Savitarna
Energetinis efektyvumas versle
Energetinis efektyvumas versle

Energetinis efektyvumas versle: dalintis gerąja patirtimi – labai svarbu

Šiemet pasaulinės Žemės dienos minėjimą lydėjo ir bauginančiai nuteikianti Jungtinių Tautų klimato ataskaita, kurioje siunčiamas aiškus pavojaus signalas – laiko sustabdyti katastrofiškas klimato kaitos pasekmes lieka vis mažiau. Pasak mokslininkų, valstybėms privalu imtis radikalių sprendimų, galinčių sumažinti atmosferos taršą, o kiekvienas verslas gali savaip prisidėti ir nuo, rodos, mažų elgesio pokyčių, pradedant taupesniu energijos vartojimu.

„Ignitis grupė“ siekdama stiprinti kovą su klimato kaita ir visapusiškai prisidėti prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų mažinimo, ypatingą dėmesį skiria tiek energijos vartojimo efektyvumo didinimui, tiek kitų įmonių edukacijai šia tema. Efektyvus energijos vartojimas gali būti suprantamas kaip tam tikrų energijos tausojimo priemonių taikymas verslo ekonominei naudai ir vienas svarbiausių ilgalaikių Lietuvos energetikos strateginių tikslų. Verslas, imdamasis veiksmų tvarumui skatinti, edukuoja savo darbuotojus apie galimybes prisidėti prie švaresnės planetos kūrimo.

„Energijos suvartojimą pastatuose, kuriuose dirbame, ir tiesiogiai darbiniame procese lemia ne tik įranga, bet ir jos naudojimas. T. y. kaip mes elgiamės, pavyzdžiui, su naudojamu kompiuteriu ar gamybine technika. Kertinės žinios apie energijos švaistymą ir kaip galime koreguoti savo elgesį gali prisidėti prie suvartojamos energijos mažinimo, bet svarbiausia, ugdyti įsitraukimą ir savininkiškumo jausmą darbe“, – vardija „Ignitis grupės“ energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė.

Ji pataria verslui pradėti nuo pokalbio su darbuotojais ar tyrimo, kaip komanda mato įmonės, kurioje jie dirba, atsakomybes aplinkai ir kas jiems patiems atrodytų prasminga, nuo ko norėtų pradėti, kad atliekamas poveikis aplinkai mažėtų. Galbūt tai bus, pavyzdžiui, poreikis įsigyti saulės elektrines ar atnaujinti automobilių parką, įsigyjant elektromobilius ir įsirengiant įkrovimo stoteles.

Net ir mažiausi žingsniai veda į priekį

Prie tvaresnio verslo gali prisidėti ir kiekvienas darbuotojas atlikdamas paprastus, tačiau svarbius žingsnius.

„Gal kartais ir nesusimąstome, bet, mes tikime, kad kiekvienas mažas žingsnis padeda ir prie to gali prisidėti kiekvienas įmonės darbuotojas. Pavyzdžiui, nepalikti degančios šviesos, ten kur ji nereikalinga, užtikrinti, kad vanduo tekėtų tik tada, kai jo reikia. Dieną atitraukti roletus ir žaliuzes, o naktimis užtraukti. Net ir naudojimasis indaplove gali būti efektyvesnis, jei joje paliekame pakankamus tarpus, kad laisvai judantis vanduo galėtų tinkamai viską nuskalauti“, – pasakoja „Ignitis grupės“ energetinio efektyvumo programos vadovė.

Jai pritaria draudimo bendrovės „If“ Baltijos šalių komunikacijos grupės vadovė Milda Lomsargienė. Pasak jos, tvarumo principai įmonėje yra diegiami per vertybes ir naudojami kasdienybėje.

„Būdų kaip kiekvienas verslas gali veikti tvariau yra tikrai ne vienas. Tokias vertybes mes diegiame ir savo darbuotojams – net ir maži patobulinimai ar pokyčiai gali sumažinti išteklių suvartojimą. Ir siekiame tai demonstruoti per pavyzdžius – savo darbo kasdienybėje atsisakėme plastiko naudojimo vandeniui, naudojame tik perdirbtą popierių rašymui, o iš plastiko pagamintas rašymo priemones keičiame bambukinėmis ar kitais tvariais sprendimais. Biurui valyti renkamės ekologiškas priemones. Suvenyrus ar dovanas stengiamės keisti į praktiškesnes, sukurtas iš perdirbtų ir tvarių medžiagų“, – vardija M. Lomsargienė.

Bendrovės atstovė pasakoja, kad įmonė reguliariai stebi savo biurų išteklių suvartojimą ir ruošia ataskaitas apie elektros energijos, šildymo bei vėsinimo sąnaudas. Nuolat ieškoma sprendimų, kaip optimizuoti energijos šaltinius, o didžiausiuose kompanijos biuruose naudojama elektros energija pagaminta iš atsinaujinančių energijos išteklių.

Keitimasis gerąja patirtimi – ypatingai svarbu

A. Vaitulevičė akcentuoja, kad dalinimasis gerąja patirtimi įmonėms taip pat gali atnešti daug naudos. Visų pirma, tai skatina pagalvoti apie sprendimus, kuriuos galima būtų įgyvendinti norint energiją vartoti efektyviai. Antra – kitų patirtys ir motyvuoja.

Minint pasaulinės Žemės dieną A. Vaitulevičė „If“ darbuotojams darė pranešimą apie tai, kodėl svarbu energiją vartoti atsakingai bei ką kiekvienas žmogus gali padaryti, kad jau šiandien energijos nešvaistytume.

„Savo darbuotojus siekiame edukuoti įvairiomis temomis. Energijos vartojimo efektyvumas – svarbus kiekvienam, todėl džiaugiamės, kad turėjome progą apie tai išgirsti iš „Ignitis grupės“ ekspertų. Kartais net nesusimąstome, kad pakoregavę savo įpročius, galime ne tik sutaupyti, bet ir prisidėti prie švaresnės aplinkos. Labai vertinga kartais sustoti, paklausyti ekspertų ir padaryti tinkamus sprendimus“, – sako M. Lomsargienė.

2020 m. gruodžio mėn. „Ignitis grupė“ ir jos dukterinė bendrovė „Ignitis“ su Energetikos ministerija pasirašė energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo susitarimą. Juo „Ignitis“ įsipareigoja šviesti ir konsultuoti vartotojus energijos vartojimo efektyvumo didinimo klausimais taip padedant vartotojams mažinti energijos vartojimo kaštus bei didinti energijos vartojimo efektyvumą.