Lapkritis gamtinių dujų rinkoje: kainos kilo tik nuo anglių nusigręžiančioje Rytų Azijoje

2020 m. gruodžio 07 d.
Ignitis

Nepaisant lapkritį pasirodžiusių žinių apie išrastas vakcinas nuo COVID-19 ir Joe Bideno pergale pasibaigusių rinkimų JAV, tebesitęsiantis griežtas karantinas ir toliau darė neigiamą įtaką pasaulinei ekonomikos būklei. Dėl pastarojo ir dar neįsismarkavusių šaltų orų paskutinį rudens mėnesį buvo fiksuotas gamtinių dujų kainų mažėjimas Europoje ir JAV. Išimtimi tapo Azija, kurioje šios žaliavos kainas į viršų kėlė ketinimai atsisakyti akmens anglies elektros gamyboje Pietų Korėjoje ir Kinijoje.

Europoje mažėjo saugyklų užpildymas

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2020 m. gruodžio mėnesiui susiformavo ties 13,89 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) ir buvo 0,25 Eur/MWh mažesnis nei susiformavusi kaina lapkričio mėnesiui. Palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, gruodžio mėnesio Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 13 proc.

Nyderlandų „Gate“ SGD terminalo dujinimas iki lapkričio vidurio nesiekė 100 GWh/d, tuo tarpu antroje mėnesio pusėje jis padidėjo keliskart ir lapkričio 23 d. pasiekė piką – 390 GWh/d. Trumpuoju laikotarpiu lapkričio mėnesio viduryje tai lėmė dujų kainą mažėjimą. Vis dėlto paskutinėmis mėnesio dienomis kainų lygis atsistatė dėl didėjančių anglies ir taršos sertifikatų kainų, mažėjančios vėjo gamybos ir mažėjančių dujinimo apimčių „Gate“ terminale.

Lapkričio mėnesį iš Europos gamtinių dujų saugyklų dalis atsargų buvo išimtos, todėl pastarųjų užpildymas gruodžio pirmąją dieną siekė apie 87 proc., kas buvo 7 proc. mažiau nei tuo pat metu pernai.

Gamtinių dujų kainos Azijoje kyla

Lapkričio mėnesį Azijos SGD indeksas EAX pristatymui sausio mėnesį buvo pakankamai stabilus ir tik paskutinę mėnesio savaitę pradėjo augti ir pasiekė 20,40 EUR/MWh, t.y 6 EUR/MWh daugiau už SGD pristatymą į Vakarų Europos rinkas.

SGD kainų augimą Azijoje lapkritį lėmė kelios priežastys. Pirmoji – rinką pasiekusios naujienos dėl neplanuoto dalies Kataro gamtinių dujų skystinimo pajėgumų sustabdymo. Ši šalis šiuo metu yra didžiausia SGD eksportuotoja pasaulyje.

Kitu žaliavos kainą regione auginusiu veiksniu tapo sezoninis Pietų Korėjos perėjimas nuo iš anglies link iš gamtinių dujų gaminamos elektros energijos. Be to, prie dujų brangimo prisidėjo ir neseniai Kinijos valdžios paskelbtas siekis skatinti verslą ir gyventojus atsisakyti anglies ir vietoje jos naudoti gamtines dujas.

Nors JAV „Henry Hub“ indeksas lapkričio pirmosiomis dienomis buvo šių metų aukštumose ir siekė 9,5 EUR/MWh, tačiau mėnesio gale ženkliai krito ir nusistovėjo ties 8,08 EUR/MWh. Remiantis JAV Energetikos informacijos agentūros (EIA) duomenimis, paskutinę lapkričio savaitę JAV saugyklų užpildymas buvo 9,5% aukštesnis nei tuo pat metu pernai. To priežastis – didesni nei pernai saugojimui padėti kiekiai bei dar neįsibėgėjęs šildymo sezonas.