Savitarna
Laivas vandenyje
Laivas vandenyje

Kovą gamtinių dujų kainas Europoje kėlė rekordiškai brangūs taršos leidimai, o JAV mažino atšilę orai

Kovo mėnesį Europos bei Azijos gamtinių dujų rinkose kainos stiebėsi į viršų. Tai lėmė keli pagrindiniai veiksniai – apyvartinių taršos leidimų kainų augimas bei didėjanti dujų poreikio prognozė artimiausiems mėnesiams. Tuo tarpu JAV praėjusį mėnesį buvo fiksuojamas dujų pigimas dėl pasibaigusių itin didelių šalčių ir vangesnio šio kuro išėmimo iš požeminių saugyklų.

Taršos leidimų kaina – aukščiausia istorijoje

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2021 m. balandžio mėnesiui susiformavo ties 17,42 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) ir buvo 0,16 Eur/MWh mažesnis nei susiformavusi kaina kovo mėnesiui.

Pirmąjį pavasario mėnesį Europoje buvo stebima kainų didėjimo tendencija – ją pirmiausiai lėmė didėjančios apyvartinių taršos leidimų kainos, kurios pirmą kartą istorijoje perkopė 40 eurų už toną ribą, o taip pat tuštesnės požeminės gamtinių dujų saugyklos. Kovo 30 d. jos buvo užpildytos tik 30 proc., kai tuo pat metu pernai šis rodiklis buvo pasiekęs 54 proc.

Prie to labiausiai prisidėjo šiemet Europos šalis sukausčiusi itin šalta žiema, kurios metu gamtinės dujos iš saugyklų buvo sparčiai išimamos. Saugyklas vasaros laikotarpiu planuojama pripildyti, todėl padidėjęs dujų poreikis artimiausiems mėnesiams tapo dar viena žaliavos kainas Europoje branginusia priežastimi.

Kainų lygį palaikė ir incidentas Sueco kanale

Kaip ir TTF, Azijos SGD indeksas EAX kovo mėnesį taip pat kilo. Jeigu kovo mėnesio pradžioje SGD kainų lygis Europos ir Azijos biržose buvo tame pačiame lygyje, tai jau paskutinėmis praėjusio mėnesio dienomis SGD kaina Azijoje buvo iki 1,17 EUR/MWh aukštesnė nei Europoje. Metų pradžioje paklausa Azijoje pritraukė SGD krovinius iš kitų pasaulio regionų, tačiau dabartinis kainų skirtumas su Azijos šalimis nepakankamas norint padengti transportavimo kaštus tarp regionų. Dėl šios priežasties SGD kroviniai iš JAV artimiausiu metu plauks į Europos terminalus.

JAV „Henry Hub“ indeksas per kovo mėnesį nukrito 0,46 EUR/MWh ir siekė 7,65 EUR/MWh, tam įtakos turėjo šiltesni orai bei vangesnis išėmimas iš šalyje esančių požeminių gamtinių dujų saugyklų. Šiuo metu pastarųjų pripildymo lygis JAV yra 13 proc. mažesnis nei prieš metus.

Prie gamtinių dujų kainų palaikymo pasaulinėse rinkose kovą prisidėjo ir neįprasta situacija Sueco kanale. Čia antroje mėnesio pusėje ant seklumos užplaukė konteinerinis laivas, dėl kurio net šešias dienas nevyko laivyba, o kroviniai, tarp jų ir SGD, vėlavo būti pristatyti į paskirties uostus.