Likus vos dviem mėnesiams iki nepriklausomo elektros tiekėjo sutarties sudarymo datos, tarp gyventojų kyla vis daugiau klausimų: „kurį elektros tiekimo planą rinktis jei noriu stabilumo?“, „kada verta fiksuoti elektros kainą ilgesniam terminui?“, „kuriam terminui geriausia fiksuoti kainą?“ ir t.t. Siekdama sudaryti galimybę vartotojams pasirinkti, „Ignitis“ siūlo kelis patarimus.
Sudarant sutartį su nepriklausomu elektros tiekėju, ekspertai pataria atkreipti dėmesį į tris pagrindinius principus: stabilumo, aiškumo ir tęstinumo.
Ieškantiems stabilumo
„Tiems vartotojams, kurie siekia stabilumo ir užtikrintumo, gali būti naudinga užfiksuoti kainą 18 ar 24 mėn. ir tuomet nekreipti dėmesio į elektros kainų bangavimą. Ilgesniam laikui fiksuoti neverta, nes prognozuoti kas bus už poros metų yra sudėtinga. Galbūt sugalvosite parduoti turimą objektą, o būsite įsipareigojęs, tai sukels nepatogumų“, – pataria Andrius Kavaliauskas, „Ignitis“ privačių klientų padalinio vadovas.
Didžiausi elektros kainų pokyčiai susidaro „Nord Pool“ elektros biržoje, kuri yra didžiausia tokio tipo organizacija visoje Europoje. Šioje biržoje dalyvauja elektros tiekėjai iš devynių valstybių, įskaitant Skandinavijos ir Baltijos valstybes, o taip pat – Vokietiją, Jungtinę Karalystę ir Norvegiją.
„Kalbant paprastai, visi tiekėjai suneša savo elektrą į biržą. Kuo elektros pasiūla didesnė, tuo kaina mažėja ir atvirkščiai“, – aiškina A. Kavaliauskas. Todėl, pasak jo, žiemą, kai elektros poreikis Europoje yra milžiniškas, kaina paprastai išauga. Žinoma, vasarą, kuomet pilnu pajėgumu veikia saulės ir vėjo parkai, elektra pradeda pigti.
Taigi užfiksavęs kainą 18 arba 24 mėnesiams vartotojas turi galimybę išvengti papildomų rūpesčių dėl elektros kainos svyravimų. Savo ruožtu nepriklausomas elektros tiekėjas siūlo galutiniam vartotojui savo elektros kainą, pridėdamas savo aptarnavimo kaštus, o nuostolių riziką prisiimdamas sau.
Norintiems aiškumo
Kaip pastebi „Ignitis“ privačių klientų vadovas, yra dalis gyventojų, kurie mano, kad elektros kaina ateityje mažės ir dėl to nenori fiksuoti kainos ilgesniam periodui. Jiems rekomenduojama rinktis su elektros biržos kaina susietą mokėjimo planą, o tokiu atveju elektros kaina liks artima didmeninei kainai.
„Padarius tokį pasirinkimą, reikėtų prisiminti, kad elektros kaina gali kisti kas mėnesį. Kita vertus, tai patinka gyventojams, kurie mėgsta aiškumą ir nepriklausomybę bei gali priimti elektros sąskaitos svyravimą“, – pasakoja A. Kavaliauskas.
Jis atkreipia dėmesį, kad bėgant laikui vartotojai galės pakeisti pasirinktą planą kada panorėjęs be papildomo apmokestinimo. Todėl šis planas patinka tiems, kurie ketina turimą gyvenamąjį būstą nuomoti ar parduoti.
Svarbiausia – tęstinumas
Pasak A. Kavaliausko, pats pagrindinis principas galvojant apie nepriklausomą elektros tiekėją, turėtų būti tęstinumas.
„Visų pirma, elektros vartotojai turi pasirinkti patikimą nepriklausomą elektros tiekėją, kuris užtikrins, kad po šių metų liepos 1-osios dienos elektra būtų tiekiama, o paslaugos suteiktos kokybiškai“, – pastebi A. Kavaliauskas.
Iki šių metų birželio 18 dienos visi namų ūkiai, kurie per metus suvartoja nuo 1000 iki 5000 kilovatvalandžių elektros, ir per mėnesį moka 15-70 eurų, turi pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją ir sudaryti su juo sutartį.
A.Kavaliauskas primena, kad visi, kurie patenka į II-ąjį liberalizavimo etapą, nepasirinkę nepriklausomo tiekėjo iki birželio 18 d., nuo liepos 1 d. pateks į garantinį tiekimą. O tai reiškia, kad už elektrą jie mokės gerokai daugiau. Taip atsitiks dėl prie vidutinės elektros kainos „Nord Pool“ biržoje pridedamo koeficiento, kurio numatyta reikšmė yra 25 proc., t.y. kaina yra 25 proc. didesnė nei biržos kaina.