Savitarna
Šilumos siurblys prie namo
Šilumos siurblys prie namo

7 priežastys seną katilą pakeisti moderniu šilumos siurbliu oras–vanduo

Pradžioje norėjome parašyti blogo įrašą apie šilumos siurblių mitus. Pradėjome ieškoti ir supratome, kad tų mitų nelabai liko. Pasirodo, šilumos siurbliai vis labiau tampa įprastu šildymo sprendimu namuose, o jų privalumai sparčiai sklinda iš lūpų į lūpas.

Todėl pagalvojome, kad žymiai naudingiau bus papasakoti, kuo šilumos siurblys yra pranašesnis už seną katilą. Kova, tiesą sakant, nelabai lygiavertė, nes šilumos siurblys tiesiog „sudaužo“ katilą į šipulius. Bet per daug nenorime sufleruoti – paskaitykite patys. Jei turite kieto kuro katilą ir dvejojate, šis įrašas skirtas kaip tik jums.

Priežastis nr. 1 – karšto rūkymo namai ir drabužiai.

Kas buvo kaime ar turėjo kieto kuro katilą, žino – smalkių išvengti praktiškai neįmanoma. Rūkytos dešros aromatas, rodos, prasiskverbia visur – į patalus, drabužius, užuolaidas ir šiaip kiekvieną namų kampą. Todėl kasdien aplinkiniams skleidžiate kvapą lyg būtumėte vakarą praleidę prie laužo. Pats kvapas gal ir nieko, bet, aišku, ne kasdien.

Su šilumos siurbliu šią problemą greitai pamiršite – namai kvepės švara, o rūkytos dešros aromatą pajusite tik tada, jei jos patys pasipjaustysite.

Priežastis nr. 2 – atskira patalpa kietam kurui.

Kartais atrodo, kad senas kieto kuro katilas yra lyg šeimos narys ar kambariokas. Bet blogąja prasme. Nes visą patalpą okupuoja kurui sandėliuoti. Nesvarbu, ar tai būtų malkos, briketai ar granulės. Jei norite turėti ramią žiemą, deja, turėsite sandėliuoti didesnį kiekį kuro. O kur kietas kuras, ten pribyrėję gabaliukai ir nuolatinis tvarkymasis.

Šilumos siurblys stovi sau kampe ir nieko neprašo. O jei dar turi integruotą boilerį viduje – išvis pasaka. Tiesa, pakeitę katilą siurbliu turėsite vieną problemą – reikės sugalvoti, ką veikti su atsilaisvinusia patalpa (sufleruojame – galite įsirengti sporto kambarį).

Priežastis nr. 3 – net tik šiluma, bet ir vėsinimas.

Pradėkime nuo to, kad šilumos siurblys oras–vanduo ne tik gali šildyti grindis ar radiatorius, bet ir ruošti karštą vandenį. Tačiau yra viena sritis, kur katilas krenta nokdaunui net neapsimovęs bokso pirštinių. Vasarą, kai karšta, šilumos siurblys gali vėsinti jūsų namus. Galite į savo katilą krauti kad ir šimtą kilogramų ledo, bet jo vėsinti nepriversite (nerekomenduojame to daryti – bus labai šlapia).

Šilumos siurblys naudoja tą pačią technologiją kaip ir šildymui – tik atvirkščiai. Vadinasi, įsigiję gaunate du gerus daiktus vietoje vieno.

Priežastis nr. 4. Nesugadintos atostogos.

Pabandome pasimuliuoti hipotetinę situaciją. Jūs norite išvykti atostogų žiemą. Kad neužšaltų ir neišsproginėtų vamzdžiai, reikia kurti katilą. Bet kas pasirūpins kūrenimu? Taip, žinoma, būna didesnės talpos, kurių užtenka ilgiau. Bet kas bus jei neužteks? Prašysit kaimyno, kad kaip vaidilutė pasaugotų ugnį? Nepaprastai nepatogu.

O šilumos siurblys veiks kiek reikės ir kaip reikės. Be to, jį galite valdyti per išmaniąją programėlę. Jei Lietuvoje atšils oras, galėsite iš Tenerifės nuo šezlongo sumažinti šildymą.

Priežastis nr. 5 – temperatūros šokinėjimas.

Kietas kuras dega netolygiai. Pradžioje stipriai užkaitinus, tenka kelnes keisti į šortus, o kartais net vėdinti namus. Kietam kurui sudegus, namai pradeda vėsti, todėl vėl tenka keisti aprangą ir jau bėgti pakūrenti. Taip ir važinėjatės visą žiemą temperatūros kalneliais – 15 °C, 24 °C, 17 °C, 22 °C ir taip toliau. Vargina...

Pakeitus katilą šilumos siurbliu, nustatysite komfortiškiausią temperatūrą (ar net skirtingas temperatūras skirtingam paros metui) ir ramu. Temperatūra nebešokinės – jūs šokinėsite iš laimės.

Priežastis nr. 6 – efektyvi šiluma.

Paaiškinsime – efektyvumas reiškia, kad šilumą gaminantis prietaisas sunaudoja mažiau energijos nei jos pagamina. Tikslūs skaičiai, žinoma, priklauso nuo jūsų ploto, energijos nuostolių, lauko temperatūros ar siurblio modelio, bet galime paskaičiuoti tipinę situaciją.

Pavyzdžiui, kai lauko temperatūra yra 7 °C, šilumos siurblys sunaudodamas 1 kW elektros, pagamina 4 kW šilumos. Vadinasi, šilumos siurblys iš sunaudotos elektros energijos pagamina net keturis kartus daugiau šilumos. Net jei lauke temperatūra nukris iki -15 °C, šilumos siurblys dirbs efektyviai. O Lietuvoje tokie orai tęsiasi labai nedaug dienų.

Priežastis nr. 7 – keičiant katilą siurbliu, galima gauti kompensaciją.

Kaip sakot? Nuo to ir reikėjo pradėti? Matot, mes įdėjome šį punktą į pačią pabaigą, nes čia tikras desertas. Jau startavo Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) skiriama parama 2021-iesiems (daugiau apie ją – čia).

Ši parama skiriama ketinantiems pasikeisti savo neefektyvų malkas, pjuvenų briketus ar iškastinį kurą naudojantį šildymo katilą. Keisdami katilą žmonės gali gauti nuo ~1000 iki 4000 Eur ar didesnę kompensaciją (priklausomai nuo šilumos siurblio tipo ir galingumo; daugiau apie tai čia). Skamba patraukliai, tiesa? Pasinaudokite parama ir susigrąžinkite net iki 50% naujo katilo kainos.

Iš tikrųjų priežasčių yra ir daugiau – mes išrinkome 7 svarbiausias. Jei norite sužinoti daugiau apie šį šildymo sprendimą ir pačią technologiją oras–vanduo, spauskite čia. Arba gaukite specialiai jums paruoštą pasiūlymą.