Vieniems energijos taupymo sprendimams reikia tokių investicijų, kaip namo apšiltinimas, kokybiškos A energetinės klasės buitinės technikos įsigijimas ir pan., kitiems – nereikia išvis. Gera žinia, kad yra ir daugybė nesudėtingų bei nemokamų būdų sutaupyti. Būtent tokius jums ir atrinkome.
Išjunkite šviesą, kai jos nereikia. Mes, žinoma, nesiūlome jums vaikščioti apgraibomis ar su žvake. Tiesiog rekomenduojame vietoje lubinių šviestuvų dažniau naudoti apšvietimą, skirtą konkretiems darbams. Pvz., virtuvės stalviršio lemputes ar stalinę lempą skaitymui. Porą 100 vatų kaitrinių lempučių išjungę dvi valandas per dieną, per metus sutaupytumėte apie 15 eurų, o vietoje jų įsijungę mažą (pvz., stalinę lempą) – dar papildomai 6 eurus. Beje, verta pagalvoti ir apie LED lemputes vietoje kaitrinių. Kiek verta? Maždaug penkis kartus. Nes tiek sumažės elektros sunaudojimas apšvietimui.
Duše dainuokime tik vieną dainą. Jei gyvenate dviese ir kažkokiu būdu sugebėtumėte sutrumpinti stovėjimą po dušu bent viena minute, per metus galėtumėte sutaupyti apie 8-30 eurų. Arba pasinaudokite vienos dainos taisykle – pasirinkite mėgstamą dainą, sudainuokite iki galo ir lipkite iš dušo.
Nenaudojamus prietaisus visiškai išjunkite. Jūsų elektros prietaisai yra elektros vagys. Mes rimtai. Kalbame apie jūsų prietaisų elgesį tada, kai jų nenaudojate. Jie veikia vadinamuoju budėjimo (angl. stand-by) režimu – yra žemame starte pradėti veikti. Jei prietaisus (pvz., telefonų kroviklius) visiškai išjungtumėte iš tinklo, per metus sutaupytumėte nuo 30 iki 50 eurų! Darykite tai bent naktį, išėję iš namų ar per atostogas.
Skalbinius džiovinkite saulėje. Šis patarimas skirtas turintiems automatines džiovykles. Jei paprastai skalbiate keturis kartus per savaitę ir pusę tų kartų drabužius džiovinsite ne mašinoje, o leisite natūraliai išdžiūti, galite sutaupyti apie 32,5 eurus per metus.
Skalbkite šaltai. Su skalbimu dar nebaigėm. Jei iš tų 4 skalbimų per savaitę vidutiniškai du kartus skalbsite šaltame vandenyje, piniginė turėtų papilnėti (ar bent jau nesuplonėti) 11 eurų. Sumažinę skalbimo temperatūrą nuo 40 iki 30 laipsnių, metinę elektros sąskaitą sumažinsite 5 eurais.
Orkaitė – tik bulvių plokštainiui ir pyragui. Elektrinė orkaitė – labai alkanas prietaisas. Yra būdas jį laikyti badu ir sutaupyti. Jei vietoje orkaitės naudositės mikrobangų krosnele, ne tik tą patį darbą padarysite greičiau, bet ir sutaupykite 13 eurų per metus. Orkaitę stenkitės naudoti tik tiems patiekalams, kuriems ji būtinai skirta.
Karšto vandens – tik vienam puodeliui arbatos. Jei virdami vandenį virdulyje, pripiltumėte jį ne pilną, o tik tiek, kiek vandens jums reikia tuo metu, per metus džiaugtumėtės sutaupytais 13 papildomų eurų. Britai, kurie labai mėgsta arbatą, tą patvirtina – per metus, perpildydami virdulį, jie iššvaisto apie 80 milijonų eurų.
Neplaukite po kelis indus. Jei galite sumažinti indaplovės naudojimą vienu plovimu kiekvieną savaitę (pvz., pakaupę purvinus indus), sutaupysite maždaug 16 eurų per metus. Stenkitės pakaupti nešvarių indų ir nepaleidinėkite jos pustuštės. Be to, indaplovės turi tokią funkciją „dry heat“, kai indai džiovinami prasivėrus durelėms. Pasirodo, šis karšto džiovinimo būdas yra brangus. Išjunkite jį ir sutaupysite net iki 27 eurų per metus.
Kondicionieriai nemėgsta dulkių. Retai kas žino, kad oro kondicionieriai turi filtrus. Juos galite nesudėtingai išvalyti atsidarę dangtelį priekyje (o tada paprasčiausiai nusiurbę siurbliu). Tai turėtumėte daryti bent kartą per sezoną. Priešingu atveju, kondicionierius mažai šaldys, tačiau eikvos daug elektros.
Užtraukite užuolaidas dieną. Skamba keistai? Bet patarimas visiškai tikras, nes už lango šviečianti vasaros saulė labiausiai įkaitina Jūsų namus. Dieną užtraukę užuolaidas, labiau sulaikysite nakties vėsą kambaryje.
Ar nesakėme, kad patarimai labai paprasti? Jums tereikia nuspręsti, kurie įgyvendinami lengviausiai, o tada pradėti taupyti.