Savitarna
Verslininkai diskutuoja apie Ignitis rinkos apžvalgą
Verslininkai diskutuoja apie Ignitis rinkos apžvalgą

Gegužės mėnesio energetikos rinkų apžvalga

Kainų apžvalga

Elektros kaina gegužė - balandis

Gegužės mėnesį vidutinė elektros energijos kaina buvo 75,85 Eur/MWh: +20,3 proc. didesnė lyginant su balandžio mėnesiu. Žemiausia kaina buvo 21,46 Eur/MWh (gegužės 1 d.), o aukščiausia – 161,22 Eur/MWh (gegužės 30 d.).

Ignitis B2B gegužės elektros kainos grafikas

Svarbiausi įvykiai

Saulės parkai ir gaminantys vartotojai

Molėtų regione pradėjo veikti didžiausias Lietuvoje saulės elektrinių parkas. Apie 150 h plotą užimančiame 100 MW galios saulės parke sumontuota per 150 tūkst. saulės elektrinių modulių ir įrengta elektros pastotė. Tai pirmoji didelė danų įmonės „Nordic Solar“ investicija Lietuvoje.

Gamybos rekordai

Vietinė Lietuvos elektros energijos generacija patenkino rekordiškai didelę dalį šalies elektros energijos suvartojimo – 86 proc. Balandžio 29, gegužės 2 ir 3 dienomis vietinė elektros energijos gamyba net viršijo vartojimą. Ankščiau tokia situacija buvo susidariusi tik vieną kartą – 2009 m. kovo 11 d.

Kainų augimas dėl atsijungusios „NordBalt“

Gegužės 6 d. atsijungė Lietuvos ir Švedijos elektros jungtis „NordBalt“. Aukštos įtampos nuolatinės srovės jungtis atsijungė dėl gedimo Švedijos pusėje. Kitą dieną gedimas buvo sėkmingai pašalintas. Dėl „NordBalt“ jungties atsijungimo elektros kainos gegužės 7 ir 8 dienomis pakilo iki 134,14 Eur/MWh (prieš gedimą siekė 71,81 Eur/MWh).

Lietuvos energetikos infrastruktūros strategija

Gegužės 23 d. Lietuvos Vyriausybė pritarė Nacionalinei energetinės nepriklausomybės strategijai (NENS). Pagrindiniai NENS tikslai – saugi ir energija apsirūpinanti valstybė, 100 proc. klimatui neutrali energija Lietuvai ir regionui, perėjimas prie elektros ekonomikos ir naujos pramonės vystymas bei energijos išteklių prieinamumas vartotojams. Dokumente daug dėmesio skiriama žaliųjų sintetinių degalų, metanolio, amoniako, sintetinio metano ir kitų išvestinių vandenilio produktų gamybai. Strategijoje numatyta, kad jau 2027 m. pabaigoje Lietuva pasigamins tiek elektros energijos, kiek suvartoja.

Numatomos birželio mėnesio tendencijos

Ateities didmeninės elektros energijos kontraktų (angl. conventional-forward) prognozės leidžia tikėtis, kad birželio mėnesį elektros energijos kainos, lyginant su geguže, nukris -35,1 proc., o vidutinė mėnesio kaina gali pasiekti apie 49,22 Eur/MWh. Tokio pokyčio tikimasi, nes, įprastai, įsibėgėjus vasarai ir šiltiems orams elektros energijos vartojimas ženkliai mažėja ir būna mažiausias per metus.

Saulės generacija išliks gana didelė. Kainos kritimui įtakos turės ir Molėtų regione pradėjęs veikti naujas saulės parkas, o taip pat augantis gaminančių vartotojų skaičius. Prasidėjus didesniems karščiams, saulės generacijos efektyvumas gali nežymiai sumažėti. Lyginant su gegužės mėnesiu nežymiai sumažės vėjo elektros energijos gamyba. Elektros energijos gamyba iš kitų išteklių ženkliai nesikeis.

Gamtinių dujų apžvalga

Dujų kaina gegužė - birželis

Vidutinė gamtinių dujų kaina birželio mėnesį buvo 31,74 Eur/MWh – 10 proc. aukštesnė nei gegužės mėnesį.

Ignitis B2B balandžio dujų kainos grafikas

Gamtinių dujų kainų pokytis

Gegužės mėnesį ICE biržoje TTF (angl. front-month) birželio mėn. gamtinių dujų kaina augo trečią mėnesį iš eilės. Gegužės mėnesio pabaigoje fiksuotas 10 procentų kainos augimas – gamtinių dujų kainos svyravo 29–35 Eur/MWh ribose.

Pokyčiai Baltijos šalių rinkose

2024 m. balandžio mėnesį atnaujinus dujų tiekimą „Balticconnector“ jungtimi, Suomijos rinka stabilizavosi, o gamtinių dujų kainos tapo artimos Baltijos šalių rinkų kainoms.

„Independence“ remontas

Šių metų gruodžio mėnesį AB „KN Energies” (KN) taps suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo laivo-saugyklos „Independence“ savininke. Prieš perimant laivą KN nuosavybėn, buvo suplanuota jo apžiūra ir remontas sausajame doke.. Klaipėdos uoste nėra galimybių atlikti tokio dydžio laivo povandeninės dalies remontą, todėl gegužės mėnesį ,,Independence“ buvo išplaukęs į laivų remonto ir statybos dirbtuves Danijoje. Numatoma, kad „Independence“ remonto darbai ir kelionė užtruks iki birželio vidurio. Šiuo laikotarpiu dujų saugykla „Independence“ nevykdys išdujinimo, o Lietuva gamtinėmis dujomis apsirūpina per Lietuvos-Lenkijos dujotiekio jungtį GIPL ir iš Inčukalnio gamtinių dujų saugyklos Latvijoje.

Neveikiant Klaipėdos SGD terminalui gamtinių dujų kainos turėjo tendenciją didėti, todėl gamtinės dujos „GET Baltic“ biržoje brangiausiai kainavo Lietuvoje. Čia kainos kilo iki 41 Eur/MWh. Kiek mažiau dujos kainavo LV–EE ir FI aikštelėse – 39–40 eurų/MWh. Lietuvai pavyko išvengti dujų kainų šuolio, kuris įvyko Suomijos rinkoje, kai metus gamtinės dujos buvo tiekiamos iš vienintelio šaltinio – SGD terminalo Suomijoje.

Ateities tendencijos

Dujų vamzdžiai

Tikėtina, kad birželio mėnesį rinkoje išliks panašios tendencijos – gamtinių dujų kainos bus nestabilios kaip ir balandžio bei gegužės mėnesiais. Tai lems šiuo laikotarpiu laikinai sumažėjęs dujų tiekimas iš Norvegijos, o taip pat gamtinių dujų kainų augimas Azijos rinkoje.

Gegužės pabaigoje kilo nuogąstavimų, kad rusiškas gamtines dujas importuojančioje Austrijoje, Slovakijoje ir Vengrijoje gali sutrikti gamtinių dujų tiekimas, nutraukus rusiškų dujų tranzitą per Ukrainą. 42 mln. m³ per dieną gamtinių dujų srautą būtų sunku kompensuoti tiekiant SGD. Augantį gamtinių dujų poreikį ir kainų pokyčius lemia tai, kad nemaža dalis vartotojų ir tiekėjų siekia užfiksuoti kainas ir sukaupti dujų atsargas.

Skaitykite balandžio mėnesio apžvalgą