energijos vartojimas reiškia, jog nebūtina atsisakyti įprastų dalykų, tam, kad sutaupytumėte – tai reiškia koreguoti ir keisti savo įpročius, nemažinant savo komforto bei taip prisidėti ne tik prie gamtos išsaugojimo, bet ir prie mažesnių sąskaitų.

Visi yra bent kartą girdėję apie buities ir elektronikos prietaisų efektyvumo klasifikaciją. Būtent viena iš efektyvaus energijos vartojimo dedamųjų – efektyvių prietaisų naudojimas bei efektyvus jų išnaudojimas. Efektyvūs prietaisai užtikrina mažesnius energijos nuostolius – prietaisams keliami efektyvumo uždaviniai, o mes tai suprantame matydami jų klasifikaciją pagal veiklos rezultatus (energetinės klasės nuo A iki G, kai A – efektyviausia, G – mažiausiai efektyvi). Tokie prietaisai atlikdami mums reikalingus namų ruošos darbus užtikrina mažesnes energijos sąnaudas.

Mes, kaip vartotojai, užimame taip pat kertinį vaidmenį šiame procese: mokėdami išnaudoti prietaisų technologines galimybes, jais rūpindamiesi ir tinkamai prižiūrėdami, sukuriame dar mažesnes energijos sąnaudas.

„Europos Sąjungos finansuojamas projektas „NUDGE“, jungiantis 10 skirtingų partnerių iš mokslo, inovacijų įstaigų, politikos ekspertų, energijos kompanijų, smulkaus ir vidutinio verslo bei švietimo atstovų, savo veiklą grindžia elgesio mokslo (angl. behaviour studies) principų taikymu, siekiant sukurti aktualų skatinimo efektyviai naudoti energiją modelį, priimtiną vartotojui“, - sako AB „Ignitis grupė“ energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė.

Projektas atskleidė, jog apklausus 3129 vartotojus iš 15 Europos sąjungos šalių (įskaitant ir Lietuvą), šildymo ir vėsos srityje pamirštame ir (arba) nesinaudojame tam tikrais efektyvumo sprendimais:

  • Apsirengti daugiau drabužių, kai pasidaro vėsu namie, nei padidinti temperatūrą;
  • Sumažinti temperatūrą, kai nieko nėra namuose;
  • Nuleisti žaliuzes arba užtraukti užuolaidas, kad nebūtų prarastas šilumos kiekis per langus;
  • Sumažinti temperatūrą erdvėse, kurios nenaudojamos;
  • Sumažinti dienos / nakties termostato nustatymus, reguliuojant temperatūrą;
  • Laikyti uždarytas duris toms erdvėms, kurios nešildomos žiemą.

Šie paprasti sprendimai nieko nekainuoja, tačiau leidžia žymiai sumažinti energijos švaistymą, ypač tada, kai jos jums nereikia.

Įgyvendinant šiuos patarimus, gali padėti ir kūrybiškumas. „Ignitis“ dalinasi keletu patarimų, kaip efektyvų energijos vartojimą savo šeimoje galite paversti žaidimui:

  • Skirtingą mėnesį lai vis kitas šeimos narys būna atsakingas už šilumos / vėsos prietaisų priežiūrą ir reguliavimą – palyginkite, kuris iš artimųjų pasiekė efektyviausius rezultatus, nemažinant komforto. Paskirkite apdovanojimą už pergalę!
  • Šeimoms su vaikais rekomenduojame paskirti mažuosius energijos ambasadoriais – taip mažieji šeimos nariai mokysis atsakomybės, vertins, kiek sutaupė lėšų ir kiek naudojama energija namuose kainuoja, bei įgys svarbių ir tvarių įpročių ateičiai.