Savitarna
radiatorius
radiatorius

„Ignitis“ pataria, kaip taupyti gamtines dujas šalčiausiais metų mėnesiais

Pastaruosius metus gamtinių dujų kaina rinkose keitėsi ypač ženkliai, o šie pokyčiai atsispindi ne tik tiekėjų, tačiau neišvengiamai ir gyventojų išlaidų eilutėse. Visas Lietuvos bendrajam sunaudojimui reikalingas gamtinių dujų kiekis yra importuojamas,  todėl nors gamtinių dujų Lietuvos gyventojams šią žiemą tikrai nepritrūks, tačiau dėl geopolitinės situacijos ir jos lemiamų kainų pokyčių vartotojų nenaudai, verta pagalvoti, kaip efektyviai buityje vartoti gamtines dujas. 

„Ignitis grupės“ energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė teigia, kad „Ignitis“ klientų namuose suvartojamų gamtinių dujų kiekis 2022 m. sausio – rugsėjo mėn. palyginus su 2021 m. tuo pačiu laikotarpiu mažėjo nuo 1808,4 GWh iki 1616,5 GWh. Visgi šiemet ypač svarbu, kad kiekvienas pergalvotų energijos vartojimo įpročius ir stengtųsi juos padaryti kaip įmanoma efektyvesniais.

Norint sumažinti gamtinių dujų suvartojimą būsto šildymui, jau dabar galima imtis veiksmų. „Ignitis“ dalijasi patarimais, kaip tai padaryti:

  1. Atlikite kasmetinę šildymo katilo apžiūrą, pasitelkiant specialistus. 
  2. Dabar geras metas pasikeisti taršius šildymo katilus į tvaresnius ir kur kas efektyvesnius šilumos siurblius. Tai efektyvus, aplinką tausojantis šildymo būdas, kuriam nereikia daug energijos, jis palaiko pastovią šilumą ir vandens temperatūrą, nereikalauja daug priežiūros, jį patogu naudoti, tad taupomi ne tik finansai, energetikos ištekliai, bet ir laikas, kuris skiriamas įrenginio priežiūrai.
  3. Sumažinkite patalpos temperatūrą. Jei būste sumažinsite temperatūrą vos 1 °C, sutaupysite 5 proc. išlaidų šildymo sąskaitai. Sutaupytumėte dar daugiau, jei temperatūrą sumažintumėte naktį ir kai nesate namuose.
  4. Jei toje pačioje patalpoje – arba patalpose, tarp kurių yra atviros durys – yra keli radiatoriai su termostatais, geriausia termostatus nustatyti vienodai. Tada šildymas yra efektyviausias.
  5. Uždarykite duris tarp karštų ir šaltų patalpų. Uždarykite duris tarp kambarių, kuriuose norite palaikyti skirtingą temperatūrą.
  6. Stebėkite šilumos suvartojimą. Netikėtas padidėjimas gali atsirasti dėl šildymo sistemos problemų.
  7. Neužstatykite radiatorių ir reguliariai valykite nuo jų dulkes.
  8. Saulėtos dienos metu atitraukite užuolaidas, leiskite saulei šildyti patalpas.

Daugiau naudingų patarimų rasite Energetinio efektyvumo polapyje „Ignitis“ svetainėje.