Savitarna
Moteris grožisi kalnų panorama
Moteris grožisi kalnų panorama

Klimato kaitos aktyvistė Rugilė Matusevičiūtė: mes turime galią spręsti

Kiekvienas iš mūsų vis dažniau išgirstame apie klimato kaitą, o netikėtos sausros, liūtys ir gaisrai tampa grėsminga pasaulio kasdienybe.

Kai problema tokio masto, gali atrodyti, kad mūsų veiksmai turi labai mažai įtakos ir belieka susitaikyti su neišvengiamai artėjančia katastrofa.

Bet realybė visai kitokia! Kiekvienas iš mūsų savo kasdienybėje galime pritaikyti vieną paprastą pokytį, kuris turės reikšmingą įtaką kovoje su klimato kaita. Pažadu, kad perskaičius šį laišką, Jūs tapsite tvarumo lyderiais.

Pagrindinė grėsmė – CO2

Kaip žinome, pagrindinis klimato kaitos sukėlėjas yra šiltnamio efektą sukeliančių dujų (CO2) emisijos, kurios patenka į atmosferą, kai deginame iškastinį kurą energijai, transportui ar vystant pramonę.

Kiekvieną sekundę, kurią praleidžiate skaitydami šį tekstą, visame pasaulyje dėl iškastinio kuro į atmosferą patenka apie 1 tona CO2 emisijų, o kiekvienas iš mūsų sugeneruojame net 7 tonas emisijų per metus, maždaug tiek, kiek sveria subrendęs Afrikinis dramblys. Kas jeigu pasakyčiau, kad šį dramblį galime labai lengvai paversti muse?

Vienas ir vienintelis būdas išspręsti klimato kaitą – kuo greičiau sumažinti į atmosferą patenkančių CO2 emisijų kiekį. Kito būdo nėra. Greičiausiai ir efektyviausiai tą padaryti galime perėję prie energijos iš atsinaujinančių šaltinių – saulės, vėjo, vandens. Atsinaujinančiais ištekliais gaunama energija sugeneruoja ženkliai mažiau CO2 emisijų ir dėl to yra laikoma pagrindiniu įrankiu kovoje su klimato kaita.

Mes turime galią spręsti

Galite pagalvoti: viskas skamba puikiai, bet aš juk nekontroliuoju energijos pramonės, ne man spręsti, kokią energiją vartoja mūsų šalis ar visas pasaulis. Tačiau čia jūs ir klystate!

Mes turime galią spręsti, kokia energija teka mūsų namuose, o pasirinkdami žalią energiją, ženkliai prisidedame prie kovos su klimato kaita, tausojame aplinką ir palaikome tvarumo idėjas. Ką jau kalbėti, kad savo pavyzdžiu galime užkrėsti ir kitus!

Žinoma, spręsti klimato kaitą galime ir kitais būdais – mažiau važinėdami automobiliu, nešvaistydami maisto, rūšiuodami ar naudodami energiją tausojančius prietaisus. Labai raginu išbandyti šiuos pokyčius, tačiau nei vienas iš jų nėra toks paprastas, greitas ir efektyvus kaip žalios energijos naudojimas savo namuose.

Pasirodo, gyventi tvariai ir tausoti planetą nėra nei sunku, nei brangu, kartais užtenka vos kelių paspaudimų!

Ar žalioji energija brangi? Kur ir kaip ją užsakyti? Visi atsakymai vienoje vietoje.

Sužinokite daugiau

Šaltiniai:
1. https://science.nasa.gov/science-research/earth-science/climate-science/how-much-carbon-dioxide-are-we-emitting/
2. https://www.un.org/en/climatechange/raising-ambition/renewable-energy