Savitarna
Mergina skaito Ignitis elektros apžvalgą
Mergina skaito Ignitis elektros apžvalgą

Elektros kaina biržoje: kaip atrodė gruodis ir ko laukti sausį?

Elektros biržoje gruodžio mėnesį fiksuotas daugiau nei 15 proc. kainų mažėjimas, lyginant su lapkričio mėnesiu. Gruodžio mėnuo buvo šiltesnis, taip pat buvo daug vėjo energijos regione, todėl elektros kaina buvo žemesnė. Šie metai „Nord Pool“ biržoje prasidėjo „šokinėjančiomis“ kainomis. Kas lemia tokius kainų pokyčius? Žinoti kainų tendencijas – vertinga, todėl kviečiame skaityti apžvalgą.

Gruodžio mėnesio kainų tendencijos

ELEKTROS KAINOS POKYTIS

15,4 % Image removed.

žaibo ikona

GRUODIS

10,8 ct/kWh

 

LAPKRITIS

12,7  ct/kWh

Vidutinė mėnesio „Nord Pool“ biržos kaina su PVM Lietuvos kainų zonoje

Tai ne galutinė elektros energijos kaina vartotojams, turintiems planą „Išmanus – Mėnesinis“, nes be biržos dedamosios vartotojai moka skirstymo, perdavimo ir kitas galutinio tarifo dedamąsias.

Svarbu!

Sausis pasitiko su elektros kainos šuoliais, todėl primename - turintiems su elektros birža susietą planą „Išmanus–Valandinis“ rekomenduojame sekti elektros energijos kainas „EnergySmart“ programėlėje. Jei galite, brangiausiomis valandomis sumažinkite elektros energijos vartojimą, kad išvengtumėte išaugusios sąskaitos.

Perkėlus daugiau savo būsto elektros energijos vartojimo, kai elektra biržoje būna pigesnė - galėtumėte daugiau sutaupyti. Pavyzdžiui, gruodžio mėnesį buvo net 242 valandos, kai elektros kaina buvo bent 2 kartus mažesnė už vidutinę mėnesio biržos kainą, o tai yra kiek daugiau nei 10 parų.

Energetinio efektyvumo patarimai jūsų namams

Kaip keitėsi kaina biržoje?

Valandinės gruodžio „Nord Pool“ biržos kainos su PVM Lietuvos kainų zonoje

Į šias kainas neįtrauktos kitos elektros energijos kainos dedamosios (skirstymo, perdavimo, sisteminių paslaugų kainos).

Rinkos grafikas gruodis Mažiausia kaina gruodisDidžiausia kaina gruodis

Tiksliai prognozuoti valandinių elektros energijos kainų ilgam laikotarpiui nėra įmanoma, tačiau kainos visuomet yra žinomos vieną dieną prieš.

Pasirinkę planą „Išmanus – Valandinis“, sutaupysite, jeigu aktyviai domėsitės elektros kainos pokyčiais ir elektrą naudosite tomis valandomis, kai jos kaina „Nord Pool“ biržoje yra žemesnė.

Stebėkite biržos kainas realiu laiku bei sužinokite, kokia elektros kaina bus rytoj

Interaktyviame grafike pateikiamos „Nord Pool“ biržos kainos su PVM Lietuvos laiku

Žiūrėti kainas realiu laiku

Svarbiausi lapkričio mėnesio įvykiai

„Ignitis“ elektros energiją perka iš Šiaurės Europoje veikiančios elektros biržos „Nord Pool“, kuri apima 16 valstybių. Visos šios šalys sudaro bendrą rinką, todėl pokyčiai vienoje iš jų paveikia „Nord Pool“ besiformuojančias kainas. Biržos kainų dinamiką veikia daugelis veiksnių: vartotojų įpročiai, gamtinių dujų kainos svyravimai, elektros tinklo remonto darbai, oro sąlygos ir kitos aplinkybės.

Planuose – dar daugiau žaliosios energijos

Gruodį „Litgrid“ su 10 bendrovių pasirašė susitarimus dėl naujų vėjo ir saulės elektrinių bei baterijų įrengimo. Pagal sudarytus ketinimų protokolus, prie Lietuvos perdavimo tinklo planuojama prijungti 773 MW leistinos generuoti galios vėjo elektrinių, 260 MW galios saulės elektrinių ir 158 MW galios baterijų, kurių talpa būtų 563 MWh. Šie projektai turėtų būti įgyvendinti per keletą metų.

„Litgrid“ vertinimu, 2030 m. Lietuvos elektros rinkos vartojimo ir eksporto galimybės leis prijungti ne mažiau kaip 4,4 GW saulės ir 5 GW vėjo elektros gamybos pajėgumų – bendrai 9,4 GW. Ilgesnėje perspektyvoje, šie pajėgumai turės teigiamos įtakos elektros energijos kainoms – nors galimi didesni kainų svyravimai, tačiau tikėtina, kad vidutinė elektros energijos kaina Lietuvoje gali mažėti.

Lietuva – tarp penkių geriausių Europoje

Lietuva pagal energijos intensyvumo progresą 2022 m. buvo tarp penkių geriausių Europoje, rodo Tarptautinės energetikos agentūros (IEA) ataskaita „Energijos efektyvumas 2023“. Lietu vos energijos intensyvumo pagerėjimas 2022 m. buvo beveik 12 proc. ir lenkė Europos Sąjungos vidurkį (8 proc.).

Lietuva planuoja pirminės energijos suvartojimą sumažinti 9 proc., o galutinės – 11,6 proc. Pirminė energija – energija, kuri dar nebuvo konvertuota ar transformuota, o galutinė energija yra jau konvertuota ar transformuota. Tai leistų iki 2030 m. sutaupyti ne mažiau kaip 39,3 TWh galutinės energijos. Lietuva taip pat sieks, kad 2030 m. pirminės energijos suvartojimas neviršytų 60 TWh, o galutinės energijos – 49,4 TWh. 

Kas laukia sausio mėnesį?

Namelis su šaliku ant radiatoriaus

Sausio mėnesį prognozuojamas elektros kainų augimas. Toks pokytis prognozuojamas dėl oro permainų – visoje Europoje atšalo, o mūsų regione numatomas vėjo energijos gamybos sumažėjimas. Šiam pokyčiui įtakos turėjo ir sausio 5 d. stipriai išaugusios elektros kainos biržoje „Nord Pool“, Lietuvos kainų zonoje.

Šią dieną rekordiškai aukštos elektros energijos kainos susidarė dėl šalčio ir sumažėjusios elektros energijos gamybos Suomijoje. Šildymo poreikis reikšmingai padidino elektros energijos paklausą, o Suomijoje generacijos pajėgumai sumažėjo, dėl gedimų uždarius Vuosaari elektrinę. Dėl susidariusios situacijos, Baltijos šalys, įprastai importuojančios elektros energiją iš Suomijos, tapo eksportuotojomis, lemiant tokį kainų pokytį.

Skaitykite lapkričio mėnesio apžvalgą