Savitarna
Inžinierė žvelgia į vėjo parką
Inžinierė žvelgia į vėjo parką

Vėjas – neišsenkantis energijos šaltinis

Pasisemti energijos iš gamtos – ne tik vaizdinga metafora. 2024 m. Lietuvoje net 70 proc. elektros energijos buvo pagaminta iš saulės, vėjo ir vandens. Šį kartą pakalbėkime apie vėją – kiek daug jo turime ir kaip galime panaudoti. O kaip dėl poveikio gamtai ir kaimynams? Būtinai aptarsime ir tai!

Kiek daug Lietuvoje vėjo!

Kaip manote, ar vėjuota Lietuvoje? Skirtingi žmonės, suprantama, atsakys skirtingai. Gali būti, kad Škotijos gyventojai tvirtintų, kad mūsų šalyje iš vis nėra vėjo. O štai energetikai turi kitokią nuomonę. Jų apskaičiavimais, Lietuvoje vėjo pilnai pakaktų visos šalies aprūpinimui žaliąja energija. Šiuo metu iš vėjo pagaminta elektra padengia net 27 proc. šalies elektros energijos poreikio – pagal šį rodiklį esame tarp lyderių Europoje.

Lietuvoje ieškant greičiausio vėjo, išsyk dėmesys nukrypsta į pajūrį. Išties, vidutinis metinis vėjo greitis prie jūros yra beveik dvigubai didesnis nei rytinėje šalies dalyje. O pačioje jūroje vėjo dar daugiau ir jis dar stipresnis, nes kelio nepastoja nei kalvos, nei miškai ar pastatai. Neturėdamas jokio pasipriešinimo jūrinis vėjas gali kaip reikiant įsibėgėti. Vėjo greitis taip pat skiriasi priklausomai nuo aukščio – kuo aukščiau virš visų žemiškų kliūčių, tuo greičiau vėjas lekia.

Suprantama, norint pagauti kuo daugiau vėjo energijos, elektrines geriausia statyti ten, kur jis pučia dažniausiai ir greičiausiai. Tad pačios efektyviausios yra jūrinio vėjo elektrinės. Sausumoje didesnis efektyvumas pasiekiamas elektrines iškeliant kuo aukščiau, todėl jų aukštis gali siekti net 240 m.

Nuo pirmosios vėjo elektrinės iki galingų vėjų parkų

Nedaugelis žino, kad 2004 m. Lietuvoje pirmąją vėjo elektrinę šalia Vidmantų miestelio pastatė Kaišiadorių ir Magdeburgo (Vokietija) vyskupijos. Per dvidešimt metų vėjo energetika padarė įspūdingą proveržį – nuo vienos elektrinės iki galingų vėjų elektrinių parkų. Įdomu, kiek galingų? Kelmės rajone kylančio vieno didžiausių Lietuvoje ir Baltijos šalyse vėjo parko galia sieks 300 MW. Čia pagaminamos elektros energijos pakaktų 250 tūkst. namų ūkių, kas prilygsta Kauno apskričiai.

Vėjo energetika jau pagavo pagreitį ir pasižymi itin sparčia plėtra – per 20 metų Lietuva tapo Baltijos regiono lydere. Per 2024 metus naujų vėjo elektrinių įrengta 82 proc. (231 MW) daugiau nei 2023 metais. Šiuo metu Lietuvoje veikiančių vėjo elektrinių bendra galia siekia 1 740 MW – tai yra beveik 3 kartus daugiau nei Latvijoje ir Estijoje kartu sudėjus.

Vėjo elektrinės darniai įsilieja į aplinką

Akivaizdu, kad investuojant į vėjo energetikos plėtrą yra stiprinama Lietuvos energetinė nepriklausomybė, nes šalis tampa vis mažiau priklausoma nuo įvežamo iškastinio kuro. Kitas svarbus vėjo energetikos privalumas yra tai, kad elektros energija gaminama neteršiant aplinkos ir be klimato kaitą sukeliančių CO₂ emisijų.

Įdomu, kaip dėl artimesnės aplinkos? Kaip vėjo elektrinės paveikia žemę, gyvūnus bei netoliese gyvenančius žmones? Jeigu trumpai – nė kiek netrukdo! Netgi atvirkščiai – netoliese gyventiems žmonėms suteikia papildomų pajamų, o bendruomenėms atveria galimybes kurti gerbūvį.

Naujų vėjo elektrinių projektavimas yra griežtai reglamentuojamas ir prasideda nuo poveikio aplinkai įvertinimo. Iškilusios vėjo elektrinės užima nedaug vietos, o greta jų gali būti vykdoma įprasta ūkinė veikla – dirbama žemė, auginamos įvairios kultūros ar ganomi galvijai.

Gamybos mokestis – „pinigai iš vėjo“

Šalia pastačius vėjo parką apylinkių gyventojai gauna tiesioginės naudos tiek iš žemės nuomos, tiek iš energijos gamybos. Teisės aktai vėjo parkų vystytojus įsipareigoja dalį savo pajamų skirti vietos bendruomenėms – po 0,001 euro už 1 kWh pagamintos elektros energijos. Tai reiškia, kad kuo galingesnis vėjo parkas šalia, tuo daugiau papildomų pajamų gaus vietos gyventojai.

Jau nebėra abejonių, kad vėjo turime pakankamai. Kasmet iškyla vis galingesni vėjo elektrinių parkai, kuriuose pagaminama vis daugiau Lietuvai reikalingos elektros energijos. Mūsų klientai, turintys planus su žaliąja energija namuose naudoja ir vėjo parkuose švariai pagamintą elektrą. Visi mūsų siūlomi planai yra su žaliąja energija. Kas toliau? Šiandien svarbu nesustoti kuriant ateities energiją! Investicijos į vėjo energetiką tausoja gamtą ir stiprina Lietuvos energetinę nepriklausomybę.