Savitarna
Rankos paspaudimas
Rankos paspaudimas

Ukmergės savivaldybės įstaigoms bus tiekiama žalioji energija iš saulės elektrinių parko

Pasirašyta sutartis tarp Ukmergės savivaldybės valdomos įmonės „Ukmergės šiluma“ ir energetikos bendrovės „Ignitis“, kuri rajone įrengs 3,6 MW galios saulės elektrinių parką. Pagal pasirašytą sutartį „Ignitis“ bus atsakinga už elektrinės įrengimą ir jos priežiūrą pirmuosius dvylika mėnesių. Vėliau elektrinės priežiūros funkcijas perims „Ukmergės šiluma“.

Numatyta, kad saulės parkas pagamins daugiau kaip 3,7 mln. kWh elektros energijos per metus. Ši energija bus tiekiama 35 Ukmergės savivaldybės įstaigoms (darželiams, mokykloms, savivaldybės administraciniams pastatams, ligoninei) bei savivaldybėje esančioms 12 seniūnijų. Numatoma, kad saulės parkas patenkins apie 90 proc. Ukmergės savivaldybės elektros energijos poreikių. Numatomas projekto įgyvendinimo terminas – 2023 metų pavasaris.

„Džiugu, kad Ukmergės rajono savivaldybė viena pirmųjų Lietuvoje ryžosi šiam sudėtingam, bet kartu ir duodančiam didelę naudą projektui. Viso projekto vertė apie 4 mln. Eur (su PVM), Ukmergės savivaldybė prisidės – 28 proc., likusios lėšos – Europos sąjungos finansinė parama. Planuojama, kad savivaldybės investicijos atsipirks per 2-2,5 metų“, – informavo Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas.

„Šis bendradarbiavimas yra vertingas pavyzdys, kaip savivaldybė gali žengti koja kojon su inovacijomis ir vystyti žaliąją gamybą. Esant tokiam geopolitiniam neapibrėžtumui ir dėl to kylant iškastinių resursų kainoms, žalioji energija yra viena iš išeičių savivaldybėms, kurios nori suvaldyti kylančias energijos kainas ir prisidėti prie aplinkai draugiškų technologijų plėtros“, – sako Haroldas Nausėda, „Ignitis“ valdybos narys.

Ukmergės saulės parkas pasižymės itin efektyviu techniniu sprendimu. Didelio formato saulės moduliai įsigyti iš vienos iš didžiausių pasaulyje gamintojų „Trina Solar Co., Ltd“, įtampos keitikliai – iš Vokietijos gamintojo „SMA Solar Technology AG“. Saulės elektrinė bus prižiūrima ir eksploatuojama naudojant pažangią „MeteoControl VCOM“ stebėsenos platformą, o montavimo konstrukcijos suprojektuotos ir pritaikytos dvipusiams saulės moduliams.

„Naujausi pažangios technologijos dvipusiai saulės moduliai sudarys galimybę saulės parkui efektyviau išnaudoti saulės energiją skirtingu paros metu ir generuoti kone trečdaliu daugiau energijos, nei buvo pirminis Ukmergės savivaldybės lūkestis“, – teigia H. Nausėda. Anot jo, šis saulės parkas yra vienas didžiausių šiuo metu vystomų žaliosios gamybos projektų Lietuvoje, o įmonės patirtis sudaro galimybę pasitelkti naujausias šios srities žinias ir sprendimus.

„UAB „Ukmergės šiluma“ būdama projekto valdytoja dėjo daug pastangų, kad projektas vyktų sklandžiai ir saulės elektrinių parką įsipareigotų įrengti patikimas partneris. Saulės elektrinių parko įrengimo sutarties pasirašymas tai vieno projekto etapo pabaiga, o kito pradžia. Darbų laukia daug, žinau, kad bus nelengva, tačiau tikiu, kad mūsų įmonė kartu su partneriais UAB „Ignitis“ savivaldybės keliamus uždavinius įgyvendins ir tikslai bus pasiekti“, – sakė Vydas Paknys, UAB „Ukmergės šiluma“ direktorius.

Šiuo metu „Ignitis“ vysto apie 40 MW įvairaus dydžio saulės elektrinių – nuo privačių gyventojų namų ir daugiabučių stogų iki didelių modernių saulės parkų. Praėjusių metų pabaigoje „Ignitis“ užbaigė vieną iš didžiausių regione 2,1 MW galios saulės elektrinių projektą ant gamyklos „Bauwerk Group Lietuva“ stogo.

„Ignitis“ priklauso vienai didžiausių energetikos įmonių grupei Baltijos šalyse, kuri siekia nuosekliai didinti žaliosios gamybos apimtis ir 2030 pasiekti 4 GW įrengtos galios iš atsinaujinančių energijos šaltinių. „Ignitis“ turi beveik 1,5 mln. privačių ir 30 tūkst. verslo klientų Lietuvoje, diegia energijos gamybos iš atsinaujinančių išteklių sprendimus, vysto elektromobilių krovimo tinklą. Bendrovei priklauso įmonės Suomijoje, Latvijoje, Estijoje bei Lenkijoje.