Žalioji energija
Žalioji energija

Kaip mums sekasi apsirūpinti žaliąja energija?

Tikriausiai jau žinote, kaip paprasta savo namams pasirinkti žaliąją energiją. Ji šviečia, šildo, vėsina ir kitus darbus nudirba beveik 200 tūkst. mūsų klientų namuose. Įdomu, kaip sekasi žaliąja energija apsirūpinti mūsų šaliai? Kokiais pasiekimais galime pasidžiaugti ir kokie iššūkiai dar laukia?

Pasigaminame daugiau nei pusę reikalingos energijos

Šiais metais Lietuva pasigamina jau daugiau nei pusę šaliai reikalingo elektros energijos kiekio – 58 proc. Likusi reikalingos elektros dalis yra importuojama. Esame optimistai ir džiaugiamės, kad Lietuvoje daugiausia pagaminama žaliosios energijos. Neperdėsime pasakydami, kad mūsų šalies energetinė nepriklausomybė priklauso nuo to, kaip sėkmingai ir kaip sparčiai bus toliau plečiama energijos gamyba iš vėjo, saulės, vandens ir kitų atsinaujinančių išteklių.  Kuo geriau apsirūpinsime žaliąja energija, tuo labiau sumažinsime poreikį importuoti elektrą ir, ne mažiau svarbu, prisidėsime prie klimato kaitos švelninimo.

Žalios elektros energijos importas

Žalios elektros energijos importas

Vėjas – nepailstantis energijos šaltinis

Vėjo elektrinių smailės jau tapo įprasta mūsų kraštovaizdžio dalimi, o juose pagaminama elektra reikšmingai prisideda prie šalies energetinės nepriklausomybės užtikrinimo. Šiais metais, pažabojus vėją, pagaminta daugiau nei ketvirtadalis – 26 proc. Lietuvai reikalingos elektros.

Vėjo energetika turi didžiulį potencialą, nes vėjas yra neišsenkantis ir nuolat atsinaujinantis energijos išteklius. Tai reiškia, kad jo nesumažės, nesvarbu, kiek naujų vėjo elektrinių bus pastatyta. Ne mažiau svarbu, kad tai švarus ir aplinkai draugiškas būdas gaminti elektrą.

Ar žinojote, kad kuo aukštesnė vėjo elektrinė, tuo ji galingesnė? Suprantama, kiek elektros bus pagaminta priklauso ne tik nuo elektrinės aukščio, bet ir nuo oro sąlygų – vėjo greičio ir oro tankio. Kuo vėjas greitesnis, o oras tankesnis tuo daugiau elektros gaminama. Beje, tai dar viena priežastis, kodėl vėjo elektrinės stiebiasi kuo aukščiau, nes didesniame aukštyje vėjas būna stipresnis.

Tai įdomu! Birželio 15 d. minima pasaulinė vėjo diena, skirta atkreipti dėmesį į vėjo energetikos reikšmę švelninant klimato kaitą.

Saulės šviesa – amžinas energijos šaltinis

Įprasta piečiau įsikūrusioms šalims pavydėti šiltų orų ir saulėtų dienų. Pasirodo, Lietuvoje saulės taip pat nestinga – jos pagalba pasigaminame beveik 10 proc. šaliai reikalingo elektros kiekio.

Saulės elektrinė saulės šviesos energija paverčiama elektros energija. Šis energijos gaminimo būdas yra išskirtinis, nes jame nenaudojama mechaninė jėga, kalbant paprasčiau, nėra jokių elementų, kurie suktųsi (pvz. vėjo elektrinėse sukasi mentės, hidroelektrinėse - turbinos ). Saulės elektrinės galia priklauso nuo jos ploto – kuo daugiau „surenkama“ šviesos, tuo daugiau galima pagaminti elektros. Žinoma, ne mažiau reikšmingos ir oro sąlygos – kuo mažiau debesų užstoja saulę, kuo šviesiau, tuo daugiau elektros pagaminama.

Ar žinote? Saulės elektrinę apšvietus žibintuvėliu ar kitu šviesos šaltiniu, joje būtų gaminama elektros energija. Žinoma, toks būdas pasigaminti elektros nebūtų efektyvus.

Vanduo – dar vienas žaliosios energijos šaltinis

Pati didžiausia ir svarbiausia Lietuvos hidroelektrinė stovi Kaune, prie Nemuno. Jos baseinas vadinamas Kauno mariomis. Kauno hidroelektrinėje pagaminama apie 4 proc. Lietuvoje suvartojamos elektros. Tai sudaro daugiau nei dešimtadalį mūsų šalyje pagaminamos žaliosios energijos. Kauno hidroelektrinės galia nėra didelė, tačiau ji labai svarbi užtikrinant Lietuvos energetinės sistemos stabilumą.

Hidroelektrinėse elektra gaminama „įdarbinant“ vandenį, kuris teka iš aukštesnio baseino (įprastai užtvenktos upės) į žemiau esantį baseiną. Per Kauno hidroelektrinės patvanką su didele jėga tekantis milžiniškas vandens kiekis (160 m³/s) suka 4 turbinas, o šios suka elektrą gaminančius generatorius.

Tai įdomu! Kauno hidroelektrinė gaminant elektrą į aplinką patenka net 15 kartų mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų lyginant su elektrinėmis, kuriose deginamas anglies kuras.

Šiuo metu apie Lietuvos apsirūpinimą žaliąja energija galima kalbėti, kaip apie tą Vandens stiklinę. Galima tiek pasidžiaugti, kad vis geriau apsirūpiname švaria energija bei prisidedame prie klimato kaitos švelninimo. Tuo pačiu būtų neapdairu nematyti, kiek daug dar reikia nuveikti tam, kad savo šalį pilnai aprūpintume energija ir užsitikrintumėte energetinę nepriklausomybę.

Mūsų klientai savo namuose naudojantys žaliąją energiją padeda kurti tvarią ateitį tiek mūsų šaliai, tiek visai Žemei. Jeigu dar neužsisakėte žaliosios energijos savo namams, tai padarykite jau dabar!

Ar žalioji energija brangi? Kur ir kaip ją užsakyti? Visi atsakymai vienoje vietoje.

Sužinokite daugiau