Savitarna
Elektros rozetė su išaugusiu baziliku iš jos
Elektros rozetė su išaugusiu baziliku iš jos

Nors dienos ilgyn, verta paieškoti, kas namuose suvartoja daugiausiai elektros energijos

Elektros energijos vartojimo statistika ir įpročiai rodo, kad erdvės elektros energijos taupymui esama. Pirmas patarimas norint sutaupyti – pradėti nuo elektros energijos švaistymo mažinimo naudojant energijos tik tiek, kiek reikia. Taip pat pravartu atkreipti dėmesį, kokios energetinės klasės namuose yra turimi prietaisai. Esant finansinėms galimybėms, ilgainiui verta juos pakeisti taupesniais ir efektyvesniais.

Eksperimentas namuose

„Ignitis grupės paslaugų centro“ darbuotojas pasidalino savo patirtimi, kaip savo namuose ieškojo elektros energijos rajūnų.

„Negalėjau nepasidalinti savo patirtimi apie elektros energijos taupymą. Iškart noriu pabrėžti, kad taupumas nėra yda, nėra šykštumas ir nėra gėda. Taupumas yra resursų neeikvojimas be reikalo. Seniau dauguma, matyt, nesirūpino, kokie elektros energijos rajūnai tūno kiekvieno namuose. Dažno namuose yra indaplovė, skalbimo mašina, kavos aparatas. O kur dar televizoriai, kompiuteriai, Wi-Fi maršrutizatoriai, garso stiprintuvai, DVD grotuvai. Dar ir labai populiarūs siurbliai-robotai. Dažniausiai visi prietaisai yra įjungti į elektros tinklą. Paprastai elektros prietaisų techninėse charakteristikose nenurodoma, koks yra budėjimo režime vartojamas galingumas, todėl geriausiai jį pasimatuoti pačiam. Tai galima atlikti pasinaudojant elektroniniu galios matuokliu*“, – pasakojo vyras.

Budėjimo režimas

„Žinojau, kad kiekvienas elektros prietaisas paliktas budėjimo režime vartoja kažkokį kiekį elektros energijos, tačiau vis viena buvau nemaloniai nustebęs gautais rezultatais. Vien tik skalbimo mašina įjungta į elektros tinklą, per metus suvartoja 99 kWh. Sakykime, vartotojas turi vieno tarifo elektros energijos skaitliuką ir vienos kWh kaina 0,32 Eur. Tada per metus vartotojas be reikalo sumokės 31,68 Eur. Jeigu visi paminėti lentelėje elektros prietaisai įjungti į elektros tinklą, tada per metus bus suvartojama 1058,22 kWh elektros energijos. Tai kainuos (jei kWh=0,32 Eur) 339 Eur. ”, – pasakojo vyras.

Buvo išmatuota, kiek elektros prietaisai suvartoja budėjimo rėžime. Žemiau pateikiame matavimų rezultatus**:

Elektros prietaisas Elektros prietaisų amžius, metais Vartojamas galingumas, budėjimo režime, W Suvartojama elektros energija per dieną kWh/d Suvartojama elektros energija per mėnesį kWh/m Suvartojama elektros energija per metus kWh/y
Skalbimo mašina Electroliuks EWF 14780 W virš 10 11,3 0,27 8,1 99
Televizorius Sony virš 10 30 0,72 21,6 262,8
Indaplovė Electroliuks ESL5322LO 4 14 0,33 10 122,64
Stacionarus kompiuteris 3 20 0,48 14,4 175,2
Wi-Fi maršrutizatorius TP-Link Archer C6 3 14 0,33 10,08 122,64
Siurblys robotas Roborock Q7 Max Plus 1 31,5 0,756 22,68 275,94
Viso:   120,8 2,886 86,86 1058,22

Patarimai, kaip be reikalo nešvaistyti elektros energijos ir sutaupyti

Nuotolinio valdymo rozetė įkišta į elektros tinklą

  • Ten, kur elektros prietaisas dažnai nenaudojamas (pvz., skalbimo mašina), tiesiog išjungti juos iš elektros tinklo.
  • Ten, kur elektros  prietaisas naudojamas dažnai (pvz., stacionarus kompiuteris), tačiau nepatogu tiesiog išjungti iš elektros tinklo, galima panaudoti prailgintuvą su 4 kištukiniais lizdais ir aparatiniu jungikliu.
  • Ten, kur elektros prietaisą labai sunku išjungti iš elektros tinklo, galima panaudoti nuotolinio valdymo kištukinius lizdus, kuriuos galima  valdyti su pulteliu ar per išmanųjį telefoną. Minėtų kištukinių lizdų kainos svyruoja nuo 15 iki 50 Eur. Jas galima rasti Pigu.lt, varle.lt, Senukai ir t.t.

Pasitikrinkite, gal jūsų namuose yra dar didesni nematomi elektros energijos rajūnai. Tai gali ne tik sumažinti išlaidas, bet ir turėti teigiamą poveikį aplinkai. 

Daugiau idėjų, kaip sumažinti energijos suvartojimą namuose!

Skaityti daugiau


Paaiškinimai

*Suprantama, kad elektros prietaisai įjungti į elektros tinklą visą laiką nebūna budėjimo režime, o dalį laiko yra darbiniame režime. Kadangi tokį santykį nustatyti sunku, tai  skaičiavimai buvo atlikti su prielaida, kad visi elektros prietaisai yra įjungti į elektros tinklą 24 val. per parą ir yra budėjimo režime. Bandymai buvo atliekami su elektroniniu galios matuokliu Westfalia PM-30E. Skaičiavimai internetinėje svetainėje  rapidtables.com

**Nuotolinio valdymo kištukinis lizdas budėjimo režime taip pat vartoja kažkokį elektros energijos kiekį, tačiau su naudotu elektroniniu galios matuokliu Westfalia PM-30E to užfiksuoti nepavyko.