ESCO (angl. Energy Service Company) modelis – tai alternatyva savarankiškam apšvietimo modernizavimo projekto finansavimui, kai ESCO paslaugos teikėjas investuoja į priemones, padedančias gerinti užsakovo pastato energinį efektyvumą, o didžiąją dalį investicijoms skirtų lėšų atgauna iš per sutarties galiojimo laikotarpį sutaupytų elektros energijos kaštų. Užsakovas moka tik už energetinę paslaugą, todėl jam nereikia rūpintis nei projekto finansavimu, nei įgyvendinimu. Modelio esmė – pasiekti kuo didesnį energijos sutaupymo efektą ir modernizuoti apšvietimo sistemą. Modernizavus apšvietimo sistemą yra pagerinamos darbuotojų darbo sąlygos, nes gerėja darbo vietų aplinkos apšvietimo kokybė. Modernizuojant lauko apšvietimą, gyventojams saugiau vaikščioti, vairuoti, nes ESCO modelio taikymas atitinka STR standartus.
„Ignitis“ atstovo teigimu, taikyti ESCO modelį savivaldybės apsisprendžia tais atvejais, kai neturi savų lėšų investuoti į apšvietimo modernizavimą ir kai neturi patirties bei žinių, kokį sprendimą rinktis ir kaip jį įgyvendinti. Savivaldybės ir jų valdomos įmonės - gydymo, ugdymo įstaigos ir pan., pasirinkusios taikyti šį modelį, iškart jaučia sutaupymus. Pavyzdžiui, šiemet Širvintų savivaldybė sutaupė 68 proc., Kupiškio rajono savivaldybė - 50 proc., Nemenčinės seniūnija - 55 proc. apšvietimui skirtos elektros energijos. Vidutiniškai, taikant ESCO modelį, sąskaitą už elektros energiją galima sumažinti apie 50 proc. Investicijų atsipirkimas yra greitas, nes trunka vos iki 4 metų.
ESCO paslauga viešosioms įstaigoms ar verslui aktuali ir dėl to, kad paslaugos teikėjas prisiima atsakomybę už sutaupytą suvartotos energijos dydį.
„Įgyvendinant projektą teikėjas yra atsakingas už numatytą energijos sutaupymą, todėl privalo būti suinteresuotas išlaikyti itin aukštą modernizacijos darbų kokybę bei užtikrinti tinkamą apšvietimo sistemos eksploataciją net ir po rangos darbų garantinių terminų pabaigos. Tradicinio šviestuvų įsigijimo atveju jokie ilgalaikiai ir realūs energijos sutaupymai nėra garantuojami“, – sako M. Boratinskas
Kaip pastebi M. Boratinskas, ESCO paslaugą įsidiegusios savivaldybės, gydymo, ugdymo įstaigos ar kitos įmonės taip pat labiau suinteresuotos atkreipti pastatuose dirbančių asmenų dėmesį į energetinio efektyvumo svarbą, nes ir nuo darbuotojų elgesio priklauso ar pavyks pasiekti įsipareigotą energijos suvartojimo sutaupymą. Tokiu būdu pasiekiama dar didesnė ekonominė nauda ir auga darbuotojų sąmoningumas. Pasibaigus projektui, moderni LED apšvietimo sistema tampa kliento nuosavybe, jis gali toliau naudotis energijos taupymo sprendimais.
ESCO energetinio efektyvumo paslaugą Lietuvoje ir Latvijoje „Ignitis“ teikia nuo 2016 m. Apšvietimo modernizavimo paslauga teikiama savivaldybėms ir jų įmonėms: medicinos, švietimo ir kt. įstaigoms.