Vasario mėnesį vidutinė elektros energijos kaina buvo aukštesnė nei sausio mėnesį. Sužinokite, kas lėmė šį augimą. Taip pat skaitykite apie startavusią APVA paramą saulės elektrinėms ir kaupimo įrenginiams, sėkmingą sinchronizaciją su Europa ir kitus svarbiausius praėjusio mėnesio įvykius energetikoje. Susipažinkite su kovo mėnesio elektros kainų prognozėmis.
Vasario mėnesio kainų tendencijos
ELEKTROS KAINOS POKYTIS
70,6 %

VASARIS
18,5 ct/kWh
SAUSIS
10,8 ct/kWh
Vidutinė mėnesio „Nord Pool“ biržos kaina su PVM Lietuvos kainų zonoje
Tai ne galutinė elektros energijos kaina vartotojams, turintiems planą „Išmanus – Mėnesinis“, nes be biržos dedamosios vartotojai moka skirstymo, perdavimo ir kitas galutinio tarifo dedamąsias.
Verta žinoti!
Perkėlus daugiau savo būsto elektros energijos vartojimo, kai elektra biržoje būna pigesnė – galėtumėte daugiau sutaupyti. Pavyzdžiui, vasario mėnesį buvo net 71 valanda, kai elektros kaina buvo bent 2 kartus mažesnė už vidutinę mėnesio biržos kainą, o tai yra beveik 3 paros.
Kaip keitėsi kaina biržoje?
Valandinės vasario mėnesio „Nord Pool“ biržos kainos su PVM Lietuvos kainų zonoje
Į šias kainas neįtrauktos kitos elektros energijos kainos dedamosios (persiuntimo, VIAP, SPPD bei tiekėjo kainų dalys).



Tiksliai prognozuoti valandinių elektros energijos kainų ilgam laikotarpiui nėra įmanoma, tačiau kainos visuomet yra žinomos vieną dieną prieš.

Su „EnergySmart“ programėle:
- Paprasta stebėti „NordPool“ biržos kainas – jos pateikiamos aiškiai, paprastai ir jau pritaikius prie Lietuvos laiko.
- Pakanka kartą per dieną atsidaryti programėlę ir pasižiūrėti, kuriomis valandomis elektros kaina bus aukštesnė, o kuriomis – žemesnė. Pastarosioms galima iš anksto atidėti darbus, kuriems reikia daugiau elektros energijos, (skalbimą, indų plovimą, lyginimą ir panašiai).
- Pagal kainų dinamiką galima koreguoti ir vandens bei patalpų šildymo intensyvumą. Tai padaryti visai nesunku, nes daugelis buities prietaisų turi atidėto veikimo funkciją.
Pasirinkę planą „Išmanus – Valandinis“, sutaupysite, jeigu seksite elektros kainos pokyčiais ir elektrą naudosite tomis valandomis, kai jos kaina „Nord Pool“ biržoje yra žemesnė.
Stebėkite biržos kainas realiu laiku bei sužinokite, kokia elektros kaina bus rytoj
Interaktyviame grafike pateikiamos „Nord Pool“ biržos kainos su PVM Lietuvos laiku
Žiūrėti kainas realiu laikuSvarbiausi įvykiai
Startavo APVA parama
Gyventojai, įsirengę naujas arba padidinę turimas saulės elektrines, jau gali teikti prašymus paramai gauti. Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) administruojamai paramai skirta suma siekia daugiau nei 35 mln. eurų. Paraiškos priimamos vieno etapo principu – parama bus išmokama per 30 dienų po įrangos įsirengimo ir dokumentų pateikimo. Paramos dydis išlieka nepakitęs – 255 Eur už 1 kW galios naujai įrengtą elektrinę ir 191 Eur už 1 kW galia padidintą elektrinę. Paraiškas galima teikti iki spalio 31 d. arba kol baigsis lėšos.
Parama gyventojų energijos kaupimo įrenginiams
Energetikos ministras patvirtino finansavimo sąlygas gyventojų elektros energijos kaupimo įrenginių įsirengimui. Šios priemonės įgyvendinimui skirta 15 mln. eurų, o kvietimą planuojama skelbti kovo pabaigoje.
Sėkminga sinchronizacija su Europa
Baltijos šalių elektros sistemos sėkmingai sinchronizavosi su kontinentine Europa.
Po atsijungimo nuo Rusijos elektros sistemos vasario 8 d. Baltijos šalių Spot kainos pakilo iki vidutiniškai 170 Eur/MWh, gerokai viršydamos kaimyninių šalių kainas. Kainų augimą lėmė dėl šalto oro išaugęs energijos poreikis ir dėl silpno vėjo sumažėjusi gamyba. Situaciją dar labiau apsunkino riboti importo pajėgumai. Dėl poreikio užtikrinti sistemos saugumą buvo sumažintos jungčių su Lenkija ir Švedija galios. Vis dar neveikė sugadintas „Estlink 2“ kabelis tarp Estijos ir Suomijos, todėl Baltijos šalys turėjo prieigą tik prie 40 proc. maksimalių importo pajėgumų.
Ekspertai teigia, kad yra didesnė kainų šuolių rizika, tačiau Baltijos sistema jau įrodė, kad gali veikti izoliuotai. Tiekimo saugumas ir toliau išlieka prioritetu.
Išmontuojamos linijos su Kaliningradu
Siekiant sustiprinti Lietuvos energetinį saugumą po Baltijos šalių sinchronizacijos su kontinentine Europa, „Litgrid“ pradėjo elektros perdavimo linijų su Kaliningradu demontavimo darbus. Nebereikalingą geros būklės įrangą planuojama perduoti Ukrainai kaip paramą jos elektros infrastruktūrai. Iki 2026 m. trečiojo ketvirčio pabaigos planuojama visiškai išmontuoti visas linijas su Kaliningradu bei didžiąją dalį linijų su Baltarusija.
Ateities tendencijos
Prognozuojama, kad kovo mėnesį vidutinė elektros energijos kaina mažės 42,1 proc. Mažėjančiai elektros energijos kainai įtaką daro prognozuojamas atšilimas ir dėl to mažėsiantis energijos poreikis. Taip pat atšilus orams tikimasi didesnės saulės energijos generacijos ir nežymaus vėjo generacijos augimo. Šiuo metu nėra planų atjungti jungčių tarp Europos šalių – tai dar vienas veiksnys, leidžiantis tikėtis mažesnių kainų.