Kainų apžvalga

Birželio mėnesį vidutinė elektros energijos kaina buvo 43,01 Eur/MWh – 36,4 proc. mažesnė lyginant su gegužės mėnesiu. Žemiausia kaina buvo 2,62 Eur/MWh (birželio 29 d.), o aukščiausia – 133,22 Eur/MWh (birželio 11 d.).
Svarbiausi birželio įvykiai
Saulės ir vėjo parkai
Išaugo vietinė elektros gamyba
Pirmąjį 2025 m. ketvirtį vietos elektros gamyba Lietuvoje išaugo 30 proc. Net 59 proc. elektros pagaminta iš atsinaujinančių išteklių. Daugiausia elektros pagamino vėjo elektrinės, o sparčiausiai augo saulės energijos gamyba – net 84 proc. Padidėjus vietos gamybai, elektros importas sumažėjo 31 proc. Galutinis suvartojimas šalyje išaugo 2,6 proc.
Inovacijos ir investicijos
„Litgrid“ rezervavo galią
Per pastarąjį ketinimų protokolų ciklą „Litgrid“ preliminariai rezervavo 1,8 GW galios saulės ir vėjo elektrinėms bei kaupimo įrenginiams. Didžioji dalis rezervuotos galios – 1,2 GW – skirta energijos kaupikliams. Šiuo metu Lietuvoje jau sudaryta ketinimų protokolų dėl daugiau kaip 10 GW leistinos galios atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) projektų. Šiuo metu veikiančių saulės ir vėjo elektrinių galia viršija 4,2 GW. Nacionalinėje strategijoje numatyta, kad iki 2030 m. prie perdavimo tinklo galėtų būti prijungta apie 10 GW AEI pajėgumų.
Elektros kaupimo įrenginių finansavimas
Birželio 17 d. baigėsi paraiškų teikimas didelės galios elektros kaupimo įrenginių finansavimui. Priemonei skirta 102 mln. eurų, o paraiškų gauta už 197,5 mln. eurų. Dėl tokio didelio susidomėjimo Energetikos ministerija planuoja papildyti finansavimą.
Priimti atsinaujinančių išteklių plėtrą skatinantys teisės aktai
Birželio 25 d. Seimas priėmė teisės aktų paketą, kuriuo Lietuva perkėlė Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2023/2413 (RED III). Šios direktyvos nuostatos sudaro sąlygas spartesnei atsinaujinančios energetikos plėtrai. Nustatyta, kad AEI projektai bus laikomi viršesniu viešuoju interesu, numatytos paspartintos zonos su supaprastintomis leidimų procedūromis ir trumpesniais terminais. Taip pat įtvirtinta lankstesnė reguliacinė aplinka elektros gamintojams ir kaupimo įrenginiams, kartu užtikrinant didesnį tinklų pralaidumo ir prijungimo efektyvumą.
Energetikos infrastruktūra
Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė
Birželio 3 d. Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje (HAE) pradėtas montuoti penktasis hidroagregatas. Jam pradėjus veikti elektrinės galia padidės iki 1 010 MW bei sustiprės sistemos lankstumas ir patikimumas. Šis strateginis, 150 mln. eurų vertės projektas prisidės prie žaliosios energijos integracijos ir Lietuvos energetinio saugumo stiprinimo. Kruonio HAE išlieka nepakeičiama Baltijos šalių energetikos sistemos dalis, kuri užtikrina rezervą ir balansavimo paslaugas.
„Harmony Link“ projektas
Lietuvą ir Lenkiją siejančios „Harmony Link“ sausumos jungties projekte pasiektas svarbus etapas: patvirtinta inžinerinės infrastruktūros vystymo plano koncepcija bei pasirinkta trasa per Vilkaviškio, Kalvarijos ir Marijampolės savivaldybes. Ši jungtis sustiprins Lietuvos energetinį saugumą, padidins tinklo patikimumą ir sudarys sąlygas aktyviau dalyvauti bendroje elektros rinkoje. Planuojama, kad „Harmony Link“ statybos prasidės 2027 m. antrąjį ketvirtį.
Numatomos liepos mėnesio tendencijos
Ateities didmeninės elektros energijos kontraktų (angl. conventional-forward) prognozės leidžia tikėtis, kad liepos mėnesį vidutinė elektros energijos kaina mažės 24,4 proc. ir gali pasiekti apie 32,52 Eur/MWh.
Liepos mėnesį numatomi stipresni vėjai nei įprastai būna Lietuvoje, todėl gali susidaryti tokia pati situacija, kaip birželį, kai vėjo generacija pasiekė maksimumą. Dėl orų permainų nežymiai sumažės saulės generacija. Išsilaikanti ne itin aukšta temperatūra yra dar vienas veiksnys dėl ko gali mažėti elektros kaina, nes nebus didesnio poreikio naudoti kondicionierius, kurie vasarą įprastai padidina energijos poreikį.
Prie kainos mažėjimo prisideda ir tai, kad jau veikia nuolatinės srovės perdavimo jungtis „EstLink 2“, siejanti Suomiją bei Estiją. Šios jungties dėka Baltijos šalis pasiekia pigesnė elektros energija.
Skaitykite gegužės mėnesio apžvalgą