Savitarna
Veikianti dujinė viryklė
Veikianti dujinė viryklė

Efektyvus gamtinių dujų naudojimas buityje: kokios galimybės

Liaudies išmintyje sakoma: roges ruošk vasarą. Būtent rudenį, prieš artėjant šaltesniam metų laikui, puiki proga peržiūrėti savo galimybes bei ieškoti sprendimų, kaip būtų galima efektyviau naudoti gamtines dujas. Tai ne tik prisideda prie aplinkos išsaugojimo, bet taip pat gali padėti gyventojams sutaupyti. Siekiant efektyviau naudoti gamtines dujas, būtina suprasti šios energijos rūšies pagrindines panaudojimo vietas.

Anot Valstybės duomenų agentūros, pagrindinė namuose naudojama energijos rūšimi vis dar išlieka šiluminė energija, antra – elektros energija, o trejetuką užbaigia gamtinės dujose. Tai reiškiasi, jog iš ties nemažai gamtinių dujų išnaudojama gyventojų buityje, todėl sprendimų paieška, kaip jas efektyviau išnaudoti gali atnešti apčiuopiamą naudą klientams.

Gamtinių dujų energija namuose dažniausiai naudojama 3 funkcijoms atlikti:

  • Šildymui;
  • Karšto vandens ruošimui;
  • Maisto gamybai.

Valstybės duomenų agentūros 2023 m. parengtoje ataskaitoje „Lietuvos aplinka, žemės ūkis ir energetika (2023 m. leid.)“ atskleidžiamos skirtingų energijos rūšių (aplinkos šiluminės energijos, gamtinių dujų, šiluminės energijos ir elektros energijos) naudojimo tendencijos namuose pagal paskirtį 2018 – 2022 m. intervale.

Duomenys atskleidžia, kad gamtinių dujų suvartojimo tendencija, lyginant 2021 m. energijos naudojimą su 2022 m., buvo mažėjanti – namų vartojimas krito 10 proc. Mažėjimui pagrindinį stimulą davė Rusijos sukeltas karas Ukrainoje ir vartotojų pastangos mažinti energijos suvartojimą dėl ribotų resursų ir jų rezervų. Visgi, svarbu akcentuoti ir didėjančią šilumos siurblių ir aplinkos šiluminės energijos įtaką – 2022 m. šilumos siurbliai suvartojo 34 proc. daugiau nei 2021 m.

Lietuvoje namuose gamtines dujas daugiausiai naudojame būsto šildymui užtikrinti. Antrą vietą užima maisto gamyba, o trečioje – karšto vandens ruoša.

„Ignitis“ dalinasi keletu patarimų, kaip pasiruošti šaltajam sezonui ir sumažinti gamtinių dujų naudojimo sąnaudas savo namuose, taip ženkliai sumažinant gaunamas sąskaitas:

  1. Įvertinkite namų ar pastato sandarumą, siekdami aptikti šilumos nuostolius. Šią užduotį atlikti jums gali padėti savo srities profesionalai, su kurių pagalba ir rekomendacijomis galite tikėtis sutaupyti net iki 30 proc. energijos;
  2. Nesandarūs langai – didelė šilumos praradimo dalis. Investuokite į naujų langų pakeitimą, kurie užtikrintų sandarumą, arba ruošdamiesi šaltajam laikotarpiui užkamšykite langus, apklijuokite juos. Pasirūpinkite ir durų sandarinimu. Jei langai ir durys bus tinkamai sandarinti, būstas bus geriau apsaugotas nuo šalčio, skersvėjų, kambaryje temperatūra pakils ir reikės mažiau energijos šildymui;
  3. Reguliuokite vandens šildytuvo termostatą. Vandeniui pašildyti juk reikia daug energijos: jūsų vandens šildytuvas sušildo vandenį iki nustatytos temperatūros, kurią po to palaiko 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. Tai reiškia, kad jūsų vandens šildytuvas tiesiog įsijungia ir išsijungia, nuolat šildydamas vandenį iki tos temperatūros, nesvarbu, ar jį naudojate ar ne. Vien tik nustačius keliais laipsniais žemesnę vandens šildytuvo temperatūrą, jį išjungus nenaudojant ir įjungus keliolika minučių iki pirmojo naudojimo, galite sumažinti išlaidas už energiją.