Antrą mėnesį iš eilės elektros biržoje fiksuotas elektros kainos kritimas. Sužinokite, kokios priežastys tai nulėmė ir kokių elektros kainos pokyčių galima tikėtis atšilus orams.
Kovo mėnesio kainų tendencijos
ELEKTROS KAINOS POKYTIS
8,8 %
KOVAS
8,3 ct/kWh
VASARIS
9,0 ct/kWh
Vidutinė mėnesio „Nord Pool“ biržos kaina su PVM Lietuvos kainų zonoje
Tai ne galutinė elektros energijos kaina vartotojams, turintiems planą „Išmanus – Mėnesinis“, nes be biržos dedamosios vartotojai moka skirstymo, perdavimo ir kitas galutinio tarifo dedamąsias.
Verta žinoti!
Perkėlus daugiau savo būsto elektros energijos vartojimo, kai elektra biržoje būna pigesnė – galėtumėte daugiau sutaupyti. Pavyzdžiui, kovo mėnesį buvo net 119 valandų, kai elektros kaina buvo bent 2 kartus mažesnė už vidutinę mėnesio biržos kainą, o tai yra kiek daugiau nei 5 paros.
Kaip keitėsi kaina biržoje?
Valandinės kovo „Nord Pool“ biržos kainos su PVM Lietuvos kainų zonoje
Į šias kainas neįtrauktos kitos elektros energijos kainos dedamosios (persiuntimo, VIAP, SPPD bei tiekėjo kainų dalys).
Tiksliai prognozuoti valandinių elektros energijos kainų ilgam laikotarpiui nėra įmanoma, tačiau kainos visuomet yra žinomos vieną dieną prieš.
Pasirinkę planą „Išmanus – Valandinis“, sutaupysite, jeigu seksite elektros kainos pokyčiais ir elektrą naudosite tomis valandomis, kai jos kaina „Nord Pool“ biržoje yra žemesnė.
Stebėkite biržos kainas realiu laiku bei sužinokite, kokia elektros kaina bus rytoj
Interaktyviame grafike pateikiamos „Nord Pool“ biržos kainos su PVM Lietuvos laiku
Žiūrėti kainas realiu laikuSvarbiausi kovo mėnesio įvykiai
Gamybos ir kainų šuoliai
Kovo mėnesį Lietuvoje net du kartus pagerintas saulės generacijos rekordas. Nepaisant to, elektros energijos kainoms tai didesnio poveikio neturėjo, kadangi tomis dienomis sumažėjo vėjo generacija.
Artimiausiais mėnesiais turėtų būti daugiau naujų saulės generacijos rekordų, nes prognozuojamos palankios oro sąlygos, be to Lietuvoje nuolat didėja saulės elektrinių instaliuota galia.
Europos investicijų banko finansavimas
„Ignitis group“ gavo 105 mln. eurų Europos investicijų banko (EIB) paskolą, skirtą Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (KHAE) plėtrai. Planuojama įrengti penktąjį turbinos bloką ir KHAE paversti viena didžiausių energijos saugyklų Europoje. Tai leis iki 2030 m. „Ignitis group“ žaliosios gamybos pajėgumus padidinti iki 4–5 GW, taip prisidedant prie Lietuvos tikslo iki 2030 m. pasiekti 100 proc. elektros poreikio gamybos iš atsinaujinančių šaltinių.
Baltijos regiono sinchronizacija
Lietuva, Latvija ir Estija diskutuoja apie galimybes plėtoti bendrą Baltijos regiono elektros rinką. Pasak Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininko Renato Pociaus, bendra rinka leistų padidinti likvidumą bei konkurenciją tarp nepriklausomų tiekėjų. Be to, jau dabar stebimas rinkų susiliejimas, nes pastaruosius kelerius metus mažėja rinkų sujungimo techninės kliūtys, taip pat nuolat mažėja elektros energijos kainų skirtumai Baltijos šalyse.
Ateities tendencijos
Prognozuojama, kad balandžio mėnesį elektros energijos kainos ir toliau mažės. Dėl šiltėjančių orų kylanti saulės generacija lemia didesnį gaminančių vartotojų pagamintos elektros kiekį, vis dar išlieka didelis vandens kiekis užtvankose ir gan didelė elektros energijos gamyba iš vėjo. O dėl sezoniškumo mažėjantis elektros energijos vartojimas balandį kainos pokyčiui darys didžiausią įtaką. Taip pat kainoms įtakos gali turėti Europoje toliau krentančios gamtinių dujų kainos ir artėjantis Suomijos Vuosaari B šiluminės elektrinės atjungimas.