Savitarna
Vyras skaito Ignitis rinkos apžvalgą kompiuteryje
Vyras skaito Ignitis rinkos apžvalgą kompiuteryje

Kas lėmė ženklų elektros kainos kritimą vasario mėnesį?

Elektros biržoje vasario mėnesį fiksuotas ženklus elektros kainos kritimas – net 36 proc., lyginant su sausio mėnesiu. Kainų pokyčiams didžiausią įtaką turėjo įvykiai Suomijos energetikos sektoriuje. Prognozuojama, kad kovą elektros kainos stabilizuosis – apie viską plačiau skaitykite apžvalgoje.

Vasario mėnesio kainų tendencijos

ELEKTROS KAINOS POKYTIS

36,3 % Image removed.

žaibo ikona

VASARIS

9,0 ct/kWh

 

SAUSIS

14,2 ct/kWh

Vidutinė mėnesio „Nord Pool“ biržos kaina su PVM Lietuvos kainų zonoje

Tai ne galutinė elektros energijos kaina vartotojams, turintiems planą „Išmanus – Mėnesinis“, nes be biržos dedamosios vartotojai moka skirstymo, perdavimo ir kitas galutinio tarifo dedamąsias.

Verta žinoti!

Perkėlus daugiau savo būsto elektros energijos vartojimo, kai elektra biržoje būna pigesnė – galėtumėte daugiau sutaupyti. Pavyzdžiui, vasario mėnesį buvo net 170 valandų, kai elektros kaina buvo bent 2 kartus mažesnė už vidutinę mėnesio biržos kainą, o tai yra net 7 paros.

Kaip keitėsi kaina biržoje?

Valandinės vasario „Nord Pool“ biržos kainos su PVM Lietuvos kainų zonoje

Į šias kainas neįtrauktos kitos elektros energijos kainos dedamosios (skirstymo, perdavimo, sisteminių paslaugų kainos).

Kainos grafikas - vasaris Mažiausia vasario kaina didžiausia Vasario kaina

Tiksliai prognozuoti valandinių elektros energijos kainų ilgam laikotarpiui nėra įmanoma, tačiau kainos visuomet yra žinomos vieną dieną prieš.

Pasirinkę planą „Išmanus – Valandinis“, sutaupysite, jeigu aktyviai domėsitės elektros kainos pokyčiais ir elektrą naudosite tomis valandomis, kai jos kaina „Nord Pool“ biržoje yra žemesnė.

Stebėkite biržos kainas realiu laiku bei sužinokite, kokia elektros kaina bus rytoj

Interaktyviame grafike pateikiamos „Nord Pool“ biržos kainos su PVM Lietuvos laiku

Žiūrėti kainas realiu laiku

Svarbiausi vasario mėnesio įvykiai

„Ignitis“ elektros energiją perka iš Šiaurės Europoje veikiančios elektros biržos „Nord Pool“, kuri apima 16 valstybių. Visos šios šalys sudaro bendrą rinką, todėl pokyčiai vienoje iš jų paveikia „Nord Pool“ besiformuojančias kainas. Biržos kainų dinamiką veikia daugelis veiksnių: vartotojų įpročiai, gamtinių dujų kainos svyravimai, elektros tinklo remonto darbai, oro sąlygos ir kitos aplinkybės.

Suomijos perdavimo pajėgumų sumažėjimas

Pirmą vasario savaitę Lietuvos zonoje elektros kainos nukrito dvigubai dėl ženkliai sumažėjusio Suomijos energijos eksporto. Elektros perdavimo pajėgumai iš Suomijos ženkliai sumažėjo dėl jos ir Estijos elektros jungties „Estlink 2“ gedimo. Rekordinis Suomijos elektros energijos kainos kritimas paveikė ir kainas Lietuvoje.

Inovatyvūs energetikos sprendimai Lietuvoje

Vilniaus miesto namų ir vandens šildymui bus panaudojama šiluma, kuri susidarys dėl Valstybės duomenų centro veiklos. Tai numatantį ketinimų protokolą pasirašė Lietuvos radijo ir televizijos centras ir Vilniaus šilumos tinklai.

Šiuo metu statomame Valstybės duomenų centre numatoma įrengti apie 200 serverių spintų. Skaičiuojama, kad veikiant maksimaliais pajėgumais, čia bus generuojama apie 1 MW papildomos šilumos energijos, kurią galima panaudoti miesto reikmėms.

Serverinė

Kas laukia kovo mėnesį?

Ateities prognozės leidžia tikėtis nežymaus (apie -1 proc.) elektros energijos kainos kritimo kovo mėnesį. Šitoks pokytis numatomas dėl stabilesnės oro temperatūros, nežymaus energijos vartojimo pokyčio bei gana stabilaus lygio saulės ir vėjo energijos gamyboje.


Skaityti ankstesnių mėnesių apžvalgas