Savitarna
Ignitis ofisas
Ignitis ofisas

„Ignitis“ pirmasis Lietuvoje importuoja biometaną

Sumanių energetikos sprendimų bendrovė „Ignitis“ lapkričio mėnesį pradeda importuoti biometaną, kurį tieks verslo klientams. Pirmoji biometaną vietoj gamtinių dujų įsigys UAB „SG dujos“.

Kaip teigia „Ignitis“ valdybos narys, verslo klientų ir plėtros vadovas Haroldas Nausėda, biometanas yra tvaresnė alternatyva iškastiniam kurui, kuri visiškai atitinka įprastų gamtinių dujų standartą. Jo cheminė formulė yra tokia pati (CH4), tačiau jo išgavimo būdas yra žymiai palankesnis aplinkai. Biometanas gali būti panaudojamas ir elektros energijos gamyboje, ir pastatų šildymui, ir kaip kuras transporto priemonėms. Įmonės, pasirinkusios biometaną kaip alternatyvą, gali padidinti ir savo konkurencinį pranašumą. „Ignitis“ prioritetas – plėtoti atsinaujinančios energijos produktus, todėl šis pirmasis sandoris mūsų regione yra išties svarbus pasiekimas ir naujos verslo nišos atidarymas, kuri taps svarbia gamtinių dujų alternatyva ateityje.

„Biometaną importuosime iš Nyderlandų. Nors jo įsigyti galima visame pasaulyje, vadovaujantis aukščiausiais standartais, importuojanti ir eksportuojanti šalis turi būti susijungusios bendru dujų tinklu. Tai reiškia, kad į dujų tinklą patekusi biometano molekulė privalo turėti galimybę atkeliauti iki Lietuvos ir kliento dujų vartojimo vietų. Šiuo atveju mes užtikrinsime visą tiekimo grandinę tarp Nyderlandų ir Lietuvos. Dujos keliaus per Nyderlandų, Vokietijos, Lenkijos ir Lietuvos dujotiekius – tam reikalinga suvaldyti gana komplikuotus procesus,“ – komentavo H. Nausėda.

Pasak „SG dujos“ strateginės plėtros vadovo Sauliaus Bilio, atsiradus galimybei importuoti biometaną, iškastines gamines dujas (metaną) naudojantys transporto parkai jau dabar gali jas pilnai pakeisti nulinės CO2 emisijos degalais. 

„Siekiame padėti mūsų aptarnaujamiems transporto parkams kuo greičiau prisitaikyti prie ES nustatyto Žaliojo kurso ir pradėti naudoti tik aplinkai neutralius degalus. Šiandien turime istorinį įvykį, nes nuo šio mėnesio mūsų klientai, kurių didžioji dalis yra miestų viešojo transporto parkai, naudoja tik biometaną. Tikimės, kad jau artimiausioje ateityje biometaną ne tik importuosime, bet turėsime ir jį gaminančių jėgainių Lietuvoje“, – sako S. Bilys.

„Ignitis“ klientui biometaną tieks lapkričio ir gruodžio mėnesiais, o šiuo metu derasi su partneriais ir biometano gamintojais dėl nenutrūkstamo biometano tiekimo ir 2023 metais. Bendrovė tikisi, kad kitąmet klientams galės pasiūlyti ir Lietuvoje pagamintų žaliųjų dujų.

Biometanas yra išgaunamas iš natūralių medžiagų arba atliekų, kurios pūdamos iškleidžia daugybę cheminių elementų. Puvimo procese išsiskiriančios dujos neišleidžiamos į atmosferą, o yra surenkamos, išvalomos ir pateikiamos į tinklą. Tokiu būdu, skirtingai nei išgaunant gamtines dujas iš žemės gelmių, į aplinką nepatenka didelis kiekis šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Pasaulyje biodujų ir biometano gamybos lyderė yra Vokietija. Remiantis Tarptautinės energetikos agentūros duomenimis, 2010–2018 metais Vokietija turėjo didžiausią instaliuotos biodujų gamybos dalį, o biometanas yra pagaminamas iš biodujų.

Tiek „Ignitis“, tiek „SG dujos“, plėtodamos biometano prekybos veiklą šiais metais gavo ISCC sertifikatus (angl. International Sustainability and Carbon Certification, Tarptautinis tvarumo ir anglies dioksido sertifikatas), kurie yra privalomi užsiimant biometano prekyba.