Savitarna
Suskystintų dujų laivas vandenyje
Suskystintų dujų laivas vandenyje

Sausis gamtinių dujų rinkoje: kainų rekordai dėl žiemiškų orų

Sausį įvairius pasaulio regionus užgriuvę žiemiški orai augino gamtinių dujų suvartojimą tiek šildymo, tiek elektros gamybos sektoriuose. Meteorologinės sąlygos ne tik smarkiai patuštino Europos saugyklose esančias dujų atsargas, bet ir lėmė rekordines EAX indekso kainas Azijoje, nematytas nuo indekso skaičiavimo pradžios 2012 m. Jas be aukščiau minėtų priežasčių į aukštesnę pusę koregavo dar nuo praėjusių metų pabaigos besitęsiantys remonto darbai gamtinių dujų skystinimo terminaluose Australijoje ir Katare.

Retai pasitaikantys kainų šuoliai

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2021 m. vasario mėnesiui susiformavo ties 20,34 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) ir buvo 4,09 Eur/MWh didesnis nei susiformavusi kaina sausio mėnesiui. Palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, vasario mėnesio Nyderlandų TTF kainų indeksas padidėjo 80 proc. Verta paminėti, kad 2020 m. sausį vyravo šiam metų laikui pakankamai šilti orai, kas lėmė vienas mažiausių pirmojo ketvirčio Nyderlandų TTF kainų per pastarąjį dešimtmetį.

Didesni nei įprastai Nyderlandų TTF kainų svyravimai buvo fiksuojami pirmoje sausio pusėje. Įsismarkavę žiemiški orai lėmė spartesnį gamtinių dujų išėmimą iš Europoje esančių požeminių saugyklų – sausio 31 d. jų užpildymas tebuvo 52 proc., kai tuo pat metu pernai šis rodiklis siekė 71 proc.

Gamtinių dujų kainas Europoje į viršų kėlė ir vangus dujinimas iš SGD terminalų. Dalis SGD krovinių nuo Europos rinkos buvo nukreipti Azijos link dėl ten besiformuojančių palankesnių kainų. Jeigu gruodžio mėnesį Nyderlandų „Gate“ SGD terminale per dieną vidutiniškai buvo išdujinamos 62,8 GWh dujų, tai sausį tik 16,5 GWh per dieną.

Gamtinių dujų kainos Azijoje sumušė rekordus

Azijos SGD indeksas EAX pristatymui vasario mėnesį aktyviai stiebėsi aukštyn ir piką pasiekė mėnesio viduryje, kuomet jo kaina susiformavo ties 86 EUR/MWh – prieš tai buvęs EAX rekordas fiksuotas 2013 metais, kuomet jo kaina siekė 55 EUR/MWh.

Tokį trumpalaikį kainų šuolį dalinai lėmė paklausos padidėjimas Japonijoje, Kinijoje  bei Pietų Korėjoje tiek dėl sąlyginai sumažėjusių SGD kiekių importo terminaluose, tiek dėl nuo gruodžio besitęsiančių remonto darbų Kataro ir Australijos skystinimo gamyklose.

Be to, kaip ir Europoje, dujų paklausą Azijoje sausį didino ir atkeliavę šalti orai. Šis veiksnys buvo ypač svarbu Japonijoje, kur gamtinės dujos yra intensyviai naudojamos tiek šildymui, tiek elektros gamybai.

Tuo tarpu JAV „Henry Hub“ indeksas sausį buvo pakankamai stabilus, jis mėnesio paskutinę dieną siekė 7,51 EUR/MWh. Remiantis Energetikos informacijos agentūros (EIA) duomenimis, ketvirtąją sausio savaitę JAV saugyklų užpildymas buvo 2,8% aukštesnis nei tuo pat metu pernai. Tai nemaža dalimi lėmė didesnės gamybos apimtys JAV gamtinių dujų skystinimo gamyklose.