Birželis gamtinių dujų rinkoje: vangus atsigavimas ir smukusios gamtinių dujų skystinimo apsukos JAV

2020 m. liepos 07 d.
Birželis gamtinių dujų rinkoje: vangus atsigavimas ir smukusios gamtinių dujų skystinimo apsukos JAV

Birželį į įprastinius darbus grįžę verslai didino savo veiklos apsukas lyginant su paskutiniu pavasario mėnesiu. Tačiau kol kas tik Kinijos ekonomikos rezultatai fiksuoja spartų ūkio augimą, JAV ir ES šalyse matomas tik pagerėjimas lyginant su geguže. Tokia ekonomikos situacija birželį lėmė besitęsiantį vangų gamtinių dujų kainų augimą.

Rugpjūtį Europos saugykloms numatomi užpildymo rekordai

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2020 m. liepos mėnesiui susiformavo ties 5,23 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) ir buvo 0,21 Eur/MWh didesnis nei susiformavusi kaina birželio mėnesiui. Palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, liepos mėnesio Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 52 proc.

Liepos pradžioje Europos gamtinių dujų saugyklų užpildymas siekė 80 proc. Tai 7 proc. daugiau nei analogišku laikotarpiu 2019 m.

Birželio 23d. Ukrainos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius pranešė apie neplanuotus remonto darbus gamtinių dujų sistemoje nuo šių metų rugpjūčio mėnesio. Dėl kelis mėnesius vyksiančių darbų gali būti pilnai ribojamas vienas iš dviejų gamtinių dujų perdavimo sistemų taškų tarp Ukrainos ir Slovakijos pralaidumas. Europos energijos prekybininkų federacija siekia, kad Ukraina ir Slovakija surastų alternatyvų sprendimą. Kitu atveju prognozuojama, kad rugpjūtį Europos gamtinių dujų rinkose atsiras papildomas didelis šios žaliavos kiekis, dėl kurio dujų saugyklų užpildymas gali pasiekti maksimalius techniškai leidžiamus lygius.

Amerikietiškų SGD kainos – vis dar nekonkurencingos

Paskutinę birželio dieną Azijos SGD indeksas EAX pristatymui rugpjūčio mėnesį buvo 0,92 EUR/MWh didesnis už Nyderlandų TTF indeksą. Lyginant su prieš mėnesį buvusia situacija, skirtumas tarp šių regionų indeksų sumažėjo daugiau nei du kartus. Tam didžiausią įtaką turėjo stiprėjantis Nyderlandų TTF indeksas, kuris lyginant su gegužės paskutinėmis dienomis pakilo apie 2 EUR/MWh.

Sustiprėjęs Nyderlandų TTF indeksas aplenkė ir JAV „Henry Hub“ gamtinių dujų indeksą – pastarasis paskutinėmis birželio mėnesio dienomis buvo 1,22 EUR/MWh pigesnis už Nyderlandų TTF.

Gamtinių dujų srautai į JAV eksporto terminalus birželį sumažėjo apie 30 proc. lyginant su geguže. Vasarą pradėti atšaukinėti GSD kroviniai iš JAV mažino gamtinių dujų skystinimo poreikį, tikėtina, kad tokia situacija išliks tol, kol amerikietiškų dujų kainos atgaus konkurencingumą pasaulinėje rinkoje.