Gamtinių dujų kainų apžvalga

Vidutinė gamtinių dujų kaina 2025 m. liepos mėnesiui siekia 36,701 Eur/MWh ir yra 4,3 proc. didesnė už birželio mėnesio dujų kainą.
Pokyčiai gamtinių dujų rinkoje
Birželio mėnesį ICE biržoje TTF (angl. front-month) liepos mėn. dujų kaina augo. Šį pokytį lėmė Irano ir Izraelio konfliktas. Per 12 dienų, kol vyko kariniai veiksmai, dujų kainos pasiekė 42 Eur/MWh lygį. Konflikto šalims sutarus dėl paliaubų, naftos ir gamtinių dujų kainos grįžo į ankstesnį lygį. Birželio pabaigoje ir liepos pradžioje dujų sandoriai buvo sudaromi jau 33–34 Eur/MWh ribose.
Po Persijos įlankos dugnu plyti didžiausias pasaulyje gamtinių dujų telkinys, iš kurio kasmet išgaunama daugiau nei 350 mlrd. m³ gamtinių dujų. Karo veiksmai šiame regione stipriai įtakoja gamtinių dujų kainas. Jau ne pirmą kartą įtampa Viduriniuose Rytuose sukelia nerimą energijos rinkose. Kainų svyravimai ir netikrumas daro neigiamą įtaką Europai, kaip vienai iš didžiausių gamtinių dujų importuotojų pasaulyje.
Europos dujų rinkoje situacija gana stabili, o dujų saugyklos pildomos normaliu grafiku. Birželio mėnesį gamtinių dujų atsargos Europos Sąjungos (ES) saugyklos padidėjo 9 proc. – tai įprastas pokytis tokiu metų laiku. Šiuo metu ES šalių gamtinių dujų saugyklų užpildymas siekia 57 proc. arba 648 TWh. Gamtinių dujų saugyklos Latvijoje užpildytos 44 proc., arba 10,8 TWh.
2026 m. gamtinių dujų perdavimo ir išdujinimo kainos
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) patvirtino Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatoriaus AB „AmberGrid“ gamtinių dujų perdavimo paslaugų kainas, kurios įsigalios nuo 2026 m. sausio 1 d. Vidutinė dujų perdavimo paslaugų kaina Lietuvos vartotojams bus 5 proc. mažesnė lyginant su šiais metais galiojančia dujų perdavimo kaina.
VERT taip pat patvirtino energetikos bendrovės „KN Energies“ SGD pakartotinio dujinimo kintamosios dalies ir perkrovos paslaugų kainas. Išdujinimo tarifas sumažėja nuo 1,83 iki 1,69 Eur/MWh.
Prognozuojami liepos mėnesio pokyčiai
Gegužės mėnesį dujų kainų pokyčius lėmė agresyvi JAV muitų politika, o birželio mėnesį – Izraelio ir Irano konfliktas. Sunku tikėtis, kad likusius vasaros mėnesius dujų rinkose bus ramu.
Išlieka įtampa dėl suskystintų gamtinių dujų (SGD) transportavimo, nes 85 proc. Hormūzo sąsiauriu plukdomų krovinių keliauja iš Persijos įlankos šalių į Azijos šalis. Didžiausią dalį sąsiauriu transportuojamu dujų įsigyja Kinija, o į Europą gabenama apie 15 proc. Nepaisant to, čia vykstantys procesai įtakoja dujų kainas visame pasaulyje.
Europos Komisija sušvelnino reikalavimus dėl dujų saugyklų užpildymo. Sumažėjo spaudimas ES šalims saugyklas užpildyti 90 proc. – šalys gavo leidimą saugyklas pildyti atsižvelgiant į padėtį dujų rinkoje. Tai daro teigiamą įtaką dujų kainoms vasaros mėnesiais, nes išnyksta rinkos kainų nuokrypis susidaręs, kai Europoje buvo įvesti rekomenduojami tarpiniai saugyklų pildymo tikslai.
Europos Komisija pristatė planą iki 2027 m. pabaigos uždrausti visą dujų importą iš Rusijos. Šis draudimas būtų taikomas visiems naujiems ir jau galiojantiems kontraktams.
Skaitykite gegužės mėnesio apžvalgą