Kovo mėnesį vidutinė elektros kaina buvo net 39,7 proc. žemesnė. Sužinokite, kas tai lėmė. Taip pat skaitykite apie žaliosios energijos naujienas, „NordBalt“ jungties gedimą, balansavimo energijos mainų platformą ir kitus svarbius įvykius bei kainų prognozes.
Kovo mėnesio kainų tendencijos
ELEKTROS KAINOS POKYTIS
39,7 %

KOVAS
11,1 ct/kWh
VASARIS
18,5 ct/kWh
Vidutinė mėnesio „Nord Pool“ biržos kaina su PVM Lietuvos kainų zonoje
Tai ne galutinė elektros energijos kaina vartotojams, turintiems planą „Išmanus – Mėnesinis“, nes be biržos dedamosios vartotojai moka skirstymo, perdavimo ir kitas galutinio tarifo dedamąsias.
Verta žinoti!
Perkėlus daugiau savo būsto elektros energijos vartojimo, kai elektra biržoje būna pigesnė – galėtumėte daugiau sutaupyti. Pavyzdžiui, kovo mėnesį buvo net 255 valandos, kai elektros kaina buvo bent 2 kartus mažesnė už vidutinę mėnesio biržos kainą, o tai yra daugiau nei 10 parų.
Kaip keitėsi kaina biržoje?
Valandinės kovo mėnesio „Nord Pool“ biržos kainos su PVM Lietuvos kainų zonoje
Į šias kainas neįtrauktos kitos elektros energijos kainos dedamosios (persiuntimo, VIAP, SPPD bei tiekėjo kainų dalys).



Tiksliai prognozuoti valandinių elektros energijos kainų ilgam laikotarpiui nėra įmanoma, tačiau kainos visuomet yra žinomos vieną dieną prieš.

Su „EnergySmart“ programėle:
- Paprasta stebėti „NordPool“ biržos kainas – jos pateikiamos aiškiai, paprastai ir jau pritaikius prie Lietuvos laiko.
- Pakanka kartą per dieną atsidaryti programėlę ir pasižiūrėti, kuriomis valandomis elektros kaina bus aukštesnė, o kuriomis – žemesnė. Pastarosioms galima iš anksto atidėti darbus, kuriems reikia daugiau elektros energijos, (skalbimą, indų plovimą, lyginimą ir panašiai).
- Pagal kainų dinamiką galima koreguoti ir vandens bei patalpų šildymo intensyvumą. Tai padaryti visai nesunku, nes daugelis buities prietaisų turi atidėto veikimo funkciją.
Pasirinkę planą „Išmanus – Valandinis“, sutaupysite, jeigu seksite elektros kainos pokyčiais ir elektrą naudosite tomis valandomis, kai jos kaina „Nord Pool“ biržoje yra žemesnė.
Stebėkite biržos kainas realiu laiku bei sužinokite, kokia elektros kaina bus rytoj
Interaktyviame grafike pateikiamos „Nord Pool“ biržos kainos su PVM Lietuvos laiku
Žiūrėti kainas realiu laikuSvarbiausi įvykiai
Žalioji energija
Didesnė jūrinio vėjo parko nauda
Energetikos ministerija pateikė viešai konsultacijai Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pakeitimus. Taip siekiama užtikrinti didesnę jūrinio vėjo parko naudą vartotojams, išplėsti paramos gavėjų ratą ir sumažinti projekto kainą. Skaičiuojama, kad jūrinio vėjo parkas vidutinę elektros kainą vartotojams galėtų sumažinti apie 3 Eur/MWh, o vartotojų finansinis prisidėjimas prasidėtų tik nuo 2033 m.
Lengvesnės sąlygos įsirengiantiems saulės ir vėjo elektrines
Energetikos ministerija palengvino sąlygas savivaldybėms įsirengti saulės ar vėjo elektrines. Savivaldybėms siūlomos lengvatinės paskolos padės pereiti prie pigesnės žalios energijos. Taip siekiama sumažinti energetikos išlaidas ir didinti energetinį savarankiškumą. Be to, tęsiama parama gyventojams investuoti į atsinaujinančią energiją, energijos kaupimo įrenginius bei kitas tvarias iniciatyvas. Atsinaujinančių energijos išteklių plėtrai bendrai skirta beveik 800 mln. eurų.
Energetikos infrastruktūra
„NordBalt“ jungties gedimas
Kovo 29 d. buvo atsijungusi Lietuvos ir Švedijos elektros jungtis „NordBalt“. Pirminiais duomenimis, aukštos įtampos nuolatinės srovės jungtis atsijungė dėl gedimo keitiklio stotyje Švedijos pusėje. Gedimo priežastis vis dar nustatinėjama. Atsijungus „NordBalt“ aktyvuoti rezervai, vartotojams Lietuvoje elektros energijos perdavimas nesutriko, tačiau turėjo didelės įtakos kainai.
Balansavimo energijos mainų platforma
„Litgrid“ prisijungė prie Europos balansavimo energijos mainų platformos PICASSO. Tai reikšmingas žingsnis sustiprinant Baltijos šalių rinkos integraciją su Europa ir didinant balansavimo rinkos efektyvumą. Sinchronizacija su kontinentine Europa ir prisijungimas prie PICASSO sustiprina viso regiono energetinį saugumą ir nepriklausomybę.
Ateities tendencijos
Prognozuojama, kad balandžio mėnesį vidutinė elektros energijos kaina mažės apie 4,75 proc. Tai susiję su didėjančia saulės generacija – daugėja saulėtų dienų, o taip pat Lietuvoje įrengiama vis daugiau saulės elektrinių. Šylantys orai ir mažėjantis energijos poreikis yra kitas faktorius, prisidedantis prie kainos mažėjimo. Tuo tarpu, vėjo ir hidroelektrinių generacija išliks stabili lyginant su praėjusiais mėnesiais.