Savitarna
finansai
finansai

„Ignitis“ primena dėl šį pusmetį valstybės taikomų dalinio kainų kompensavimo už elektrą ir dujas buitiniams vartotojams dydžių

Gruodžio viduryje Vyriausybė patvirtino buitinių vartotojų elektros energijos ir gamtinių dujų dalinio kompensavimo dydžius, kurie gyventojams bus taikomi artimiausią pusmetį. Svarbu tai, kad keičiasi tik dalinio kompensavimo už suvartotą elektros energiją ir gamtines dujas dydžiai, taikymo principai išlieka tokie patys kaip buvo praėjusį pusmetį. Vartotojams nieko nereikia daryti, dalinis kompensavimas bus pritaikytas automatiškai.

„Ignitis“ pažymi, kad valstybė dalinį kompensavimą už suvartotą ir laiku deklaruotą elektros energiją ir gamtines dujas taikys nuo 2023 m. sausio 1 d. iki 2023 m. birželio mėn. 30 d. Dalinis kompensavimas bus pritaikytas tiek nepriklausomo tiekimo, tiek visuomeninio elektros energijos tiekimo klientams, taip pat ir tiems, kas yra patekę arba pateks į garantinį tiekimą. Kompensacija buitiniams gamtinių dujų vartotojams taip pat bus pritaikyta automatiškai. Kitaip tariant, visiems buitiniams elektros energijos ir gamtinių dujų vartotojams nuo sausio 1 d. pusmetį valstybė dalinai kompensuos už suvartotą ir laiku deklaruotą elektros energiją bei gamtines dujas.

Jeigu naudojamasi dviejų ar daugiau elektros energijos laiko zonų tarifo planu, dalinis kompensavimas bus taikomas kiekvienai laiko skalei atskirai.

Suvartotos ir laiku deklaruotos elektros energijos kainos dalinis kompensavimas

Buitiniams vartotojams, pasirinkusiems nepriklausomą tiekėją, kompensuojama 28,5 ct/kWh galutinės elektros energijos kainos, bet ne žemiau 28 ct/kWh.

Konkretus kompensavimo dydis priklauso nuo vartotojo turimos kainos. Pavyzdžiui, jei vartotojo turima elektros energijos kaina yra lygi ar mažesnė nei 28 ct/kWh, jam dalinis kompensavimas netaikomas, o galutinė mokėtina kaina už suvartotą elektros energiją išlieka 28 ct/kWh. Jei turima elektros energijos kaina yra, pavyzdžiui 55 ct/kWh, jam valstybė kompensuos 27 ct/kWh, o galutinė mokėtina kaina už suvartotą elektros energiją bus 28 ct/kWh. O jeigu vartotojo turima elektros energijos kaina yra, pavyzdžiui, 65 ct/kWh, jam bus pritaikytas maksimalus dalinis kompensavimas, t. y. 28,5 ct/kWh, o galutinė mokėtina kaina už suvartotą elektros energiją bus 36,5 ct/kWh.

Visuomeninio elektros energijos tiekimo klientams, turintiems vienos laiko zonos skaitiklį ir populiariausią planą „Standartinis“, nustatytas 56,5 ct/kWh tarifas, kuris su pritaikyta daline valstybės kompensacija, sumažėja iki 28 ct/kWh – tokią kilovatvalandės kainą vartotojas mokės iki birželio 30 d. Visuomeninio tiekimo vartotojams, turintiems dviejų laiko zonų skaitiklį ir planą „Standartinis“, nustatytas 63 ct/kWh tarifas dieną, kuris, pritaikius dalinę valstybės kompensaciją, mažėja iki 34,5 ct/kWh, ir 42,5 ct/kWh tarifas naktį, kuris, pritaikius dalinę valstybės kompensaciją, mažėja iki 28 ct/kWh.

Suvartotų ir deklaruotų gamtinių dujų dalinis kompensavimas

Buitiniams vartotojams bus taikoma dalinė gamtinių dujų kompensacija – 99 ct/m3 gamtinių dujų tiekimo kainos. Pavyzdžiui, gamtinių dujų buitiniai vartotojai, turintys planą „Minimalus“, t. y., suvartojantys iki 300 m3 dujų per metus ir gamtines dujas naudojantys maistui ruošti, mokės 2,39 Eur už 1 m3, o pritaikius valstybės taikomą tiekimo dalies kompensaciją, galutinė kaina bus 1,40 Eur/m3. Pastovioji tarifo dalis nesikeis – 0,56 Eur/mėn.

Plano „Optimalus“ vartotojai, suvartojantys nuo 301 m3 iki 20 000 m3 dujų per metus, pavyzdžiui, vartojantys gamtines dujas būsto šildymui, už suvartotą 1 m3 gamtinių dujų mokės 1,91 Eur, o pritaikius valstybės taikomą tiekimo dalies kompensaciją, galutinė kaina bus 0,92 Eur/m3. Pastovioji tarifo dalis nesikeis – 3,99 Eur/mėn.

Plano „Maksimalus“ vartotojams, suvartojantiems daugiau kaip 20 000 m3 dujų per metus, už 1 m3 gamtinių dujų nustatyta 1,87 Eur kaina, o pritaikius kompensaciją sieks 0,88 Eur. Pastovioji tarifo dalis nesikeis – 3,99 Eur/mėn.