Trumpasis atsakymas – taip. Jei jums tik tiek tereikėjo, čia su jumis ir atsisveikiname. Galite ramiai eiti į čia ir užsisakinėti protingus sprendimus savo stogui. O tiems, kurie nori daugiau skaičiukų, daugiau naudų ir konkretumo, linkime gero skaitymo.
Kodėl saulė
Na, paprastai sakant, tai populiariausias būdas pasaulyje panaudoti atsinaujinančius energijos šaltinius. Retas kuris turime šalia namų tekantį upelį, į kurį galėtume pamerkti vandens jėgainę. Dėl vėjo malūno teks gerokai pavargti įtikinant institucijas dėl aukščio, o kaimynus – dėl triukšmo. Vadinasi, lieka saulė. Tačiau neapsigaukite – čia ne atsarginis variantas. Tiesą sakant, tai yra vienas paprasčiausiai įrengiamų ir mažiausiai priežiūros reikalaujančių žaliosios energetikos sprendimų. Jam tereikia stogo arba sklypo.
Kokio galingumo elektrinę rinktis
Kiekvieno poreikiai yra skirtingi, tačiau taisyklė paprasta – elektrinę rinkitės pagal savo elektros suvartojimą. Čia svarbu paminėti, kad net jei gyvenate bute, bet turite sodą ar sodybą, jėgainę galite įsirengti ten, o sutaupyti ir ten, kur stovi saulės kolektoriai, ir ten, kur gyvenate.
Pavyzdžiui, jei per metus sunaudojate 10 tūkst. kilovatvalandžių (kWh), tikėtina, kad per tuos metus už jas sumokate maždaug 1300 eurų. Čia mes skaičiuojame, jei turite „Ignitis“ visuomeninio tiekimo planą „Namai plius“ ir vieną laiko zoną. 1 kW galingumo elektrinė sugeneruoja vidutiniškai 1000 kWh elektros energijos per metus, tad pilnai padengti namų ūkio suvartojimą reikėtų 10 kW galios elektrinės.
Tokios „Ignitis“ parduodamos elektrinės kaina kartu su pilnu jos įrengimu kainuoja apie 9000 eurų. Vadinasi, įsirengę elektrinę mokėsite tik mokestį už pasinaudojimą tinklais. Pagal šiuo metu galiojančias kainas tai būtų 383 eurai per metus arba kiek daugiau nei 30 eurų per mėnesį.
Jėgainės atsipirkimas
Kad jau pradėjome kalbėti apie 10 kW jėgainę, tai ir skaičiavimus atlikime tokiam variantui. Taigi, namų ūkis be elektrinės už 10 tūkst. kWh per metus mokėtų 1300 eurų, o su elektrine – tik 383 eurus per metus (917 eurų mažiau). Vadinasi, elektrinė pilnai atsipirktų per mažiau nei 10 metų.
Tačiau tai dar ne viskas. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kasmet skelbia kvietimus gauti paramą saulės elektrinėms (iki 10 kW galios). Ši parama 2020 metais siekė 323 eurus už 1 kW. Vadinasi, praėjusiais metais elektrinei būtumėte gavę net 3230 eurų kompensaciją – maždaug trečdaliui elektrinės įrengimo kainos.
Taigi, dabar jau kalbame apie atsipirkimą ne per 8–10, o vos per 5–6 metus . Skamba neblogai, tiesa? Jei jau dabar kirba noras pasidomėti valstybės parama saulės elektrinėms, spauskite čia.
Saulės elektrinė jums tarnaus mažiausiai 25 metus. Skaičiuojama, kad tiek metų ji veikia efektyviai. Be to, per tą laiką jūsų jėgainė praras ne daugiau kaip penktadalį savo galios ir net praėjus 25 metams veiks bent 84 % efektyvumu.
Kai saulės būna per daug
Taip iš tikrųjų gali nutikti. Vasarą saulės gali būti tiek, kad jūs tiesiog nesugebėsite tos energijos suvartoti iš karto. Bet tam yra sprendimas. Energijos perteklius tokiu atveju keliauja į elektros tinklus ir yra „pasaugomas“. Skaitiklis apskaito, kiek nesuvartotos elektros „atsidėjote“ į tinklą vėlesniam naudojimui.
Kai saulė nusisuks nuo jūsų namo arba ateis naktis, galėsite naudotis tuo prikauptu rezervu. Už tai sumokėsite pasinaudojimo tinklais mokestį (pvz., pagal šiuo metu galiojančias kainas, pasirinkus atsiskaitymą už įrengtąją elektrinės galią, mokėsite 3,19 Eur/kW per mėn.).
Nebūna taip, kad pritrūktumėte energijos. Jei saulės nebus ar naktį reikės elektros, trūkstamas jos kiekis paprasčiausiai bus nusiperkamas iš tiekėjo pagal pasirinktą planą ir jo taikomas kainas.
Reziumuosime. Tiesa yra ta, jog saulės jėgainė apsimoka ir atsiperka. Kaip beskaičiuotumėte. Ypač pasinaudojus valstybės parama. Juk kas nenorėtų per metus sutaupyti kelis šimtus eurų? Galbūt kada sukursime blogo įrašą apie tai, ką galima įsigyti už saulės uždirbtus pinigus.