Savitarna
5 patarimai, kaip gyventi tvariau
5 patarimai, kaip gyventi tvariau

Klimato kaitos aktyvistė Rugilė Matusevičiūtė: 5 patarimai, kurie padės gyventi tvariai jau šiandien

Jau girdėjote apie klimato kaitą ir raginimus gyventi tvariau. Tačiau nemažai žmonių vis dar turi išankstinių įsitikinimų, kad aplinkai draugiškas gyvenimo būdas yra brangus, bereikšmis ar paprasčiausiai neįmanomas. Todėl kviečiame susipažinti su penkiais patarimais, kuriuos nesunkiai galėsite pritaikyti savo kasdienybėje ir sugriauti mitą, kad tvarus gyvenimas yra sudėtingas.

Patarimas nr. 1: pirkite tik tai, ko tikrai reikia

Vienas iš pagrindinių žingsnių tvarumo link – atsisakyti nereikalingų pirkinių. Prieš perkant naują daiktą, užduokite sau klausimą: ar man tikrai reikia šio pirkinio? Skaičiuojama, kad kiekvienas lietuvis per dieną vidutiniškai išmeta apie 1 kilogramą atliekų, o šį skaičių galime sumažinti laikydamiesi vos kelių labai paprastų taisyklių:

  • Į parduotuvę eikite su apgalvotu pirkinių sąrašu.
  • Sugedus buitinei technikai, ją bandykite sutaisyti ir tik tuomet, kai tai nepavyksta, įsigykite naują.
  • Prieš įsigydami naujus drabužius, pirmiausia paieškokite jų dėvėtų drabužių parduotuvėse ar specialiose programėlėse, skirtose suteikti drabužiams antrąjį šansą.

Skaičiuojama, kad pirkdami mažiau nereikalingų drabužių ir nešvaistydami maisto, per metus galite sutaupyti daugiau nei tūkstantį eurų! Tai reiškia, kad tvarus gyvenimas yra naudingas ne tik planetai, bet ir jūsų kišenei!

Patarimas nr. 2: tapkite žaliosios energijos vartotoju

Klimato kaitą sukelia į atmosferą patenkančios šiltnamio efektą sukeliančios dujos, kurios atsiranda deginant iškastinį kurą energijai gaminti. Tyrimai rodo, kad vienas reikšmingiausių pokyčių, kuriuos galime padaryti kovoje su klimato kaita, yra pradėti naudoti žalią energiją. Jei savo namuose naudosite energiją, pagamintą iš atsinaujinančių išteklių, per metus galite sutaupyti daugiau nei 1.5 t šiltnamio efektą sukeliančių emisijų, o tai labai reikšmingas pokytis.

Be to, net ir pasirinkus žaliąją energiją, vis tiek reikia atsakingai ją vartoti ir taupyti – rinkitės LED lemputes, energiją tausojančią buitinę techniką ir visada po savęs išjunkite šviesą.

Patarimas nr. 3: rinkitės ekologiškus produktus

Daugelis iš mūsų nepraleistų progos parduotuvėje pasirinkti aplinkai draugiškesnius produktus, jei tik gebėtume juos atpažinti. Pasiūlymų gausa kartais gali susukti galvą, tačiau norint atpažinti išties tvarų ir patikimą produktą, tereikia įsiminti kelis oficialius sertifikatus:

  • Ekologišką maistą pažinsite iš Europos Sąjungos ekologiško maisto ženklelio „EU Organic“ arba lietuviškojo „Ekologinio žemės ūkio“ sertifikato.
  • Norint įsigyti buitinę chemiją ir aplinkai draugišką kosmetiką, ieškokite Europos Sąjungos „Ecolabel“ žymėjimo.
  • Tolimesniuose kraštuose užaugintus maisto produktus, tokius kaip kava, kakava, bananai, rinkitės su sąžiningos prekybos „Fairtrade“ ir atogrąžų miškų „Rainforest Alliance“ sertifikatais.

Patarimas nr. 4: atkreipkite dėmesį į tai, kas yra jūsų lėkštėje

Ar žinojote, kad net 37 proc. visos sausumos Žemėje yra skirta užauginti mūsų maistą, o net 21 proc. visų šiltnamio efektą sukeliančių dujų atkeliauja iš maisto gamybos sektoriaus? Norint sumažinti šiuos skaičius, įtraukite į savo mitybą kelis paprastus įpročius:

  • Visada planuokite savo maistą ir stenkitės kuo labiau sumažinti išmetamo maisto kiekius. Net trečdalis tinkamo vartoti maisto visame pasaulyje yra išmetama!
  • Rinkitės vietinius ir sezoninius produktus. Produktams, kurie užauginti tolimesniuose kraštuose, gabenti reikalingi papildomai resursai, juos galite taupyti rinkdamiesi lietuviškus vaisius ir daržoves, kurių šiltuoju sezonu turime ypatingai daug!
  • Valgykite kuo daugiau daržovių ir kruopų bei mažinkite suvalgomos mėsos kiekį. Mėsos pramonė reikalauja daugiausiai žemės ploto bei vandens išteklių, todėl siekiant maitintis tvariau, reikėtų į savo mitybą įtraukti kuo daugiau augalinės kilmės produktų.

Patarimas nr. 5: judėkite tvariai

Kai kalba pasisuka apie tvarumą, ilgai galvoti nereikia – dviratis jau išrastas! Žinoma, ne visi gali visiškai atsisakyti automobilio, tačiau galime laikytis vienos nesudėtingos taisyklės – visas keliones, kurios yra trumpesnės nei 3 km, įveikti alternatyviomis transporto priemonėmis – pėsčiomis, dviračiu, paspirtuku ar viešuoju transportu. Tyrimai rodo, kad darnus judumas prisideda prie kovos su klimato kaita, mažina oro užterštumą ir gerina mūsų fizinę bei psichologinę sveikatą.

Jei laikysitės bent dalies šių patarimų, jau galėsite vadinti save tikru tvaruoliu ir stipriai prisidėsite prie kovos su klimato kaita. Atminkite, gyventi tvariai yra naudinga ne tik planetai, bet ir mums patiems!

Ar žalioji energija brangi? Kur ir kaip ją užsakyti? Visi atsakymai vienoje vietoje.

Sužinokite daugiau