Savitarna
Mažas žalias medis elektros lemputėje
Mažas žalias medis elektros lemputėje

Žalioji energija: rinktis svarbu, mitas, kad labai brangu

Lietuvoje kryptingai vystomi žaliosios energetikos projektai, o žalioji energija vis dažniau pasiekia elektros energijos vartotojų namus. Nepaisant to, šiandien dar pasitaiko sklandančių mitų apie žaliąją energiją, pavyzdžiui, kad ji labai brangi, kad žalios spalvos. „Ignitis“ pasiūlymų klientams vadovė Erika Bogusevičiūtė pasidalina, kas toji žalioji elektros energija iš tiesų yra, ir kiek kainuoja galutiniam vartotojui.

Pasak E. Bogusevičiūtės, gimstantys įvairūs mitai apie žaliąją energiją, skatina poreikį juos paneigti, paprastai papasakoti vartotojams, kodėl tokia energija vadinama žaliąja ir kiek iš tiesų kainuoja.

Žalioji energija, arba kitaip tariant, energija iš atsinaujinančių energijos išteklių yra tokia, kuriai pagaminti mažiau arba visai nenaudojamas iškastinis kuras, pavyzdžiui, anglis, nafta, skalūnai ar dujos. Todėl žalioji energija pagaminama gerokai sumažinus arba visiškai be jokio pėdsako aplinkai, tai reiškia – neišmetant į aplinką šiltnamio efektą sukeliančių dujų, neteršiant aplinkos.

Žalioji energija gaunama iš švarios, tvarios ir atsinaujinančios energijos šaltinių, tokių, kaip saulė, vėjas, vanduo ar geoterminė energija, šie ištekliai nesibaigia – saulė kaip šviečia, taip švies, vėjas kaip pučia, taip pūs.

Vienas iš Lietuvoje, ko gero, geriausiai žinomų būdų gaminti žaliąją energiją, yra saulės energijos naudojimas. Fotovoltinės saulės baterijos gali paversti saulės šviesą į elektros energiją, o saulės kolektoriai gali naudoti saulės šilumą šildymui arba vandens šildymui.

Dar vienas vis labiau Lietuvoje populiarėjantis energijos gavimo būdas yra vėjo energija. Paprastai tariant, vėjo elektrinės galingomis turbinomis naudoja vėjo jėgą, kad pagamintų elektros energiją.

Hidroelektrinės yra dar vienas atsinaujinančios energijos gamybos pavyzdys. Jos naudoja vandens judėjimą, pavyzdžiui, upių ar ežerų srautus, ir per įrenginius, vadinamus hidroelektrinėmis, paverčia vandens judėjimo energiją į elektros energiją.

Svarbu suprasti, kad žalioji elektros energija teka tais pačiai elektros tinklais, ji nėra žalios spalvos ar kažkuo kitokia. Skiriasi jos gamybos būdas ir gamybos poveikis aplinkai.

Tad gali kilti klausimas, jeigu tinklais iki mano namų atiteka nebūtinai žalioji elektros energija, tai kodėl turėčiau ją rinktis? Atsakymas nesudėtingas – todėl, kad rinkdamiesi žaliąją energiją, prisidedame prie energijos iš atsinaujinančių išteklių gamybos plėtros. Tai mūsų apsisprendimas gyventi tvariau, kvėpuoti švaresniu oru, didinti mūsų šalies energetinę nepriklausomybę. Kiek suvartojame elektros energijos, toks jos kiekis pagaminamas iš atsinaujinančių energijos išteklių, jei esame pasirinkę žaliąją energiją.

Kalbant apie mitą, kad rinktis žaliąją energiją yra labai brangu, E. Bogusevičiūtė pateikia pavyzdį: pasirinkus „Ignitis“ nepriklausomo tiekimo planą „Minimalus“, fiksuojant kainą 24 mėn. ir pasirinkus žaliąją energiją, per mėnesį suvartojant 100 kWh, mokėti papildomai reiktų apie 60 ct.

Užsisakyti žaliąją energiją labai paprasta tiek esamiems, tiek naujiems „Ignitis“ nepriklausomo tiekimo klientams. Be to, ją užsisakyti ar atsisakyti galima nepriklausomai nuo pasirinkto elektros energijos tiekimo plano fiksavimo termino. Žaliosios energijos užsakymas yra neterminuotas ir niekuo neįpareigojantis.