Savitarna
Vyras skaito Ignitis rinkos naujienas
Vyras skaito Ignitis rinkos naujienas

Kas lėmė elektros kainos augimą rugpjūčio mėnesį?

Sumažėjusi vėjo energijos gamyba, energijos poreikio augimas dėl karštų rugpjūčio mėnesio orų – šie ir kiti veiksniai darė įtaką kainų augimui. Įdomu tai, kad neigiamas kainų reiškinys ilgesniems laikotarpiams tampa vis dažnesnis. Skaitykite plačiau elektros rinkos apžvalgą ir kainų prognozes rugsėjo mėnesiui. Žinant apie rinkoje vykstančius pokyčius bus lengviau juos išnaudoti savo naudai.

Rugpjūčio mėnesio kainų tendencijos

ELEKTROS KAINOS POKYTIS

22,7 % raudona rodyklė į viršų

žaibo ikona

RUGPJŪTIS

12,4 ct/kWh

 

LIEPA

10,1 ct/kWh

Vidutinė mėnesio „Nord Pool“ biržos kaina su PVM Lietuvos kainų zonoje

Tai ne galutinė elektros energijos kaina vartotojams, turintiems planą „Išmanus – Mėnesinis“, nes be biržos dedamosios vartotojai moka skirstymo, perdavimo ir kitas galutinio tarifo dedamąsias.

Verta žinoti!

194 rugpjūčio mėnesio valandų kaina buvo mažesnė už vidutinę mėnesio biržos kainą. Perkėlus daugiau savo būsto elektros energijos vartojimo į pigesnes valandas – galėtumėte daugiau sutaupyti.

Kaip keitėsi kaina biržoje?

Valandinės rugpjūčio „Nord Pool“ biržos kainos su PVM Lietuvos kainų zonoje

Į šias kainas neįtrauktos kitos elektros energijos kainos dedamosios (skirstymo, perdavimo, sisteminių paslaugų kainos).

Rugpjūčio NordPool elektros kainos grafikas mažiausia kaina -1.2 ct/kwh didžiausia kaina 66.5 ct/kwh

Tiksliai prognozuoti valandinių elektros energijos kainų ilgam laikotarpiui nėra įmanoma, tačiau kainos visuomet yra žinomos vieną dieną prieš.

Pasirinkę planą „Išmanus – Valandinis“, sutaupysite, jeigu aktyviai domėsitės elektros kainos pokyčiais ir elektrą naudosite tomis valandomis, kai jos kaina „Nord Pool“ biržoje yra žemesnė.

Stebėkite biržos kainas realiu laiku bei sužinokite kokia elektros kaina bus rytoj

Interaktyviame grafike pateikiamos „Nord Pool“ biržos kainos su PVM Lietuvos laiku

Žiūrėti kainas realiu laiku

Kokios buvo „Ignitis“ su birža susietų nepriklausomo elektros energijos tiekimo planų kainos rugpjūčio mėnesį?

  „Išmanus – Mėnesinis“* „Išmanus – Valandinis“**
1 laiko zona 22,75 ct/kWh 22,53 ct/kWh
2 laiko zonos Dieninis:
23,96 ct/kWh

Naktinis:
19,97 ct/kWh
Dieninis:
23,61 ct/kWh

Naktinis:
19,57 ct/kWh

* Elektros energijos įsigijimo kaina kinta kas mėnesį ir yra apskaičiuojama pagal vidutinę „Nord Pool“ biržoje susiformuojančią ataskaitinio mėnesio kainą.

** Elektros kaina keičiasi kas valandą pagal „Nord Pool“ biržą. Šiame pavyzdyje parodytos vidutinės „Ignitis“ nepriklausomo elektros energijos tiekimo klientų, turinčių planą „Išmanus – Valandinis“, kainos rugpjūčio mėn., su „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) planu – Standartinis. Konkreti „Išmanus – Valandinis“ planą turinčio kliento mokėta kaina priklausė nuo to, kokiomis konkrečiomis valandomis buvo vartota elektros energija ir gali būti tiek mažesnė, tiek didesnė, nei nurodyta lentelėje. Taip pat konkreti kaina gali skirtis ir dėl ESO plano.

(!) Lentelėje nurodoma galutinė kaina (ct/kWh), sudėjus visas elektros kainos dedamąsias su PVM.

Svarbiausi rugpjūčio mėnesio įvykiai

Kainų pokyčius lėmė oro sąlygos

Rugpjūtį didmeninės elektros kaina „Nord Pool“ biržoje, Lietuvos kainų zonoje, buvo 22 proc. aukštesnė nei liepą. Tokį pokytį lėmė regione sumažėjusi vėjo energijos gamyba. Karšti rugpjūčio orai sąlygojo energijos poreikio augimą – Lietuvoje jis padidėjo 6,4 proc. lyginant su liepos mėnesiu.

Lietuvoje auga elektros energijos gamyba

„Litgrid“ 2023 m. balandžio – birželio mėn. duomenimis, Lietuvoje pagaminta 1,202 TWh elektros energijos – 25 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Beveik 70 proc. energijos buvo pagaminta iš atsinaujinančių išteklių. Saulės energijos gamyba išaugo 170 proc., o vėjo – 13 proc. lyginant su pernai metų tuo pačiu laikotarpiu.

Neigiamų kainų reiškinys taps dažnesnis

Šiuo metu Vokietijoje, Olandijoje ir Jungtinėje Karalystėje vystomi itin dideli atsinaujinančios energijos projektai. Jiems pradėjus veikti, kai pūs stiprus vėjas ar bus daug giedrų dienų – neigiamos kainos susidarys ilgesniems laikotarpiais. Šie pokyčiai gali lemti kainų kritimą ir kitose Šiaurės Europos šalyse.

Kokios rugsėjo mėnesio tendencijos?

Saulės ir vėjo elektrinės

Prognozuojama, kad rugsėjo mėnesį vidutinė elektros energijos kaina didmeninėje rinkoje turėtų išlikti panašiame lygyje kaip ir rugpjūčio mėnesį. Rugsėjo mėnesį numatomas vėjo energijos augimas net apie 25 proc., lyginant su rugpjūčio mėnesiu. Tuo pačiu metu prognozuojamas reikšmingas saulės elektros gamybos kritimas – beveik -37 proc. lyginant su rugpjūčio mėnesiu. Šis aspektas neleis Lietuvos rinkoje susidaryti didesniam energijos kainų kritimui.

Skaitykite liepos mėnesio apžvalgą