Savitarna
Meistras montuoja radiatorių
Meistras montuoja radiatorių

Renovuokite būstą sklandžiai: ekspertai pasakoja, kokie sprendimai padės efektyviau vartoti dujas

Renovuodami senesnės statybos privačius būstus gyventojai susiduria su dvejopu iššūkiu: kaip juos paversti modernesniais ir drauge padidinti energijos vartojimo efektyvumą. Tyrimų duomenimis, apie 80 proc. energijos ES namuose sunaudojama šildymui, vėsinimui ir karšto vandens gamybai. Atsižvelgiant į tai, kad daugelis gyventojų tokio tipo namuose naudoja dujinius įrenginius, kyla klausimas: kaip sėkmingai juos atsinaujinti, kad po remonto namai džiugintų ne tik savo estetika, bet ir mažesnėmis sąskaitomis už dujas?

Svarbu atkreipti dėmesį į technikos galingumą

„Ignitis grupė“ energetinio efektyvumo vadovė Asta Vaitulevičė pažymi, kad siekiant sumažinti šildymo išlaidas, renovacijos metu svarbu pagerinti būsto sienų ir grindų izoliaciją, nes tai padės sulaikyti šilumą kambariuose. Norint išvengti šilumos nuostolių, ne ką mažiau svarbu užsandarinti plyšius aplink duris ir langus. Jei būste naudojami, pavyzdžiui, dujiniai katilai ar šildytuvai jau yra pasenę, vertėtų apsvarstyti galimybę juos pakeisti naujesniais, efektyvesniais modeliais.

Kaip teigia bendrovės „Jaukurai“ šildymo ir oro kondicionavimo produktų grupės vadovas Edgaras Česiūnas, norint pasirinkti tinkamą dujinį katilą, svarbu atkreipti dėmesį į jo diapazoną, nurodantį kokią mažiausią ir didžiausią galią jis gali pasiekti.

„Norit apskaičiuoti kokio galingumo įrenginio reikės patalpų apšildymui, būtina atsižvelgti į būsto plotą ir jo energetinio efektyvumo klasę. Be to, labai svarbūs tokie aspektai kaip karšto vandens ruošimo būdas, gyventojų bei vonios kambarių skaičius. Kadangi, tinkamas dujų katilo pasirinkimas priklauso nuo daugybės veiksnių, prieš įsigyjant įrenginį rekomenduoju pasikonsultuoti su specialistu“, – sako E. Česiūnas.

Anot pašnekovo, visgi šilumos siurbliai ar kiti elektriniai įrenginiai yra kur kas ekonomiškesni už dujinius. Daugelis modelių taip pat pasižymi papildomu universalumu, nes gali ir šildyti, ir vėsinti patalpas, taip užtikrindami visapusišką klimato kontrolę ištisus metus. Todėl, jei gyventojai turi galimybę atnaujinti šildymo sistemas ir pritaikyti jas elektriniams įrenginiams, sutaupymai bus kur kas didesni.

Kokie radiatoriai šildo efektyviau?

Jei gyventojai neturi kitos išeities, kaip tik dujinius katilus pakeisti naujesniais tokio tipo modeliais, pasak E. Česiūno, sąskaitos už dujas sumažės tuomet, kai kartu bus atnaujinama ir visa būsto sistema. Pavyzdžiui, ketaus radiatorių pakeitimas naujesniais modeliais – vienas iš veiksmingų būdų, padedančių padidinti bendrą efektyvumą.

„Reikėtų rinktis kuo didesnius radiatorius pagamintus iš skardos (plieno) arba aliuminio. Šios medžiagos leis išgauti daugiau šilumos esant žemesnei temperatūrai, todėl katilas veiks efektyviau ir taip sumažės dujų sąnaudos“, – sako pašnekovas.

Papildydama pašnekovo mintis, „Ignitis grupė“ ekspertė A. Vaitulevičė taip pat primena, kad baldai ir užuolaidos neturėtų užstoti radiatorių ar vėdinimo angų, nes tai gali lemti didelius šilumos nuostolius.

„Norint išlaikyti radiatorių efektyvumą, reikia nepamiršti reguliariai jų valyti. Be to, laikui bėgant šildymo sistemoje gali susidaryti nuosėdų, todėl būtina kas kelerius metus ją praplauti, kad būtų užtikrinta sklandi vandens cirkuliacija ir šilumos paskirstymas“, – sako A. Vaitulevičė.

Ilgas garantinis laikotarpis dar nereiškia kokybės

Renkantis tiek dujinius, tiek elektrinius įrenginius, didelė dalis vartotojų atkreipia dėmesį į jų garantinį laikotarpį. Tačiau kaip teigia E. Česiūnas, jo nereikėtų tapatinti su geresne kokybe.

„Ilgas produkto garantinis laikotarpis dažnai yra daugiau rinkodaros strategija, kuria siekiama suteikti pirkėjams saugumo jausmą, o ne produkto patikimumo rodiklis.  Prieš perkant techniką, patarčiau pasidomėti, kokią pogarantinę priežiūrą siūlo gamintojas arba įmonė, iš kurios perkate įrangą. Svarbu, kad ji užtikrintų, jog prireikus galėtumėte gauti reikiamų atsarginių dalių įrenginiui ar atlikti remonto darbus“, – sako specialistas.

Ignitis grupė“ energetinio efektyvumo vadovė A. Vaitulevičė priduria, kad energijos vartojimo efektyvumo tikslas – ne tik sumažinti sąskaitas už komunalines paslaugas, bet ir optimizuoti išteklių naudojimą siekiant ekonominio efektyvumo ir tvarumo. Renovuojant būstą svarbu pasirinkti reikiamą techniką atsižvelgiant ne tik į garantiją, bet ir jos efektyvumą. Taupi įranga padės sumažinti dujų ir elektros energijos suvartojimą, o tai naudinga ne tik pačiam būsto savininkui, bet ir visai planetai.