Savitarna
Iš ko susideda elektros kaina
Iš ko susideda elektros kaina

Elektros kainos dedamosios: už ką iš tiesų moka vartotojas

Pažvelgus į elektros energijos kainas „Nord Pool“ biržoje ir siūlomas tiekėjų, dažnam vartotojui dar iškyla klausimų, kodėl jos kai kada gerokai skiriasi. Sumanių energetikos sprendimų bendrovės „Ignitis“ privačių klientų padalinio vadovas Andrius Kavaliauskas primena, kad galutinė elektros energijos kaina susideda ne tik iš nuolat kintančios „Nord Pool“ biržoje pardavinėjamos elektros kainos, bet ir kitų dedamųjų.

Kas sudaro galutinę elektros energijos kainą?

Pasak A. Kavaliausko, galutinę elektros energijos kainą fiziniams vartotojams sudaro valstybės reguliuojama ir nereguliuojama dalys. Tik nereguliuojamai daliai įtakos turi tiekėjas. Pastarąją kainos dalį nemažai lemia elektros energijos įsigijimo rinkoje sąnaudos.

Tiekėjai, vertindami vartotojų elektros vartojimo specifiką prideda papildomas dedamąsias, tokias kaip balansavimą, vartojimo profilio koeficientą, nes vartotojai nevartoja lygiu/pastoviu grafiku. Kitaip tariant, klientai paprastai daugiausiai elektros energijos vartoja tomis valandomis, kai ji rinkoje brangiausia, todėl skaičiuodami fiksuotas kainas, turime tai įvertinti. Taip pat pridedami biržos prekybos mokesčiai, poreikio pokyčio rizika, kainų skirtumai tarp zonų ir panašūs faktoriai.

„Kai matome „Nord Pool“ biržos kainas, reikia suprasti, kad jos indikuoja šios dienos situaciją, o nepriklausomų tiekėjų pasiūlymai – ateities kainas metams, dviem ar dar daugiau. Kiekvieno tiekėjo atskirai nustatytų papildomų dedamųjų kainos daugiausiai skirtos apsisaugoti nuo rinkos kainų svyravimo. Tiekėjai prisiima riziką ir kainų skirtumo kompensavimą, kai už elektros energiją biržoje mokama brangiau nei ji parduodama vartotojui. Sudarius ilgesnę fiksuotos kainos elektros tiekimo sutartį, ši rizika dėl susidarančio tolygesnio vartojimo mažėja, todėl tiekėjas gali pasiūlyti mažesnę kainą“, – dėmesį atkreipia A. Kavaliauskas. 

Valstybės reguliuojama elektros kainos dalis susideda iš kelių dedamųjų: elektros energijos perdavimo, skirstymo, sisteminių ir viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) dalių.

  • Elektros energijos perdavimo paslaugos skirtos kompensuoti už elektros energijos persiuntimo aukštos įtampos tinklais susidarančias sąnaudas;
  • Skirstymo ir sisteminės paslaugos – kompensuoti už elektros energijos skirstymą vidutinės ir žemos įtampos tinklais susidarančias sąnaudas ir užtikrinti energetikos sistemos darbo stabilumą bei patikimumą;
  • VIAP dedamoji nustatyta tam, kad būtų užtikrinama elektros energijos gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių ir kitos sąnaudos.

Kitaip sakant, visi šie mokesčiai reikalingi kompensuoti valstybės patiriamoms išlaidoms, atsirandančioms dėl elektros infrastruktūros išlaikymo ir žaliosios energetikos skatinimo. Na, ir reikia nepamiršti, kad dar yra pridedamas PVM.

Išmanūs elektros tiekimo planai

vyras skalbia pigesnėmis valandomis

Norint mokėti arčiausiai rinkos esančią kainą, rekomenduojama rinktis su birža susietą elektros energijos tiekimo planą.

Pasirinkus „Ignitis“ siūlomo nepriklausomo elektros energijos tiekimo plano „Išmanus“ variantą „Išmanus – Mėnesinis“, elektros energijos kaina apskaičiuojama pagal oficialiai skelbiamą „Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonos konkretaus mėnesio vidurkį.

Pasirinkus variantą „Išmanus – Valandinis“, elektros energijos kaina susiejama su besikeičiančiomis valandinėmis biržos kainomis. Pastarasis variantas naudingas tiems, kurie linkę biržoje sekti elektros kainas, stebėti kada jos mažesnės ar didesnės, pagal tai koreguoti savo vartojimo įpročius. Pavyzdžiui, įkrauti elektromobilį ar nustatyti skalbimo mašiną naktį, kai elektros energija paprastai yra pigiausia.

„Patogumo suteikia tai, kad stebėti šiandienos bei rytojaus biržos kainų pokyčius ir sužinoti valandinę elektros energijos kainą galima „EnergySmart“ programėlėje. Ja naudotis taip pat rekomenduojama norint kuo paprasčiau analizuoti savo energijos vartojimo duomenis“, – pataria „Ignitis“ privačių klientų padalinio vadovas.