Savitarna
lempute su skaiciuotuvu
lemputė su skaičiuotuvu

„Ignitis“ pataria: kurį elektros tiekimo planą rinktis norintiems didmeninei artimiausios kainos

Kasdien senka laikas iki birželio 18 dienos, kai didžioji dalis Lietuvos gyventojų turės sudaryti nepriklausomo elektros tiekimo sutartį. „Ignitis“ pastebi, kad vis dar didelė dalis vartotojų nesupranta iš ko susideda elektros kaina, ir kodėl visuomeninio tiekimo kaina ženkliai mažesnė už nepriklausomo tiekimo. „Ignitis“ pasiūlymų klientams vadovas Deividas Rinkevičius paaiškina, kas lemia elektros kainą galutiniam vartotojui ir kurį elektros tiekimo planą rinktis tiems, kas nori didmeninei artimiausios kainos. 

„Elektros kaina susideda ne tik iš žaliavos kainos, kurią kiekvienas gali stebėti „Nord Pool“ biržoje. Elektros tiekėjai, vertindami vartotojų elektros vartojimo specifiką prideda papildomas dedamąsias, tokias kaip balansavimą, biržos prekybos mokesčius, kainų skirtumą tarp zonų ir pan. Kitaip tariant, kiekvienas tiekėjas skirtingai vertina riziką. Ypač tai aktualu, kai kalbame apie skirtingus pasiūlymus klientams, o jų tikrai yra įvairių. Jei kaina fiksuojama – tiekėjas prisiima didesnę riziką, ypač kai siūlomi skirtingi fiksavimo periodai, todėl tiekėjui tokiu atveju reikia apdrausti kainą, o dabartinėje rinkoje tai padaryti yra sudėtinga ir brangu“, – paaiškino D. Rinkevičius.

„Derėtų atsargiai vertinti itin žemos kainos pasiūlymus. Reikia įsivertinti, ar susiviliojus rinkos situacijos neatitinkančia kaina neteks nusivilti, kai ji vienaip ar kitaip bus pakelta ateityje. Manome, kad „Ignitis“ ekspertai, turėdami ilgiausią patirtį rinkoje, gali tiksliai prognozuoti kainą“, – sakė D. Rinkevičius.

Taigi, kurį elektros tiekimo planą rinktis tiems, kurie nori didmeninei artimiausios kainos? D. Rinkevičiaus teigimu, tiems namų ūkiams, kurie nori elektros kainos, artimiausios didmeninei kainai, o tai dažnai reiškia ir žemiausią kainą, rekomenduojama rinktis su elektros birža „Nord Pool“ susietą planą „Išmanus“, kurio kaina keisis kas mėnesį. Kadangi tiekėjui nereikia fiksuoti kainos, jo rizika mažesnė, todėl jis gali pasiūlyti geriausią kainą, artimiausią didmeninei biržos kainai. 

Kainai biržoje krentant, vartotojas iškart tą mėnesį sutaupytų, lyginant su fiksuoto plano tarifu, jei pasirinkto fiksuoto plano kaina yra didesnė už tuo metu galiojančią plano „Išmanus“ kainą. Pasirinkęs planą „Išmanus“, vartotojas jį pakeisti į fiksuoto tarifo planą, t. y. užfiksuoti kainą, galėtų bet kada“, – komentavo D. Rinkevičius.

Iki šių metų birželio 18 d. nepriklausomo elektros tiekėjo sutartį pasirašyti turi visi namų ūkiai, kurie per metus suvartoja elektros nuo 1000 iki 5000 kilovatvalandžių, o per mėnesį už elektrą sumoka apie 15-70 eurų. Jeigu namų ūkis nesudarys sutarties, jis automatiškai pateks į garantinį tiekimą, kuris bus laikinas ir padidins elektros kainą.