Savitarna
Ignitis žalia energija
Ignitis žalia energija

Ar žalioji elektra keliauja tais pačiais laidais?

Yra toks mitas, kad visa elektra, patekusi į tinklą tampa vienoda. Neva, visiškai nesvarbu, ar ji pagaminta iš atsinaujinančių išteklių, ar ne – laiduose susimaišo į vieną. Taigi, esą nėra prasmės rinktis tvarumą ir tiekėjo prašyti, kad į namus siųstų tik švarią energiją. Kaip yra iš tikrųjų?

Jei norime šį mitą sugriauti arba patvirtinti, reikia pradėti nuo įsivardinimo, kas yra švari (arba žalioji) ir kas – ​ ​netvari elektra. Žalioji energija nėra nei „Marvel“ personažo Halko siautėjimas, nei žalių obuolių skonio energetinis gėrimas. Tai elektra, pagaminta iš atsinaujinančių energijos išteklių – saulės, vėjo, vandens ir kt.

Tuo tarpu, netvariai pagaminta elektra yra elektra, kurios gamybai naudojamas iškastinis kuras (anglis, naftos produktai, dujos) ir daro gamtai žalą, teršia ją, ar atsiliepia žmonių sveikatai. Kitaip tariant, pati elektra nėra kenksminga, bet jos gamyba turi neigiamus šalutinius efektus.

Grįžkime prie mito. Iš tiesų, Lietuvos ar bet kurios kitos šalies elektros tinklais teka tiesiog viena elektra. T. y. nepaisant to, ką energijos tiekėjas perka (žaliąją ar netvariai pagamintą energiją), ji visa patenka į tą patį tinklą. Jei jau galvojate, kad mitas patvirtintas ir dabar ketinate uždaryti šį įrašą naršyklėje, siūlome neskubėti. Dauguma mūsų nori gyventi tvariau, bet ne visi gali sau leisti turėti saulės elektrinę ant stogo ir būti gaminančiu vartotoju. Tačiau visi gali prisidėti prie bendro elektros kiekio žalinimo arba švarinimo.

Kai jūs pasirenkate namuose naudoti žaliąją energiją, mes įvertinę jūsų elektros suvartojimą, nuperkame konkretų kiekį žaliosios energijos iš rinkos. Jei jūs per metus suvartojate 1 000 kWh energijos ir paprašote, kad ji visa būtų tik žalioji, tinkle 1 000 kWh sumažėja netvariai pagamintos elektros. Jei visi užsakinėtų tik žaliąją energiją, mūsų laidais tik ji ir tekėtų. O jei niekas nepirktų netvarios, ją ilgainiui nustotų gaminti.

Ignitis žalios energijos sertifikatas

Ar įmanoma žinoti, kad mes tikrai jums pardavėme žaliąją elektrą?

Taip. Tai garantuoja elektroninis dokumentas – sertifikatas, pagrįstas panaudota kilmės garantija. Jis įrodo, kad jūsų namus pasiekia žalioji energija.

Visiems žaliąją energiją pasirinkusiems savo klientams atsiunčiame tai patvirtinantį sertifikatą. Įrėmintas ar draugams nusiųstas sertifikatas – puiki priemonė parodyti, kad jums rūpi tvarumas.

Taigi, jums ramu, kad darote gerus darbus, o mums smagu, kad mūsų tinkle daugiau žalumos (vadinasi, tvaresnė Lietuva).

Ar verta rinktis žaliąją energiją ir prašyti mūsų jos rinkoje pirkti daugiau?

Žinoma, kad verta! „Ignitis grupė“ užsibrėžė ambicingą tikslą 2040–2050 m. pasiekti nulį emisijų (t. y. naudoti tik tvariai pagamintą energiją be jokio šalutinio poveikio). Čia nėra šiaip skaičius. Tai darome dėl Lietuvos ir dėl Žemės – norėdami sulėtinti kritinį klimato kaitos pokytį, taip mažinant ledynų tirpimą, vandens lygio kilimą ir kitas neigiamas pasekmes. Dedame maksimalias pastangas, o kiekvienas jūsų prašymas tiekti tik žaliąją energiją tikslą priartina dar labiau. Taigi, nors laidais teka visokių kilmių elektra, kiekvienas jūs asmeniškai prisidedate, kad vieną dieną visa energija tinkle būtų išskirtinai švari.