Savitarna
Apva parama
Apva parama

Renkiesi žaliąją energiją, susigrąžini tūkstančius

Meilė gamtai ir aplinkai atsiperka. Bet čia labiau filosofinis požiūris. Ir labai ilgojo laikotarpio. Jis paremtas tuo, kad visos mūsų pastangos gyventi tvariau, vartoti bei teršti mažiau šiandien reiškia geresnę ateitį mūsų vaikams rytoj.

Tačiau yra būdas savo meilę gamtai paversti realiais pinigais. O jei tiksliau – pradėti gyventi žaliau ir gauti specialiai tam skirtus valstybės paskatinimus – Aplinkos projektų valdymo agentūros (arba trumpiau – APVA) paramą.

Šiame įraše apžvelgsime 4 sritis, kuriose rinkdamiesi elektrą iš žaliųjų ar atsinaujinančių šaltinių, gyvensite tvariau, taupysite ir, pasinaudoję valstybės parama, gausite dosnią nuolaidą.

Apie 3 000 eurų parama seną katilą keičiant šilumos siurbliu oras-vanduo

Ši parama skiriama ketinantiems pasikeisti savo neefektyvų, daug rūpesčių keliantį, malkas, pjuvenų briketus ar iškastinį kurą naudojantį šildymo katilą. Pavyzdžiui, 2021 metais keisdami katilus žmonės gavo maždaug 2 700 eurų kompensacijas (priklausomai nuo šilumos siurblio tipo ir galingumo).

Norite net 50 proc. tylaus, efektyvaus ir patalpas vėdinti galinčio siurblio kainos padengti iš APVA paramos?

O jei gyvenate Vilniuje ir iki šiol kūrenate anglimis ar durpėmis, jums reikėtų paskubėti dar labiau. Iškastinį kurą naudojančius šilumos gamybos įrenginius bus galima pasikeisti į naują 5 klasės efektyvumo biokuro katilą arba šilumos siurblį nuo 2022 m. pradžios pasinaudojant Energetikos ministerijos programos lėšomis.

3 230 eurų parama saulės elektrinės įsirengimui

Saulės elektrinės net be APVA paramos yra gera idėja. Jos elektros sąskaitas sumažina tris kartus (padeda sutaupyti šimtus eurų per metus), atsiperka maždaug per 7–9 metus (su APVA parama – per 5–6 metus) ir tarnauja ilgai. Nieko keisto, kad tai yra populiariausias būdas panaudoti atsinaujinančią energiją pasaulyje! APVA parama elektrinės įrengimui ant jūsų stogo ar sklype 2021 metais siekė 323 eurus už 1 kW. Vadinasi, 10 kW elektrinei būtumėte gavę net 3 230 eurų kompensaciją – maždaug trečdaliui elektrinės įrengimo kainos. 2022 m. sausį parama teikiama ir vėl!

3 230 eurų parama įsigyjant elektrinę saulės parke

Ne visi gali sau leisti elektrinę ant stogo ar sklype (pavyzdžiui, gyvenantys bute). Bet tai nereiškia, kad žmonės negali taupyti, naudodami saulės energiją. Šiandien saulės parkai nebe naujovė ir jau daugiau nei 4 000 Lietuvos gyventojų naudoja saulės energiją iš saulės parkų. Jiems tai reiškia 70% mažesnes sąskaitas už elektrą!

2021-aisiais APVA parama saulės parkų klientams leido atgauti net 323 eurus už 1 kW (arba beveik 1 300 eurų už 4 kW elektrinę). Kadangi valstybė finansuoja elektrines iki 10 kW, galite sutaupyti net 3 230 eurų.

Daugiau apie galimybę tapti nutolusios elektrinės savininku – čia.

Iki 1 000 eurų parama taršų automobilį iškeičiant į paspirtuką ar autobusą

Nujaučiame, ką galvojate. Kad elektrinis paspirtukas yra tik sezoninė transporto priemonė. Jūs teisūs, tačiau naudojantis šia APVA programa galima derinti kelis keliavimo būdus ir pasinaudoti maksimalia 1 000 eurų kompensacija.

Pavyzdžiui, galite įsigyti 2 elektrinius paspirtukus po 300 eurų, įsigyti metinį viešojo transporto bilietą ar dalijimosi automobiliais paslaugų už 400 eurų. Arba nusipirkti vieną elektrinį paspirtuką už 300 eurų, elektrinį dviratį už 500 eurų, o likusius pinigus skirti viešajam transportui. O gal tiesiog norėsite elektrinio motorolerio? Svarbiausia, nepamiršti sunaikinti senąjį automobilį.

Matote, nemelavome – gamtą mylėti verta. Ir ateitis šviesesnė, ir elektra pigesnė. Win–win! Primename, kad APVA finansavimo projektai vyksta ne ištisus metus, o tik konkrečiu laiku. Paraiškas dėl šilumos siurblių, saulės elektrinių ir saulės parkų reikės pateikti jau sausį. Taigi, nedelskite!

Užpildyti paraiškas labai paprasta. Tai jau padarė beveik 40 000 Lietuvos gyventojų!