Šalyje įdiegiant vis daugiau išmanių elektros energijos skaitiklių ir populiarėjant su elektros birža susietiems ir biržos planams, sumanių energetikos sprendimų bendrovė „Ignitis“ rekomenduoja išmėginti ganėtinai naują nepriklausomo elektros energijos tiekimo planą „Išmanus – Valandinis“. Derinant savo vartojimą prie kainų, kurių stebėjimą gerokai palengvina nemokama „EnergySmart“ programėlė, galima gerokai sutaupyti.
„Nord Pool“ biržoje sumažėjus elektros energijos kainai – balandį megavatvalandė Lietuvos kainų zonoje kainavo 67,27 euro, kai dar praėjusių metų gruodį 264,28 euro – „Ignitis“ privačių klientų padalinio vadovė Dalia Bražiūnaitė rekomenduoja išmėginti su birža susietus planus. Naujausias jų – biržos planas „Išmanus – Valandinis“, skirtas išmanų elektros energijos skaitiklį turintiems ir savo vartojimą prie biržos kainų derinti norintiems buitiniams vartotojams.
„Klientas gali nemažai sutaupyti daugiausiai elektros energijos vartodamas tomis valandomis, kai ji pigiausia, pavyzdžiui, naktimis ir savaitgaliais. Kaip tik balandį mūsų nepriklausomo tiekimo 98,6 proc. klientų, pasirinkę valandinį planą, gerokai sutaupė. Pavyzdžiui, suvartojant 100 kWh per mėnesį, gyventojai vidutiniškai sutaupo po 17,8 Eur ir 21 Eur su PVM, priklausomai vienos ar dviejų laiko zonų skaitiklis. Toks sutaupymas išties įkvepia. Žinoma, nuolat reikia stebėti valandinę elektros energijos kainą. Rytojaus kaina dažniausiai pateikiama iki 15 valandos Lietuvos laiku. Tad prieš renkantis planą „Išmanus – Valandinis“ reikėtų įsivertinti, ar pakaks įsitraukimo aktyviai domėtis elektros energijos kainos pokyčiais“, – pataria D. Bražiūnaitė.
Sužinoti kiekvienos valandos elektros energijos kainas ir pagal tai organizuoti savo suvartojimą galima paprasčiau su išmaniajame telefone įdiegiama nemokama „EnergySmart“ programėle. Ji taip pat leidžia stebėti ir analizuoti bendrą bei atskirų įrenginių elektros energijos suvartojimą, jį netgi palyginti su panašių namų ūkių suvartojamu vidurkiu.
Kita vis didesnei daliai klientų svarbi funkcija – galimybė išmaniai įkrauti savo elektromobilį. Pasirinkus šią funkciją ir nustačius maksimalią elektros energijos kainą, elektromobilis bus automatiškai įkraunamas tomis valandomis, kai elektros energija yra pigesnė. Tuo pasirūpins išmanaus įkrovimo algoritmas.
„Išmėginti tokį planą išmanią apskaitą turintiems buitiniams vartotojams dabar apsimoka ir dėl to, kad artimiausiu metu elektros energijos kainos neturėtų drastiškai kisti. Visgi, jei dėl kažkokių priežasčių įvyktų ryškus kainų pokytis, su rinka susietą planą savitarnoje e.ignitis.lt, paskambinus ar apsilankius „Ignitis“ klientų aptarnavimo centre bet kada galima pasikeisti į fiksuotos kainos planą“, – teigia D. Bražiūnaitė.
Taip pat svarbu prisiminti, kad norint energiją vartoti efektyviai, esminis akcentas yra naudoti elektros energijos tik tiek, kiek reikia, ir tada, kai reikia. Pavyzdžiui, jei kambaryje nėra žmonių, derėtų visada išjungti šviesą, jei nesinaudojama kompiuteriu ar kitais elektriniais prietaisais, juos patariama išjungti ir atjungti iš elektros lizdo – jame paliktas įkroviklis taip pat naudoja elektros energiją. Sąmoningai reikėtų šeimininkauti ir virtuvėje. Norint išgerti vieną puodelį arbatos, nereikia užkaisti pilno virdulio vandens, kepant maistą orkaitėje, nederėtų atidarinėti jos durelių ir taip mažinti kaitrą prietaiso viduje.
Išleiskite mažiau elektrą vartodami sumaniai