Elektros energijos kainų apžvalga
Gruodžio mėnesį vidutinė elektros energijos kaina buvo 89,69 Eur/MWh: 1,2 proc. didesnė lyginant su lapkričio mėnesiu. Žemiausia kaina buvo 12,09 Eur/MWh (gruodžio 25 d.), o aukščiausia – 234,09 Eur/MWh (gruodžio 12 d.).
Svarbiausi įvykiai
„EstLink 2“ elektros kabelio pažeidimas
Pirmąją Kalėdų dieną buvo pažeistas Suomiją ir Estiją jungiantis „EstLink 2“ elektros kabelis. Apribotos galimybės importuoti pigią energiją iš Šiaurės šalių į Baltijos šalis lėmė didesnes elektros kainas Lietuvoje, tačiau šventinis periodas šį efektą sušvelnino, nes tuo metu elektros vartojimas sumažėjo.
Po šio incidento, Baltijos ir Šiaurės šalys planuoja sustiprinti laivų stebėseną Baltijos jūroje. Elektros kabelį „Estlink 2“ greičiausiai pažeidė ant jūros dugno užplaukęs inkaras. Tai sukėlė susirūpinimą dėl padidėjusios rizikos povandeninei infrastruktūrai po Rusijos invazijos į Ukrainą. Suomijos policija konfiskavo su Rusija susijusį tanklaivį, nes tyrimas tęsiamas, o kabelis gali neveikti iki 2025 m. rugpjūčio mėn.
Saulės ir vėjo parkai
Parama saulės elektrinėms
Lietuvos gyventojai kviečiami prisidėti prie saulės energijos plėtros ir teikti pasiūlymus dėl naujų saulės elektrinių finansavimo sąlygų. Šios sąlygos svarbios sudarant galimybes fiziniams asmenims gauti dotacijas, skirtas saulės elektrinių įsirengimui savo namų ūkiuose arba įsigijimui saulės parkuose. 2025 m. I ketvirtį planuojama skelbti naujus kvietimus gyventojams. Kvietimams numatoma skirti daugiau kaip 50 mln. eurų, iš kurių 15 mln. eurų bus skirta saulės elektrinėms įsigyti iš nutolusių parkų, o 35,4 mln. eurų – saulės elektrinėms įsirengti ant namų stogų ar kitose tinkamose vietose.
Inovacijos ir investicijos
Parama kaupimo įrenginiams
Europos Komisija patvirtino 180 mln. eurų valstybės pagalbos schemą, skirtą elektros energijos kaupimo įrenginiams remti. Siekiant skatinti elektros kaupimo pajėgumų augimą, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) planuoja paskelbti 102 mln. eurų kvietimą juridiniams asmenims. Tikimasi, kad iki 2028 m. pabaigos bus įrengta mažiausiai 800 MWh talpos kaupimo įrenginių, kurie padės integruoti atsinaujinančius energijos išteklius, stiprins energetinį saugumą ir skatins konkurencingą balansavimo rinką. Dotacijos bus skiriamos projektams, įrengiantiems ne mažiau kaip 15 MWh pajėgumus. Didžiausias pagalbos intensyvumas sudarys 30 proc. investicinių išlaidų.
Energetikos infrastruktūra
„Harmony Link“ projektavimo paslaugos
„Litgrid“ paskelbė sausumos elektros jungties su Lenkija „Harmony Link“ projektavimo paslaugų pirkimą. Projektavimo paslaugų metu bus priimti esminiai techniniai sprendimai ir suprojektuoti svarbiausi jungties infrastruktūros elementai Lietuvos teritorijoje – 220 kV elektros perdavimo linija ir Gižų transformatorių pastotė. „Harmony Link“ sausumos jungčiai yra suteiktas ypatingos valstybinės svarbos projekto statusas.
Balansavimo paslaugų įsigijimas
Lietuvos Respublikos Seimo priimti įstatymų pakeitimai sudarys sąlygas Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorei „Litgrid“ įsigyti balansavimo paslaugų iš energijos kaupimo sistemos operatorės „Energy cells“. Šios paslaugos bus reikalingos ribotą laikotarpį po sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais, kuri įvyks 2025 m. vasario 9 d. „Energy cells“ valdo 200 MW galios baterijų energijos kaupimo sistemą. Kol tokie įrenginiai ir pajėgumai dar vystomi.
Europos Sąjungos energetikos politika
Gruodžio 16 d. vykusiame Europos Sąjungos Energetikos tarybos posėdyje aptarta energetikos politika: tinklų modernizavimas, infrastruktūros saugumas, atsinaujinančių išteklių integracija ir kiti prioritetai. Ministras Ž. Vaičiūnas akcentavo kibernetinių grėsmių rizikas bei paragino Europos Sąjungą visiškai atsisakyti energijos importo iš Rusijos. Posėdyje taip pat patvirtintos išvados dėl geoterminės energijos skatinimo ir pristatytas pasirengimas žiemai. Taip pat buvo aptarta Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacija su kontinentine Europa ir kiti regioniniai klausimai.
Numatomos sausio mėnesio tendencijos
Ateities didmeninės elektros energijos kontraktų (angl. conventional-forward) prognozės leidžia tikėtis, kad sausio mėnesį elektros energijos kainos kils 5,2 proc. ir vidutinė mėnesio kaina gali pasiekti apie 94,34 Eur/MWh. Įprastai Lietuvoje sausis yra šalčiausias mėnuo, todėl numatomas maksimalus elektros energijos vartojimo augimas. Kainoms per stipriai padidėti neleis didėsianti vėjo elektrinių generacija. Tuo tarpu saulės generacija bus labai nežymi ir didesnės įtakos kainoms neturės.
Gamtinių dujų kainų apžvalga
Vidutinė gamtinių dujų kaina 2025 m. sausio mėnesį – 45,071 Eur/MWh, 1,6 proc. didesnė už 2024 m. gruodžio mėnesio dujų kaina.
Gamtinių dujų kainų pokyčius lėmę veiksniai
Lapkričio mėnesį ICE biržoje TTF (angl. front-month) sausio mėnesio gamtinių dujų kaina nežymiai didėjo. Gamtinių dujų kaina svyravo gana plačiose ribose – 40–49 Eur/MWh. Gruodžio pradžioje kaina mažėjo dėl Europoje atšilusių orų ir geopolitinių aplinkybių – išsisklaidė abejonės dėl galimų problemų atsiskaitant su „Gazprom“ už gamtines dujas. Nepaisant JAV pritaikytų sankcijų bankui „Gazprom“, rusiškas dujas perkančios šalys atsiskaitydamos nepatyrė sunkumų.
Gruodžio antroje pusėje aktualūs buvo dujų tranzito per Ukrainą klausimai. Ukraina paskelbė, kad nepratęs iki 2024 m. pabaigos galiojusios dujų tranzito sutarties su Rusija. Šis sprendimas kelia problemų ne vienai šaliai, tačiau jam prieštaravo tik Slovakija. Slovakijos premjeras nesėkmingai bandė įrodyti, kad Ukrainos sprendimas blokuoti rusiškų dujų tranzitą esąs neteisingas ir neracionalus. Šių metų sausio 1 d. gamtinių dujų tranzitas į Europą per Ukrainą buvo sustabdytas. Europa žengė dar vieną žingsnį, mažinant energetinę priklausomybę nuo Rusijos.
Numatomos sausio mėnesio tendencijos
Pakankamai aukštas gamtinių dujų kainas 2024 m. gruodį lėmė minėtos įtampos dėl rusiškų dujų tiekimo, o taip pat besitęsiantys kariniai konfliktai Europoje ir Artimuosiuose Rytuose bei sabotažo atvejai nutaikyti į energetikos infrastruktūrą Baltijos jūroje. Europos požeminių dujų saugyklų užpildymas išlieka solidus – siekia 72 proc., per gruodžio mėnesį jis sumažėjo 13 proc. Inčiukalnio požeminės gamtinių dujų saugyklos Latvijoje užpildymas siekia 65 proc., per gruodžio mėnesį sumažėjo 11 proc.
Prasidėjus 2025 m. dujų kaina perkopė 50 Eur/MWh ribą, tačiau, tikėtina, kad sausio ir vasario mėnesį gamtinių dujų kainos gali pasukti mažėjimo kryptimi.