Savitarna
Saulės elektrinių parkas

Gaminančių vartotojų grynasis atsiskaitymas
(angl. net billing)

Saulės elektrinių parkas

KAIP VEIKIA GRYNASIS ATSISKAITYMAS?

Pagaminta elektros energija apskaitoma pinigine verte

 • Grynasis atsiskaitymas (angl. net billing) yra apskaitos būdas gaminantiems vartotojams, kai pagaminta ir nepanaudota elektros energija parduodama už su tiekėju sutartą kainą ir apskaitoma pinigine verte.
 • Už parduotą elektros energiją jūsų virtualioje piniginėje kaupiami eurai, iš kurių padengiama sunaudotos elektros sąskaita.
 • Tai sąskaitos daliai, kuri dengiama iš virtualios piniginės, netaikomas PVM.
 • Jei pagamintos elektros energijos vertė yra didesnė, nei reikia sąskaitai padengti, nepanaudotas lėšų likutis perkeliamas į kitą mėnesį, ateities sąskaitų padengimui.
 • Taip virtualios lėšos kaupiamos du metus. Kaupimo laikotarpis prasideda balandžio 1 d., o baigiasi kovo 31 d. po dviejų metų. Pasibaigus apskaitos periodui, likusios lėšos išmokamos vartotojui.
 • Jei pagamintos ir tiekėjui parduotos energijos vertė yra mažesnė, nei suvartotos (pvz. žiemos metu), trūkstama energija įsigyjama iš tiekėjo pagal elektros sutartyje numatytus įkainius. 
gaminančių vartotojų diagrama Ignitis

Grynasis atsiskaitymas – tvarus apskaitos modelis

Tai tvarus apskaitos modelis, kuris skatina atsakingą energijos vartojimą, neišbalansuoja elektros rinkos ir mažina tinklo apkrovimą. Šis apskaitos modelis taikomas vėjo elektrinių savininkams. Jį pasirinkti rekomenduojama visų tipų saulės elektrinių savininkams.

Kaip apskaičiuojama į elektros tinklus patiektos elektros energijos vertė?

Patiektos elektros į elektros tinklus energijos vertės formulė

Į tinklą patiektos energijos vertė yra apskaičiuojama pagal šią formulę: iš ataskaitinio laikotarpio „Nord Pool“ biržos atitinkamo periodo elektros energijos kainos Lietuvos prekybos zonoje (Eur) atimamas Tiekėjo taikomas administravimo mokestis (Eur) ir gautas skaičius padauginamas iš į tinklą patiekto energijos kiekio (kWh). Tiekėjo taikomas administravimo mokestis yra 0,00662 Eur/kWh (kaina galioja iki 2025-03-31) ir 0,01158 Eur/kWh (kaina galioja nuo 2025-04-01 iki 2026-03-31).

Savo į tinklą patiektos energijos vertę eurais kiekvieną mėnesį matysite elektros sąskaitoje.

Sunaudotos ir į tinklą patiektos elektros energijos kiekį patogiausia sekti Energy Smart programėlėje.

EnergySmart programėlė telefone

Energy Smart

Sekite biržos kainą realiu laiku. Stebėkite, kiek elektros suvartojote ir kiek patiekėte į tinklą.

Atsisiųsti iš
JEI PAGAMINATE DAUGIAU, NEI SUVARTOJATE

Virtuali piniginė, lėšų kaupimas ir išmokėjimas

Kaupimas

Už parduotą elektros energiją virtualioje piniginėje kaupiami eurai, iš kurių padengiama jūsų sunaudotos elektros sąskaita.

Savo kasmėnesinėje sąskaitoje už elektrą matysite sukauptų ir panaudotų lėšų balansą.

Tai sąskaitos daliai, kuri dengiama iš virtualios piniginės, netaikomas PVM.

Nepanaudotos lėšos virtualioje piniginėje kaupiamos du metus. Kaupimo laikotarpis prasideda balandžio 1 d., o baigiasi kovo 31 d.

Išmokėjimas

Jei virtualioje piniginėje sukaupėte daugiau lėšų, nei reikia jūsų elektros sąskaitai padengti, pasibaigus dviejų metų kaupimo laikotarpiui, pinigų likutis bus išmokėtas į jūsų banko sąskaitą.

Taip pat lėšų likutis išmokamas keičiant nepriklausomą elektros energijos tiekėją, parduodant elektrinę, keičiant mokėjimo būdą arba nutraukus elektros energijos gamybos veiklą.

Į sąskaitą išmokama pinigų suma laikoma asmens pajamomis ir jums bus taikomas Gyventojų pajamų mokestis (GPM) ir informuojama mokesčių inspekcija (VMI).

Norėdami gauti sukauptą ir nepanaudotą lėšų likutį į savo banko sąskaitą, užpildykite formą.

Savo pagamintą elektros energiją galite paskirstyti

Gaminantis vartotojas savo elektrinės galią gali priskirti skirtingiems objektams.

Pavyzdžiui, 10 kW galios elektrinę galima priskirti: 8 kW – gyvenamam namui ar butui, o 2 kW – vasarnamiui. Elektrinė, kurios galia paskirstoma, gali būti įrengta bet kuriame iš objektų arba nutolusiame saulės parke.

 • Elektrinės ir visų objektų, kuriems priskiriama galia, savininkas turi būti tas pats asmuo.
 • Visų objektų elektros tiekimo sutartys turi būti pasirašytos to paties asmens vardu.
 • Nutolusioje elektrinėje pagamintas elektros energijos kiekis priskiriamas kiekvienam objektui atskirai , proporcingai pagal priskirtą elektrinės galios dalį.
 • Paskirsčius elektrinės galią, kiekviename objekte elektra apskaitoma atskirai, o perteklinė energija negali būti perkelta iš vieno objekto į kitą .
 • Prireikus, galima keisti galios paskirstymo tarp objektų proporcijas. Taip pat galima padidinti pačios elektrinės galią.
Pagamintos energijos paskirstymo schema
DAUGIAU INFORMACIJOS

Ką reikia žinoti apie grynąjį atsiskaitymą

Kaip stebėti elektros suvartojimą ir generavimą?

Jei esate sudarę nepriklausomo tiekimo sutartį, elektros gamybą (pateikimą į tinklą) ir suvartojimą (iš tinklo) galite matyti mūsų suformuotoje sąskaitoje arba galite stebėti savitarnoje e.ignitis.lt. Viršutinėje meniu juostoje pasirinkus „Istorija“, „Suvartojimo istorija“, o plačiau apie savitarną ir jos naudas galite pasiskaityti čia.

Svarbu: kiekvieną mėnesį skaičiuojamas į tinklą patiekto ir paimto elektros kiekio balansas. Jeigu pagamintas kiekis didesnis nei suvartotas, likutis perkeliamas į tolimesnį mėnesį. Taip elektros kiekis kaupiamas dvejus metus. Iki 2026 m. kovo 31 d. nesuvartojus (neatgavus) savo pagamintos ir į tinklą patiektos elektros energijos (kuri skaičiuojama kaip sukauptas energijos kiekis), visas sukauptas kiekis panaikinamas (t. y. į kitą laikotarpį neperkeliamas).

Kaip pateikiamos sąskaitos?

Jei esate gaminantis vartotojas, elektros suvartojimo rodmenų pateikti nereikia – jums įrengta automatizuota apskaita (dvikryptis skaitiklis arba išmanusis skaitiklis SMART) ir rodmenys yra perduodami automatiškai kiekvieno mėnesio paskutę dieną, 00.00 valandą. Jūsų skaitiklio rodmenys mus pasiekia automatiškai ir suformuojama sąskaita, kurią galite apmokėti, kaip ir anksčiau,  jums patogiausiu būdu .

Sąskaitą nuo kiekvieno mėnesio 5 darbo dienos rasite savo paskyroje savitarnoje e.ignitis.lt arba, jei užsisakysite, sąskaitą atsiųsime ir paprastu paštu.

Nepriklausomo elektros energijos tiekimo sąskaitos detalizacija.

Kur ir kaip galiu pasirinkti grynojo atsiskaitymo būdą? 
 1. Savitarnoje e.ignitis.lt:
  • jeigu sudarote naują nepriklausomo tiekimo sutartį, turite pasirinkti naują specialiają ir bendrają nepriklausomo tiekimo sutarties redakciją ir informuoti mus pranešimų skiltyje paspaudus temą „Grynojo atsiskaitymo būdo (net billing) užsakymas“.
  • jeigu jau turite sudarę nepriklausomo tiekimo sutartį, tačiau dar nesutikę su nauja sutarties specialiąja ir bendrąja dalimi, išreiškite sutikimą paspaudus ant iššokančio langelio apie grynojo atsiskaitymo būdo pasirinkimą ir informuokite mus pranešimų skiltyje paspaudus temą „Grynojo atsiskaitymo būdo (net billing) užsakymas“.
 2. Artimiausiame „Ignitis“ klientų aptarnavimo centre.
 3. Klientų aptarnavimo telefonu +370 611 21802;

Paiškinimai

* Verslo klientai, t.y. juridiniai asmenys (išskyrus nepelno siekiančias organizacijas). Nepelno siekiančios organizacijos turi teisę pasirinkti apskaitos būdą (dvipusę apskaitą ar grynąjį atsiskaitymą), kaip ir privatūs gaminantys vartotojai.

Biržos kainos grafikas telefone

Atsisiųskite „EnergySmart“ programėlę!

Nuskaitykite QR kodą arba paspaudę mygtuką gaukite programėlę iš reikiamos parduotuvės.

EnergySmart app QR kodas
Apple appstore buttonGoogle play button