Savitarna
Saulės elektrinė
Saulės elektrinė

Ekspertas paaiškino, kaip kompensuojama už saulės elektrinės sukauptą energijos perteklių

Praėjusiais metais beveik 3 tūkst. „Ignitis“ klientų, įsigijusių elektrines saulės parkuose ir įsirengusių saulės elektrines, pagamino daugiau elektros energijos nei reikia jų individualiems poreikiams. Tai paneigia mitą, kad Lietuvoje trūksta saulės elektros poreikiams patenkinti. Negana to, už saulės elektrinės sukauptą energijos perteklių, gyventojai gali gauti kompensaciją. Sumanių energetikos paslaugų bendrovės „Ignitis“ produktų vadovas Karolis Dargis paaiškina, kaip kompensuojama už sukauptą energijos perteklių.

„Saulės parke ar įsirengtoje nuosavoje saulės elektrinėje pagaminta elektros energija yra perduodama į elektros tinklą. Dalis, kurią gyventojai panaudoja savo poreikiams, yra apskaitoma ir gyventojai kiekvieną mėnesį susimoka už sunaudotą elektros energiją pagal pasirinktą atsiskaitymo būdą. Energija, kurios jie nepanaudoja, yra saugoma tinkluose ir apskaitoje perkeliama į kitą mėnesį. Saulės elektrinės pagaminta elektra kaupiama nuo balandžio 1 d. iki kovo 31 d. Tačiau jei per metus gyventojai neišnaudoja viso sukaupto kiekio elektros energijos, tuomet jiems priklauso kompensacija“, – sako K. Dargis.

Už nepanaudotą elektros energiją, nuo balandžio 1 d., klientams, pasirinkusiems „Ignitis“ nepriklausomu tiekėju, bendrovė teikia kompensacijas  4 būdais, o visuomeninio tiekimo klientams 2 būdais:

  1. Elektros sąskaitos mokesčio padengimas. Gyventojai gali padengti savo elektros sąskaitą, t.y., apskaičiuoto sukaupto elektros kiekio vertė pridedama prie sąskaitos ir tokiu būdu sumažėja mokėtina suma. Norint pasinaudoti šiuo kompensavimo būdu, nieko papildomai daryti nereikia. Balandžio mėnesį gyventojai gaus informaciją apie tikslų jų sukauptos elektros energijos kiekį bei kompensaciją. Taikoma tiek visuomeninio tiekimo klientams, tiek pasirinkusiems „Ignitis“ nepriklausomu tiekėju.
  2. Šeimos nario elektros sąskaitos apmokėjimas. Gyventojai gali kompensaciją skirti šeimos nario ar artimojo sąskaitos už elektrą sumažinimui. Visą balandžio mėnesį tai galima padaryti „Ignitis“ savitarnoje. Taikoma tik pasirinkusiems „Ignitis“ nepriklausomu tiekėju.
  3. Elektromobilio krovimas. Kompensaciją gyventojai gali panaudoti nuosavo elektromobilio krovimui, nes kompensacijos vertė gali būti priskirta prie turimos „Ignitis On“ vartotojo sąskaitos. Taikoma tik pasirinkusiems „Ignitis“ nepriklausomu tiekėju.
  4. Galimas kompensacijos atsisakymas. Jei gyventojas nenori pasinaudoti kompensacija, galima jos atsisakyti. Tereikia informuoti „Ignitis“. Taikoma tiek visuomeninio tiekimo klientams, tiek pasirinkusiems „Ignitis“ nepriklausomu tiekėju.

Kiek gyventojai galės susigrąžinti už pagamintą elektros perteklių, priklausys nuo to, kiek jos prikaups. O tai apskaičiuoti – paprasta. Sukauptas kiekis kilovatvalandėmis (kWh) yra dauginamas iš praėjusių metų, t.y., 2021 m. balandžio – rugpjūčio kalendorinių mėnesių vidurkio,  „Nord Pool“ elektros biržos kainos Lietuvos kainos zonoje vidutinio kainų aritmetinio vidurkio. Šiuo metu vidurkis yra 0,0698 Eur/kWh. Tad pavyzdžiui, jei sutaupėte ir neišnaudojote 100 kWh elektros, tai už šį perteklių į savo sąskaitą gausite 6,98 Eur, nes 100 kWh x  0,0698 Eur/kWh.

Taigi, apibendrinant – elektrinė saulės parke gaudo saulės spindulius ir gamina elektrą, dėl to gyventojai moka net tris kartus mažesnes sąskaitas. O jei saulės būna labai gausiai ir elektrinė pagamina daugiau nei gyventojo poreikiai, tokiu atveju ne tik sutaupoma, bet ir kompensuojama.

Informacija gaminantiems vartotojams, kurie turi ar planuoja pasirinkti nepriklausomą elektros energijos tiekėją.