Savitarna
Rugilė Matusevičiūtė klimato kaita
Rugilė Matusevičiūtė klimato kaita

Klimato kaitos aktyvistė Rugilė Matusevičiūtė: 5 mitai apie klimato kaitą – kaip yra iš tiesų?

Klimato kaitos pasekmes jau patiriame visi, tačiau šia tema vis dar tenka išgirsti įvairių mitų, melagienų ir net sąmokslo teorijų. Klaidinanti informacija apie klimato kaitą yra itin žalinga, nes sukuria palankią terpę plisti abejingumui ir priešiškam nusiteikimui aplinkosauginėms iniciatyvoms.

Todėl šiandien kviečiame skirti vos kelias minutes savo brangaus laiko ir sužinoti mokslu pagrįstus atsakymus į 5 populiariausius mitus apie klimato kaitą.

Mitas nr. 1: Klimatas natūraliai šyla ir šąla

Dažnai tenka girdėti, kad klimatas šyla ir šąla natūraliai, todėl nėra ko nerimauti. Taip, mūsų planetos klimatas nėra pastovus. Klimato pokyčius lemia ir natūralios priežastys. Dėl to Žemės istorijoje būta ir šiltesnių (tarpledynmečių), ir šaltesnių (ledynmečių) laikotarpių. Vis dėlto, anksčiau vykę klimato pokyčiai truko tūkstančius metų, o pastaruoju metu, dėl į atmosferą patenkančių žmogaus išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, klimatas šyla kaip niekada greitai.

Mitas nr. 2: Mokslininkai nesutaria dėl klimato kaitos

Dažnai, norint paneigti klimato kaitos faktą, kartojama, kad patys mokslininkai nesutaria, ar šis reiškinys egzistuoja. Realybė yra visiškai kitokia – mokslininkams nekyla klausimų, ar klimatas iš tiesų keičiasi. Tai įrodo jau nuo septyniolikto amžiaus kaupiami meteorologiniai duomenys. Kad orai seniau būdavo kitokie, tikrai prisimena ir mūsų tėvai bei seneliai, o ir mes patys pastebime pokyčius už lango.

Mokslininkų tyrimai rodo, kad dabartinius klimato pokyčius lemia padidėjusi anglies dioksido (CO₂) koncentracija atmosferoje, kuri atsiranda deginant iškastinį kurą. Šiuo metu mokslininkai diskutuoja ne apie tai, ar klimatas keičiasi, o apie tai, kaip jis gali pasikeisti ateityje ir ką galime daryti, kad tai sustabdytume.

Mitas nr. 3: Jei lauke šalta – klimato kaita neegzistuoja

Svarbu atskirti klimatą nuo orų. Klimatas tai vyraujančių sąlygų vidurkis per ilgą laikotarpį. Net ir šylant klimatui ir kylant vidutinei žemės temperatūrai, Lietuvoje sulauksime žiemos bei šaltesnių orų. Be to, klimato pokyčiai susiję ne tik su temperatūros svyravimais. Labiausiai nerimą kelia sunkiai prognozuojami orai ir stichinės nelaimės.

Klimato kaita reiškia ne tik oro temperatūros svyravimus, bet ir tokius ekstremalius reiškinius, kaip liūtys, potvyniai, karščio bangos, sausros, uraganai ir kt. Be to, net ir staiga atvėsus orams, kitoje pasaulio vietoje gali kepinti kaitra, o užėjus liūtims, kitas šalis gali alinti sausra.

Mitas nr. 4: Šylantis klimatas yra gerai

Kartais gali atrodyti, kad klimato kaita yra gerai. Kas čia tokio, jei turėsime šiltesnes žiemas ir dar karštesnes vasaras? Tačiau, kaip jau supratome, klimato kaita kartu su savimi atsineša ne tik šiltesnį orą, bet ir visą aibę negandų. Kartais nesusimąstome, kaip stipriai esame priklausomi nuo klimato – jis lemia ką mes valgome, ką dirbame ir mūsų gyvenimo būdą.

Sausrų suniokotas derlius, potvynių nusinešti namai, uraganų sugriauti miestai, augantis klimato pabėgėlių skaičius. Visa tai – žiaurūs klimato kaitos padariniai, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai veikia kiekvieną iš mūsų ir kelia vis didesnę sumaištį visuomenėje. Gali pasirodyti, kad mūsų kraštui šios negandos negresia, tačiau gyvename globaliame pasaulyje ir visi pokyčiai anksčiau ar vėliau paveikia ir mus.

Mitas nr. 5: Sustabdyti klimato kaitą jau per vėlu

Pasitaiko atvejų, kai žmonės neabejoja klimato kaita, tačiau yra praradę viltį, kad galime kažką padaryti siekiant ją sustabdyti.

Kaip jau žinome, pagrindinis klimato kaitos sukėlėjas yra iškastinio kuro deginimas energijai gauti. Tyrimai rodo, kad efektyviausias būdas sustabdyti klimato kaitą yra kuo greičiau pereiti prie žaliosios energijos, pagamintos iš vėjo, saulės ir vandens. Tam įgyvendinti jau turime visas reikalingas technologijas! Tereikia kiekvieno iš mūsų noro ir valios tapti žalios energijos vartotoju.

Galiausiai, verta pripažinti, kad tam tikri klimato pokyčiai jau yra negrįžtami, tačiau kiekvienas iš mūsų turime ir galime prisidėti, kad sustabdytume klimato kaitą ties žmonijai kritine riba – 1,5 laipsnio temperatūros pakilimo.

Ar žalioji energija brangi? Kur ir kaip ją užsakyti? Visi atsakymai vienoje vietoje.

Sužinokite daugiau

Straipsnyje argumentams pagrįsti naudojami moksliniai šaltiniai