Savitarna
Moteris planšetėje skaito Ignitis rinkos naujienas
Moteris planšetėje skaito Ignitis rinkos naujienas

Liepos mėnuo elektros biržoje: kainos mažėjo dėl palankių oro sąlygų

Liepos mėnesį oro sąlygos buvo palankios elektros gamybai iš vėjo ir saulės. Tai atsispindėjo ir didmeninėse elektros kainose – jos buvo daugiau nei 15 proc. mažesnės negu birželį. Pasiektas ir naujas rekordas – neigiama elektros kaina biržoje visą dieną. Tokia situacija „Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonoje susidarė pirmą kartą.

Liepos mėnesio kainų tendencijos

ELEKTROS KAINOS POKYTIS

15,05 % arrow down green

žaibo ikona

LIEPA

10,1 ct/kWh

 

BIRŽELIS

11,9 ct/kWh

Vidutinė mėnesio „Nord Pool“ biržos kaina su PVM Lietuvos kainų zonoje

Tai ne galutinė elektros energijos kaina vartotojams, turintiems planą „Išmanus – Mėnesinis“, nes be biržos dedamosios vartotojai moka skirstymo, perdavimo ir kitas galutinio tarifo dedamąsias.

Verta žinoti!

Šių metų liepos mėnesį 162 valandų kaina buvo mažesnė už vidutinę mėnesio biržos kainą. Daugiau elektros energijos vartojimo perkeldami į pigesnes valandas – už elektrą mokėtumėte mažiau.

Kaip keitėsi kaina biržoje?

Valandinės liepos „Nord Pool“ biržos kainos su PVM Lietuvos kainų zonoje

Į šias kainas neįtrauktos kitos elektros energijos kainos dedamosios (skirstymo, perdavimo, sisteminių paslaugų kainos).

Elektra liepos mėnesio grafikas Ignitis mažiausia kaina didžiausia kaina

Liepos mėnesį mažiausia valandinė „Nord Pool“ kaina su PVM Lietuvos kainų zonoje buvo -6,8 ct/kWh (liepos 16 d. 15:00–16:00 val.), o didžiausia 22,6 ct/kWh (liepos 24 d. 20:00–21:00 val.).

Tiksliai prognozuoti valandinių elektros energijos kainų ilgam laikotarpiui nėra įmanoma, tačiau kainos visuomet yra žinomos vieną dieną prieš.

Pasirinkę planą „Išmanus – Valandinis“, sutaupysite, jeigu aktyviai domėsitės elektros kainos pokyčiais ir elektrą naudosite tomis valandomis, kai jos kaina „Nord Pool“ biržoje yra žemesnė.

Stebėkite biržos kainas realiu laiku bei sužinokite, kokia elektros kaina bus rytoj

Interaktyviame grafike pateikiamos „Nord Pool“ biržos kainos su PVM Lietuvos laiku

Žiūrėti kainas realiu laiku

Kokios buvo „Ignitis“ su birža susietų nepriklausomo elektros energijos tiekimo planų kainos liepos mėnesį?

  „Išmanus – Mėnesinis“* „Išmanus – Valandinis“**
1 laiko zona 20,5 ct/kWh 19,9 ct/kWh
2 laiko zonos Dieninis:
21,7 ct/kWh

Naktinis:
17,7 ct/kWh
Dieninis:
21,0 ct/kWh

Naktinis:
17,0 ct/kWh

* Elektros energijos įsigijimo kaina kinta kas mėnesį ir yra apskaičiuojama pagal vidutinę „Nord Pool“ biržoje susiformuojančią ataskaitinio mėnesio kainą.

**Elektros kaina keičiasi kas valandą pagal „Nord Pool“ biržą. Šiame pavyzdyje parodytos vidutinės „Ignitis“ nepriklausomo elektros energijos tiekimo klientų, turinčių planą „Išmanus – Valandinis“, kainos birželio mėn., su „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) planu – Standartinis. Konkreti „Išmanus – Valandinis“ planą turinčio kliento mokėta kaina priklausė nuo to, kokiomis konkrečiomis valandomis buvo vartota elektros energija ir gali būti tiek mažesnė, tiek didesnė, nei nurodyta lentelėje. Taip pat konkreti kaina gali skirtis ir dėl ESO plano.

(!) Lentelėje nurodoma galutinė kaina (ct/kWh), sudėjus visas elektros kainos dedamąsias su PVM.

Svarbiausi liepos mėnesio įvykiai

„Ignitis“ elektros energiją perka iš Šiaurės Europoje veikiančios elektros biržos „Nord Pool“, kuri apima 16 valstybių. Visos šios šalys sudaro bendrą rinką, todėl pokyčiai vienoje iš jų paveikia „Nord Pool“ besiformuojančias kainas. Biržos kainų dinamiką veikia daugelis veiksnių: vartotojų įpročiai, gamtinių dujų kainos svyravimai, elektros tinklo remonto darbai, oro sąlygos ir kitos aplinkybės.

Neigiama „Nord Pool“ biržos kaina

Liepos 16 d. (sekmadienį) pirmą kartą „Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonoje kaina buvo neigiama visą dieną. Pati žemiausia kaina buvo nuo 15 iki 16 valandos -6,8 ct/kWh. Panašios kainos šią dieną buvo ir kaimyninėse šalyse. Tokia situacija susidarė dėl išaugusios vėjo elektros gamybos ir neigiamų kainų susiformavimo Skandinavijos šalyse.

Ką neigiama elektros kaina biržoje reiškia Jums?

Naudojant elektrą, kai biržoje kaina yra minusinė, vartotojams taip pat skaičiuojama minusinė kaina. Tai reiškia, kad ji sumažina individualią svertinę kainą. Kuo daugiau suvartojimo perkelsite į „minusines“ valandas, tuo mažesnė bus galutinė mokėtina suma (mėnesinė sąskaita).

icon graph down

Saulės ir vėjo pajėgumai Lietuvoje išaugo trigubai

Lietuvoje sparčiai didėja saulės ir vėjo elektrinių galia – šiuo metu ji jau viršija 2 GW. Per trejus metus atsinaujinančios energijos pajėgumai išaugo beveik trigubai. Plėtros tempas išliks didelis – iki 2025 m. planuojama pasiekti 6 GW bendrosios saulės ir vėjo elektrinių galios.

Sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais

Lietuvos, Latvijos ir Estijos energetikos ministrai susitarė bendrai siekti Baltijos šalių sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais. Iškeltas tikslas tai padaryti iki 2025 m. vasario. Šis sprendimas svarbus užtikrinant energetinę nepriklausomybę, nes reiškia pasitraukimą iš BRELL žiedo – elektros perdavimo sistemos jungiančios tris Baltijos šalis, Rusiją ir Baltarusiją.

Kokios rugpjūčio mėnesio tendencijos?

Saulės parkas eparkai

Prognozuojama, kad pirmąją rugpjūčio savaitę elektros kainos gali mažėti. Kritimas gali siekti apie -10 proc., lyginant su liepos mėnesio kainomis. Tokios tendencijos numatomos dėl Europoje išaugusios saulės elektros energijos gamybos bei padidėjusio energijos eksporto iš Skandinavijos regiono. Po šio elektros biržos kainų kritimo, likusias tris rugpjūčio savaites numatomas sugrįžimas į liepos mėnesio kainų lygį.

Skaitykite birželio mėnesio apžvalgą